eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy V 2015

Monitor Rynku Pracy V 2015

2015-07-15 11:41

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy II 2015


Na wakacjach niełatwo zapomnieć o pracy


W Polsce 68% badanych pracowników stwierdziło, że na urlopie bez problemu zapominają o pracy. Pozornie to sporo, jednak średnia globalna wynosiła 74%, a w Chinach wskaźnik ten sięgał 85%! Dodatkowo 60% ankietowanych w naszym kraju zwracało uwagę na oczekiwanie pracodawców co do pozostawania na wakacjach w zasięgu telefonu i maila, a 36% – niezwłocznego odpowiadania na maile i telefony.

Z drugiej jednak strony praca zdaje się dla nas tak ważnym elementem życia, że 40% pracowników informowało, że lubi być na bieżąco i z własnej woli przegląda pracową pocztę elektroniczną, odpowiada na maile i telefony, by trzymać rękę na pulsie. Pytanie, czy wynika to ze zinternalizowanej presji środowiska zawodowego, czy z osobistej satysfakcji z wykonywanej pracy i faktu, że badani lubią to, co robią, pozostaje otwarte.

fot. mat. prasowe

Praca zawodowa po godzinach

Ponad połowa (53%) badanych Polaków stwierdza, ze ich pracodawca oczekuje dostępności również poza ich godzinami pracy.


W piątą rocznicę realizacji „Monitora Rynku Pracy” w Polsce blisko dwukrotnie (do 814 osób) poszerzono grupę badawczą i zmieniono nieco jej strukturę – tak, aby dało się powiedzieć więcej o zatrudnionych w różnych formułach (samozatrudnieni, umowy cywilnoprawne, umowy czasowe, umowy o pracę tymczasową). W związku z tym wyniki z poprzednich okresów mogą być nie do końca porównywalne z aktualną i kolejnymi edycjami badania.

Infromacje o badaniu
“Monitor Rynku Pracy” jest kwartalnym sondażem realizowanym w 33 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce na początku 2010 roku. Do 19 edycji włącznie sondaż był przeprowadzany poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 67 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 14.372 osób). Bieżąca, 20. edycja badania, została zrealizowana w maju 2015 r. na próbie 814 badanych, uwaględniając wszystkie wiodące typu zatrudnienia w Polsce (umowy o pracę, umowy cywilno-prawne, samozatrudnienie).

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: