eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyrektorzy finansowi: prognozy I poł. 2015 r.

Dyrektorzy finansowi: prognozy I poł. 2015 r.

2015-07-03 12:19

Dyrektorzy finansowi: prognozy I poł. 2015 r.

Polscy dyrektorzy finansowi są dość optymistyczni © macgyverhh - Fotolia.com

Polscy dyrektorzy finansowi są dość optymistyczni w ocenie rodzimej gospodarki - aż 58 procent z nich spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach sytuacja ich przedsiębiorstwa będzie co najmniej lepsza. To główny wniosek, jaki płynie z ósmej już edycji międzynarodowego badania Deloitte "CFO Survey". Na nastroje badanych nie wpływa, przynajmniej na razie, kryzys grecki, co pozwala im w spokoju myśleć o nowych inwestycjach i wykazywać coraz większy apetyt na ryzyko. Oczekują oni jednak dużego wsparcia od nowo sformowanego rządu - liczą, że po wyborach pojawią się zmiany w regulacjach będących w zakresie kompetencji Ministerstwa Finansów oraz nastąpi usprawnienie jego administracji.

Przeczytaj także: Dyrektorzy finansowi: prognozy na 2015 rok

Rezultaty poprzednich edycji badania Deloitte pozwalają z całą stanowczością stwierdzić, że polscy dyrektorzy finansowi potrafią w wiarygodny sposób przewidzieć koleje losu rodzimej gospodarki. Według nich, znajduje się ona obecnie w stadium rozwoju, co ponad połowie pozwala przypuszczać, że tegoroczny wzrost PKB przewyższy 2,6 proc. 15-procentowa grupa badanych prognozuje z kolei, że wzrost ten sięgnie ponad 3,5 proc.

61 proc. badanych zakłada, że bezrobocie będzie spadać, a 81 proc. CFO spodziewa się, że wzrost cen nie przekroczy 2 proc., co oznacza, że oczekiwania inflacyjne są najniższe od trzech lat.
Wskaźnik optymizmu netto, czyli odsetek badanych, którzy sądzą, że rysujące się przed ich firmami perspektywy finansowe są lepsze w porównaniu z sytuacją sprzed 6 m-cy, pomniejszony o odsetek wskazujących na pogorszenie sytuacji) odrobił straty i powrócił do poziomu +40 (pół roku temu było to +20).
Jednak 18 proc. CFO ocenia perspektywy finansowe swoich firm bardziej pesymistycznie w porównaniu do sytuacji sprzed sześciu miesięcy. Polaryzacji uległa również ocena stabilności gospodarczej: 63 proc. CFO uważa, że poziom niepewności ekonomicznej jest niski (13 proc.) lub przeciętny (50 proc.). Jednocześnie co dziesiąty badany uważa, że jest on bardzo wysoki.
„Już samo zróżnicowanie odpowiedzi może wskazywać na wzrost niepewności. Bardziej niż ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce wiązałbym to zjawisko z zagrożeniem ze strony kryzysu w Grecji” – mówi Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte, Lider Programu CFO w Polsce. „Jednocześnie napięta sytuacja w strefie Euro nie wpływa na razie na optymistyczne nastroje polskich CFO, których pytaliśmy o zdanie w maju i czerwcu br. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, a skutki najczarniejszego scenariusza mogą być dotkliwe dla całej Unii Europejskiej” – dodaje ekspert.
Jak pokazało badanie, 58 proc. dyrektorów finansowych przewiduje utrzymanie obecnego kursu EUR/PLN (przedział 4,00 – 4,19 zł). Na prognozy te może jednak wpłynąć rozstrzygnięcie kwestii pozostania lub wyjścia Grecji ze strefy Euro.

fot. macgyverhh - Fotolia.com

Polscy dyrektorzy finansowi są dość optymistyczni

Kryzys w Grecji nie wpłynął na optymizm dyrektorów finansowych w Polsce.


Priorytety i ryzyka CFO


Podobnie jak w ostatnich edycjach, również i w tym badaniu, CFO jako biznesowy priorytet wskazują wzrost przychodów na aktualnych rynkach (67 proc.). Warto zauważyć, że rośnie znaczenie inwestycji, które są priorytetem dla 61 proc. badanych (pół roku wcześniej 44 proc.). Trend ten idący w parze z apetytem na ryzyko, zadeklarowany przez 58 proc. respondentów (w poprzedniej edycji badania 47 proc.), wyraźnie wskazuje na poprawę koniunktury w Polsce.
Jednocześnie nie przekłada się to na razie na dynamikę zmian na rynku fuzji i przejęć. Niespełna połowa badanych dyrektorów finansowych prognozuje jedynie nieznaczny wzrost poziomu transakcji M&A w Polsce. Charakter prognozy pozostaje stabilny od dłuższego czasu i oznacza, że rynek M&A będzie się w Polsce rozwijał powoli.

Podobnie do poprzedniej edycji badania najważniejszym ryzykiem pozostaje presja cenowa. Obecnie wskazuje na nią 26 proc. respondentów. Istotnym ryzykiem z punktu widzenia menedżerów odpowiedzialnych za finanse pozostaje także obawa o spadek popytu (wskazało na nią również 26 proc. badanych CFO).
Duże wzrosty zanotowały dwie inne kategorie ryzyka (po 15 proc. wskazań): problemy z płynnością oraz zmienne prawo podatkowe i gospodarcze.

W tej edycji badania dyrektorzy finansowi byli pytani także o dyrektywę 2014/95/UE, która rozszerza sprawozdawczość firm o obowiązek ujawnienia danych pozafinansowych oraz informacji dot. różnorodności. Od 2017 r. obowiązek ten będzie dotyczył m.in. spółek giełdowych, banków oraz funduszy inwestycyjnych, które zatrudniają ponad 500 osób i mają sumę bilansową powyżej 20 mln EUR lub obroty netto powyżej 40 mln EUR. Jak się okazuje sama świadomość zmian nie jest powszechna, gdyż ponad 45 proc. dyrektorów finansowych nie zna nowych wymogów. Jedynie niespełna 15 proc. firm jest w trakcie wdrażania wymagań, które niesie za sobą nowa dyrektywa.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: