eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sieci korporacyjne: stary sprzęt potrzebuje monitoringu

Sieci korporacyjne: stary sprzęt potrzebuje monitoringu

2015-06-18 10:36

Sieci korporacyjne: stary sprzęt potrzebuje monitoringu

Stary sprzęt potrzebuje monitoringu © Petra Nowack - peno - Fotolia.com

Zdalny monitoring i zautomatyzowane zarządzanie. Te dwa czynniki są w stanie w znaczący sposób, bo aż o 75%, skrócić czas niezbędny do wykrycia usterek w niesprawnych urządzeniach sieciowych - wynika z naświeższej, właśnie opublikowanej edycji badania Network Barometer Report firmy Dimension Data, które po raz kolejny dowiodło silnej korelacji pomiędzy awariami powodowanymi przez urządzenia a etapami cyklu ich użytkowania.

Przeczytaj także: Sieci korporacyjne z przestarzałym sprzętem

Lektura raportu nie pozostawia wątpliwości - to już piąty rok z rzędu kontynuacji procesu starzenia się sieci. Dobitnym dowodem na to są statystyki, zgodnie z którymi ponad połowa (53%) z ponad 70 tys. poddanych badaniu urządzeń jest albo zaawansowana wiekiem, albo też po prostu przestarzała. W porównaniu z poprzednim rokiem oznacza to dwuprocentowy wzrost. Z kolei w przypadku urządzeń przestarzałych mieliśmy do czynienia z nieznacznym spadkiem – do 9% w porównaniu z zeszłorocznymi 11%. Równocześnie o 4 punkty procentowe podniosła się liczba urządzeń zaawansowanych wiekiem. Wśród poddanych badaniu urządzeń udział procentowy tych, które są nowoczesne, jest najniższy od trzech lat.

Badanie zostało przeprowadzone w sieciach korporacyjnych należących do różnej wielkości przedsiębiorstw, działających we wszystkich sektorach gospodarki w 28 krajach.
“Już od siedmiu lat przeprowadzane co roku badanie Network Barometer Report pokazuje, że w przedsiębiorstwach średni poziom tolerancji dla przestarzałych urządzeń sieciowych wynosi ok. 10%. Rzadko dochodzi do wzrostu udziału przestarzałych urządzeń do 11%, zanim są one wymieniane na nowe” - zauważa Andre van Schalkwyk, Consulting Practice Manager z działu Networking Business w Dimension Data. – „Można przyjąć zatem, że przebiega proces odświeżania technologii, ale nasze dane pokazują, że dotyczy on przeważnie przestarzałych urządzeń. Te, które są zaawansowane wiekiem, eksploatuje się do maksimum przez czas dłuższy, niż można tego oczekiwać. Organizacje skupiają się przede wszystkim na wymianie tych technologii, które kończą swój cykl życia i nie mają już zapewnionego wsparcia przez producenta” - wyjaśnia Andre van Schalkwyk.

Dimension Data, opierając się na swym doświadczeniu w ocenie operacyjnego poziomu dojrzałości w organizacjach, stwierdza że w pięciostopniowej skali około 90% organizacji nadal znajduje się na pierwszym bądź drugim poziomie. Charakteryzuje je brak standardowych procesów, tworzenie ad hoc narzędzi do wykrywania usterek i niejasno określony zakres obowiązków oraz odpowiedzialności działu IT. Wszystko to skutkuje dłuższym czasem przestojów w sieciach i zwiększającymi się kosztami operacyjnymi. Powoduje także to, że 30% incydentów serwisowych jest związanych z ludzkimi błędami.
„Dojrzałe procesy monitoringu, wsparcia i utrzymania pozwalają zwiększyć poziom tolerancji co do zaawansowanych wiekiem urządzeń w sieci. Procesy te decydują, czy zarządzanie starszą siecią jest opłacalne” - twierdzi Andre Van Schalkwyk. - “Opłacalność jest możliwa pod warunkiem zapewnienia kontroli nad cyklem życia urządzeń, rozumienia stopnia ryzyka związanego z poziomem ich krytyczności dla całej infrastruktury i proaktywnego zarządzania tym ryzykiem. W rezultacie zauważamy rosnącą potrzebę efektywniejszego i ciągłego zarządzania we wszystkich sieciach korporacyjnych.”

fot. Petra Nowack - peno - Fotolia.com

Stary sprzęt potrzebuje monitoringu

Ponad połowa (53%) z ponad 70 tys. poddanych badaniu urządzeń jest albo zaawansowana wiekiem, albo też po prostu przestarzała.


Do najważniejszych wniosków Network Barometer Report 2015 można zaliczyć także:
  • Nieznaczną poprawę w zakresie bezpieczeństwa sieci - urządzenia z przynajmniej jedną podatnością stanowią obecnie 60%, a rok wcześniej było ich 74%. Ten trend można przypisać procesowi wymiany przestarzałych urządzeń, które – ze względu na swój wiek – miały więcej zidentyfikowanych podatności. Prowadzi to do zmniejszenia liczby podatności w całej sieci.
  • Pomimo ogólnej tendencji do maksymalizowania wykorzystania już posiadanych zasobów organizacje powoli zwiększają funkcjonalności bezprzewodowe. Jednakże 74% wszystkich bezprzewodowych punktów dostępowych to starsze modele, które nie wspierają strategii mobilności. W dodatku większość z tych urządzeń nie obsługuje jeszcze IPv6, chociaż w wielu wypadkach wymagałoby to jedynie aktualizacji oprogramowania. W sumie świadczy to o tym, że organizacje wciąż nie przywiązują wystarczająco dużej wagi do zwiększenia w swoich sieciach mobilności, możliwości pracy grupowej i wprowadzania koncepcji Internetu Rzeczy (Internet of Things).

Informacje o raporcie
Network Barometer Report firmy Dimension Data jest jedynym tego rodzaju raportem wśród globalnie przeprowadzanych badań, dotyczących przygotowania dzisiejszych sieci do wspierania biznesu. Raport 2015 powstał z zestawienia ponad 350 analiz Technology Lifecycle Management (rok temu 288), które obejmowały 70 tys. urządzeń w sieciach należących do różnej wielkości organizacji, działających we wszystkich sektorach gospodarki w 28 krajach. Obejmuje także dane związane z ponad 175 tys. incydentów zarejestrowanych przez nasze Globalne Centra Usług Serwisowych, pochodzących z sieci obsługiwanych przez nas klientów. W rezultacie powstał wielowymiarowy obraz dzisiejszych sieci.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: