eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo IT: błędy administratorów prowadzące do utraty danych

Bezpieczeństwo IT: błędy administratorów prowadzące do utraty danych

2015-06-11 09:43

Przeczytaj także: 3 mity i 2 porady na Światowy Dzień Backupu

Aby zwiększyć szansę na odzyskanie danych, firma Kroll Ontrack zaleca działom IT stosowanie następujących praktyk:
  • Unikanie paniki i pochopnego działania. W przypadku utraty danych, firmy nie powinny przywracać danych do woluminu źródłowego z kopii zapasowej, ponieważ jest to miejsce, w którym doszło do utraty danych. Nie powinny również zapisywać nowych danych na woluminie źródłowym, ponieważ może być on np. uszkodzony.
  • Bycie pewnym swoich umiejętności i wiedzy. Pracownicy IT muszą pomagać kierownictwu unikać działań, które mogą przynieść firmie więcej szkody niż pożytku. Mając do czynienia z możliwą utratą danych, wolumin powinien być szybko odłączony. Dane będą nadpisywane w szybkim tempie. Ponadto wolumin nie powinien być formatowany, by uniknąć jego zepsucia.
  • Posiadanie planu. Personel działu IT powinien przestrzegać ustalonych procedur, posiadać kompletną dokumentację i często ją sprawdzać, by upewnić się, czy jest wystarczająca. W szczególności pracownicy IT nie powinni uruchamiać narzędzi (CHKDSK/FSCK) czy aktualizować oprogramowania w przypadku utraty danych.
  • Znajomość środowiska i danych. Dział IT musi zdawać sobie sprawę, co zawierają pamięci masowe oraz jak szybko można odzyskać z nich dane. Które dane są krytyczne bądź też niezastąpione, czy można je ponownie wprowadzić, w jakich granicach oscylują koszty związane z ich ewentualnym odzyskiwaniem. Personel IT musi brać pod uwagę priorytety i ryzyko przy określaniu, co jest pilniejsze – szybkie przywrócenie sytemu do działania, czy ochrona kluczowych danych, które się w nim znajdują.
  • Kontakt ze specjalistami ds. odzyskiwania danych w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Wartość kluczowych danych i obawa przed ich potencjalną utratą powinny być sygnałem dla działu IT do zapoznania się z ofertą renomowanej firmy odzyskującej dane.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: