eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w 2014 r.

Upadłości firm w 2014 r.

2015-06-10 10:01

Przeczytaj także: Upadłości firm XI 2014


Inne branże


Wśród hurtowników można wymienić przedsiębiorstwa sprzedające AGD, farmaceutyki, paliwa i wyroby pochodne. Wraz z licznie reprezentowaną grupą upadłości niewyspecjalizowanych hurtowników, ich odsetek w statystyce upadłych firm wyniósł prawie 6%.

W strukturze branżowej upadłości znaczący udział odnotowano ponadto w działalności firm transportowych – 4,34%, działalności związanej z zarządzaniem i obrotem nieruchomościami – 4,01%, hotelarstwie i gastronomii – 3,37% oraz w działalności doradczej – 3,05% ogółu upadłości w 2014 r. Pozostałe upadłości były na tyle zróżnicowane branżowo, że nie zostały odnotowane w raporcie.

Warto również podkreślić, że w 2014 roku doszło do upadłości ośmiu podmiotów świadczących usługi z zakresu ochrony zdrowia, w tej liczbie dwóch szpitali i sześciu przypadków specjalistycznej praktyki lekarskiej.

Upadłości wg formy prawno-organizacyjnej


Wśród firm, wobec których sądy gospodarcze orzekły w 2014 roku upadłość, podobnie jak w 2013 roku przeważają spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponad połowa upadłych – 55,86% – to podmioty funkcjonujące w tej właśnie formule prawno-organizacyjnej. Najliczniej reprezentowane w gospodarce narodowej – pozarolnicze działalności gospodarcze osób fizycznych – zajmują w tej hierarchii drugie miejsce – ich udział wyniósł 24,8%. Zarówno w roku ubiegłym, jak i 2013 co czwarta upadłość dotyczyła tych najprostszych form aktywności gospodarczej.
Problem upadłości osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą jest zdecydowanie bardziej złożony i liczba ich upadłości nie odzwierciedla skali problemu ich bankructw. Zdolności upadłościowej nie posiada bowiem każda bankrutująca i racjonalnie oceniana przez wierzycieli jednostka gospodarcza – zauważa autor raportu wykonanego na zlecenie KPF, dr Paweł Antonowicz z Katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Powiązania biznesowe przedsiębiorstw z różnych sektorów wywołują efekt domina w ponadsektorowym przenikaniu problemów. Powoduje to, że upadłości firm budowlanych oddziałują negatywnie na inne, kooperujące branże, takie jak przetwórstwo przemysłowe, usługi i handel.

fot. mat. prasowe

Intensyfikacja upadłości

Największym natężeniem upadłości charakteryzuje się Dolny Śląsk


fot. mat. prasowe

Mapa upadłości przedsiębiorstw w latach 2013 - 2014

W województwie mazowieckim miała miejsce największa liczba upadłości


W tym kontekście optymizmem mogą napawać najnowsze wskazania raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, realizowanego co kwartał przez KPF przy współpracy z KRD BIG S.A. Otóż do bardzo niskiego poziomu (jednego z najniższych w historii badania) spadł odsetek firm deklarujących, że zjawisko opóźnień w regulowaniu zobowiązań dotyka ich w coraz większym stopniu – z 19,1% do 14,7% w II kwartale 2015 roku – stwierdził Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

Jeszcze mniejszy jest udział podmiotów, które prognozują wzrost skali problemów z odzyskiwaniem należności. W II kwartale 2015 wyniósł on 13,4% w porównaniu z nieco ponad 19% kwartał wcześniej.

poprzednia  

1 2

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: