eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: co planują Polacy?

Wakacje 2015: co planują Polacy?

2015-05-05 00:49

Przeczytaj także: Wakacje 2015 według polskiego podróżnika


Jak sfinansować wakacyjny wyjazd?


Jak wynika z najnowszych danych CBOS-u, w 2014 roku aż 40% Polaków zrezygnowało z wakacyjnych wyjazdów z powodu braku pieniędzy. Istotne jest zatem, aby rozpocząć systematyczne gromadzenie środków. Według raportu Fundacji Kronenberga, chociaż 61% Polaków uważa, że warto oszczędzać, ponad połowa (53%) wydaje wszystkie pieniądze, co trzeciej osobie udaje się od czasu do czasu zaoszczędzić niewielką kwotę, a jedynie co dziesiąta gromadzi kapitał regularnie.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors:
– Oprocentowanie depozytów jest obecnie bardzo niskie. W przypadku okresu 3-miesięcznego wynosi średnio 1,66% w skali roku. To wynik niedawnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o kolejnej obniżce stóp procentowych. Oczywiście na rynku są jeszcze dostępne lokaty, które oferują nieco więcej. Nie ma już jednak ofert bez gwiazdek dających choćby 3%. Jeśli jednak spełnimy pewne wymogi, możemy znaleźć lepsze oferty, np. otwierając rachunek w jednym z banków, wciąż uzyskamy nawet 4%.

fot. mat. prasowe

Lokaty z oprocentowaniem 4% i wyższym

Oprocentowanie depozytów pozostawia wiele do życzenia, jeżeli jednak gotowi jesteśmy spełnić dodatkowe warunki stawiane przez bank, to znajdziemy jeszcze lokatę oprocentowaną na 4 procent.


Wycieczki zorganizowane kontra wycieczki na „własną rękę”


Planowanie wyjazdu we własnym zakresie wymaga umiejętności wyszukiwania lotów na portalach linii lotniczych, rezerwowania noclegów, a także zorganizowania sobie na miejscu posiłków. Dane z ostatnich lat potwierdzają rosnące zainteresowanie wyjazdami organizowanymi przez biura podróży. W 2013 odsetek tego rodzaju turystów wzrósł o 13% w stosunku roku 2012, w którym mieliśmy do czynienia z falą upadków biur. Wtedy powszechnie prognozowano duży wzrost samodzielnie organizowanych wyjazdów. W 2014 roku wzrost zaufania do touroperatorów, mierzony wzrostem liczby wyjazdów z biurami podróży wyniósł ponad 20%.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl:
– Ważnym czynnikiem, który przesądzał o takich wyborach jest koszt, który trzeba ponieść w wypadku samodzielnego zorganizowania sobie podróży lub wylotu z touroperatorem. Przed ubiegłorocznym sezonem letnim dokonaliśmy analizy opłacalności wyjazdu w takich wariantach, biorąc pod uwagę przede wszystkim termin okazyjnych wylotów do turystycznych destynacji. Okazało się, że tylko w pięciu na 20 analizowanych przypadkach samodzielne zorganizowanie sobie wakacji okazało się tańsze od oferty touroperatora, a różnice wynosiły kilkadziesiąt złotych, poza jednym przypadkiem, gdzie wakacje zorganizowane samodzielnie były tańsze o ok. 300 zł od oferty touroperatora. Warto jednak pamiętać, że w analizie pominięto takie niematerialne wartości jak czas dojazdu z lotniska do hotelu (samodzielny transfer może trwać czasem nawet dwie godziny), opieka rezydenta czy możliwość reklamacji oferty niezgodnej z podaną w ogłoszeniach.

Poniżej zestawiono kilka przykładów samodzielnej organizacji wyjazdów: wakacje w najpopularniejszym wśród polskich turystów kraju (Grecja), wakacje w wersji najtańszej (Bułgaria) oraz najdroższej z krajów tzw. Wielkiej Piątki w sezonie letnim (Hiszpania).

Podstawą do stworzenia „własnej oferty” było znalezienie najtańszego lotu w okresie czerwiec-sierpień. To blisko połowa kosztów wakacyjnego wyjazdu. Następnym krokiem było porównanie, co w tym samym czasie i miejscu oferuje touroperator. Z poniższego porównania wynika, że trudno zbudować pakiet świadczeń, jaki oferuje biuro podróży. Oszczędzając maksymalnie 150 zł od osoby na samodzielnym przygotowaniu wyjazdu pozbawiamy się jednak możliwości reklamacji imprezy czy opieki rezydenta.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztów samodzielnego wyjazdu oraz zorganizowanego przez biuro w trzech wybranych krajach

Z tabeli wynika, że na samodzielnym zorganizowaniu wyjazdu nie zyskamy zbyt wiele.



poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Tanie wakacje to nie mit.

    Magda Kajzer / 2015-05-05 14:20:26

    Wakacje nie muszą być drogie, wszystko zależy od tego, co planujemy. Nie trzeba na nie się nawet zadłużać ani specjalnie oszczędzać. Mamy całą masę możliwości - os autostopu, przez porównywarki miejsc noclegowych aż po cuchsurfing. Wspomniane wakacje w czerwcu to doskonała opcja, wtedy jest naprawdę tanio - szczegółowo piszę o tym na http://wakacyjnapolisa.pl/tanie-wakacje-przed-sezonem/, zapraszam do lektury. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: