eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Projekty budowlane nadal poza harmonogramem i budżetem

Projekty budowlane nadal poza harmonogramem i budżetem

2015-04-15 12:11

Projekty budowlane nadal poza harmonogramem i budżetem

Projekt budowlany © khunaspix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Właściciele projektów budowlanych deklarują, że używają stosownych narzędzi planowania i kontroli. Mimo to w minionym roku ponad połowa z nich miała do czynienia z co najmniej jednym projektem, który sprawiał problemy. To jeden z głównych wniosków wypływających ze zrealizowanego przez KPMG International badania ”2015 Global Construction Project Owner’s Survey: Climbing the curve”.

Przeczytaj także: Czy branża budowlana najgorsze ma za sobą?

Jak wskazują respondenci badania, obecnie mniej niż 1/3 projektów udaje się zrealizować na czas i w ramach przewidzianego budżetu.
Przekroczenia kosztów i opóźnienia w projektach mają miejsce nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest to szczególnie widoczne w sektorze publicznym, gdzie jak wynika z naszych badań, tylko 50% projektów zostaje zakończona z marginesem 25% pierwotnego budżetu kosztów i tylko jeden na dziesięć projektów zostanie ukończony z marginesem 10% czasu w stosunku do pierwotnych terminów – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Procent projektów realizowanych w ramach budżetu

Przekroczenia kosztów i opóźnienia w projektach szczególnie uwidaczniają się w sektorze publicznym.


Większy nacisk na planowanie i określanie priorytetów


Wskaźniki dotyczące niewłaściwie realizowanych projektów są niepokojące, jednak z badania KPMG wynika, że właściciele dużych projektów kapitałowych stosują bardziej zaawansowane narzędzia planowania i zatwierdzania. Większość respondentów (84%) deklaruje, że ich firmy wstępnie selekcjonują projekty za pomocą narzędzi do analizy finansowej i analizy ryzyka, a 74% firm przed zatwierdzeniem projektu wymaga przedstawienia formalnej analizy realizacji projektu i strategii wykonania kontraktu.

Badani właściciele projektów wyrazili także przekonanie, że stosują odpowiednie podejście do zarządzania ryzykiem, narzędzia kontrolne i zarządcze. Zdaniem 64% respondentów stosowane przez nich narzędzia kontroli zarządczej albo zostały zoptymalizowane, albo są monitorowane, a niemal trzy czwarte respondentów jest usatysfakcjonowanych dokładnością i terminowością raportów z realizacji poszczególnych etapów projektów. Ponad połowa respondentów wskazuje także, że jest „zadowolona” bądź „raczej zadowolona” ze zwrotu z inwestycji dokonanych w narzędzia zarządzania projektami oraz w szkolenia.

W ostatniej dekadzie właściciele projektów wprowadzili bardzo nowoczesne oprogramowanie w celu udoskonalenia kontroli projektów, osiągając pozytywne efekty. Równocześnie jednak z badania wynika, że tylko połowa firm dysponuje systemami informatycznymi do zarządzania projektami, które podnoszą jakość procesów decyzyjnych na każdym etapie cyklu życia projektu.
Blisko 45% przebadanych firm z całego świata ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej. Jest to, zgodne z naszymi ustaleniami dla firm budowlanych w Polsce. Z badania KPMG pt. „Budownictwo w Polsce. Edycja 2014” wynika, obok problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, głównymi czynnikami ograniczającymi rozwój firm budowlanych w Polsce są: konkurencja rynkowa i biurokracja – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: