eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy branża budowlana najgorsze ma za sobą?

Czy branża budowlana najgorsze ma za sobą?

2015-01-30 13:03

Czy branża budowlana najgorsze ma za sobą?

Czy branża budowlana najgorsze ma za sobą? © Halfpoint - Fotolia.com

W latach 2010-2012 przedsiębiorstwa budowlane padały jak muchy. Obecnie statystyki dotyczące niewypłacalności są o wiele lepsze. Czy można już stanowczo stwierdzić, że dla całej branży budowlanej zaświeciło słońce? Chyba jest to przedwczesne - na razie bardzo wyraźnie zarysowaną poprawę widać jedynie w budownictwie mieszkaniowym.

Przeczytaj także: Rynek budowlany w Polsce w 2022 r. wzrośnie o 2%

Trudne doświadczenia


Dynamiczny wzrost polskiego budownictwa został zapoczątkowany przed dekadą. Napędzał go przede wszystkim zwiększony popyt na mieszkania oraz dość atrakcyjne warunki kredytowania. Kolejna fala wzrostów miała związek z organizacją Euro 2012, dzięki czemu na mapie naszego kraju pojawiły się nie tylko nowe obiekty sportowe, ale też cała infrastruktura. Jednak miało to i swoje minusy - następstwem dużej liczby nowych kontraktów były wahania cen materiałów budowlanych, co z kolei zaowocowało bankructwem wielu firm z tego sektora. Nie pomógł również pikujący popyt na rynku budownictwa mieszkaniowego (wynikający ze znaczącego wzrostu cen mieszkań w połączeniu z bardziej restrykcyjnymi zasadami pozyskiwania finansowania i trudną sytuacją na rynku pracy), który przyczynił się do pogorszenia perspektyw dla firm skoncentrowanych na tym segmencie rynku budowlanego. Od 2010 roku, liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw budowlanych zaczęła dramatycznie wzrastać – najpierw o 20 proc., następnie o 46 proc. w 2011 r., do poziomu 52 proc. w 2012 r.

fot. Halfpoint - Fotolia.com

Czy branża budowlana najgorsze ma za sobą?

Po latach osłabienia, firmy budowlane nie tylko wykazują tendencję zniżkową pod względem liczby upadłości, lecz nawet generują znacząco lepsze wyniki, pokonując w tym względzie większość innych sektorów.


Oznaki poprawy i ogromne możliwości od 2016 r.


Najnowsze dane statystyczne w zakresie niewypłacalności przedsiębiorstw przedstawiają zupełnie inny obraz sytuacji. Po latach osłabienia, firmy budowlane nie tylko wykazują tendencję zniżkową pod względem liczby upadłości, lecz nawet generują znacząco lepsze wyniki, pokonując w tym względzie większość innych sektorów. W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. odnotowano o 26 proc. mniejszą liczbę upadających przedsiębiorstw. Początek tego pozytywnego trendu miał miejsce w trakcie stosunkowo ciepłej zimy na przełomie lat 2013 i 2014, dzięki której nie doszło do znaczących opóźnień w realizacji robót budowlanych. Ponadto, dzięki historycznie niskiemu poziomowi stóp procentowych, rosnącemu popytowi i względnej stabilizacji cen, rynek budownictwa mieszkaniowego przynosi korzyści branży budowlanej i działającym na nim przedsiębiorstwom. Pozytywnym bodźcem jest również wsparcie rządowe dla ludzi młodych dokonujących zakupu mieszkań z wykorzystaniem kredytów hipotecznych. Program rządowy dotyczy wyłącznie rynku pierwotnego, a tym samym stanowi wsparcie dla firm zajmujących się budową mieszkań oraz mniejszych przedsiębiorstw świadczących usługi wykończeniowe. Program ten jest jednak dość restrykcyjny, a rynek budownictwa mieszkaniowego stanowi jedynie niewielką część branży budowlanej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: