eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Frankowicze z wszystkich banków, łączcie się?

Frankowicze z wszystkich banków, łączcie się?

2015-03-11 12:15

Przeczytaj także: Frankowicze w opałach. Rata kredytu rośnie do blisko 2000 zł


Oręż europejski


Jak w każdym horrorze, najlepsze są te zakończenia, w których bohaterów na własną rękę, dzięki determinacji i sprytowi ratuje się z rąk mordercy czy zombie. Alternatywą dla pozwów zbiorowych (i ich kosztów) mogą być uparte i konsekwentne negocjacje indywidualne, w oparciu o możliwości prawne i wyroki europejskich sądów.

Dobrym przykładem jest tu wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu w sprawie C 415/11 Mohamed Aziz przeciwko Caixa d’Estalvis de Catalunya, Tarragona i Manresa, osadzający głęboko w ramach prawnych zawieszenie egzekucji komorniczej na czas postępowania sądowego. Po drugie można wykorzystać też polskie prawo.

– Jednym z rozwiązań jest sądowe ukształtowanie treści wzajemnych zobowiązań, na podstawie art. 357 z indeksem (1) Kodeksu Cywilnego. „Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym” – wskazuje mec. Małgorzata Kożuch. [Szerzej prezentujemy to zagadnienie w tekście „Nadzwyczajna zmiana stosunków” na str. 12-14 – przyp. red.]

W kwestii rozwiązań systemowych, należy brać także pod uwagę specyfikę sytuacji i względność oczekiwań. – Problemy frankowiczów nie są jednorodne. W innej sytuacji są osoby, które zadłużyły się w 2006 r., inaczej wygląda sytuacja kredytobiorców z 2008 czy 2011 r. Dlatego rozwiązanie systemowe, takie samo dla wszystkich, nie jest najlepszą opcją. Również ewentualne oczekiwania kredytobiorców dotyczące pomocy też będą inne. Część osób może oczekiwać rozwiązania problemu ze zbyt wysoką ratą, dla innych problemem może być nie rata, ale zbyt wysokie zadłużenie – tłumaczy Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus.

Frankowicze wzdychają: – Banki to tylko instytucje, trwają od setek lat i będą istnieć setki lat. A kredytobiorcy życie mają tylko jedno, krótkie życie, swoje życie. Rzecz w tym, że z tej słusznej skądinąd konstatacji nie da się wywieść prawnej formuły, która przekonałaby każdy sąd.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Sandra Borowiecka / Gazeta Bankowa Gazeta Bankowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: