eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka UE: lepsze perspektywy, ale ryzyko jest

Gospodarka UE: lepsze perspektywy, ale ryzyko jest

2015-02-10 13:46

Przeczytaj także: Komisja Europejska przewiduje niski wzrost gospodarczy


Dalszy spadek inflacji przed odbiciem w 2016 r.


Trend niskiej inflacji utrzymuje się. W większości państw członkowskich odnotowano w grudniu ujemne stopy inflacji ze względu na gwałtowny spadek cen energii. W 2015 r. inflacja pozostanie na niskim poziomie, ponieważ niskie ceny towarów ograniczają jej wartość nominalną. Inflacja powinna wzrosnąć w połowie 2015 r. i w trakcie 2016 r., ponieważ działalność gospodarcza stopniowo się umacnia, płace rosną, a zastój gospodarczy jest ograniczony. Przewiduje się, że w Unii inflacja wyniesie 0,2 proc. w 2015 r. i 1,4 proc. w 2016 r. Prognozowana inflacja w strefie euro wyniesie -0,1 proc. w bieżącym roku, a następnie wzrośnie do 1,3 proc. w 2016 r.

Przyspieszenie tworzenia miejsc pracy przy powolnym spadku bezrobocia


Wzrost gospodarczy nabierze tempa, co przyczyni się do tworzenia większej ilości miejsc pracy w ujęciu netto, która to wartość odbiła się w ciągu ostatniego roku z niskiego poziomu. Sytuacja na rynkach pracy powinna ulec poprawie pod koniec okresu objętego prognozą. Jednak oczekuje się, że wzrost gospodarczy nie będzie wystarczający, aby dostrzec wyraźną poprawę. W 2015 r. stopa bezrobocia może spaść nawet do 9,8 proc. w UE i 11,2 proc. w strefie euro. Przewiduje się, że w 2016 r. reformy rynku pracy podjęte w ostatnich latach nadal będą przynosić efekty, a stopy bezrobocia – nadal spadać.

Dalszy spadek deficytu publicznego


Deficyt publiczny jest nadal obniżany, ale kurs polityki budżetowej jest obecnie neutralny. Według prognoz wskaźnik deficytu do PKB ma spadać w ciągu najbliższych dwóch lat. Oczekuje się, że w Unii spadnie on do 2,6 proc. w bieżącym roku z poziomu 3,0 proc. w 2014 r. i do 2,2 proc. w 2016 r. W strefie euro powinien spaść do 2,2 proc. w 2015 r. i 1,9 proc. w 2016 r. Dla całej UE przewiduje się, że wskaźnik zadłużenia do PKB osiągnął szczyt w 2014 r. na poziomie 88,4 proc. W strefie euro wartość szczytowa powinna zostać osiągnięta w bieżącym roku na poziomie 94,4 proc., po czym obniży się.

Zwiększenie niepewności


Ogólnie rzecz biorąc, wzrosła niepewność co do obecnych perspektyw gospodarczych. Nasiliły się negatywne czynniki ryzyka, pojawiły się jednak nowe pozytywne czynniki. Jest to spowodowane napięciami geopolitycznymi, ponowną niestabilnością rynku finansowego w kontekście rozbieżnej polityki monetarnej w poszczególnych największych gospodarkach oraz niepełnym wdrożeniem reform strukturalnych. Długi okres bardzo niskich lub ujemnych stóp inflacji również mógłby mieć negatywne skutki dla perspektyw wzrostu gospodarczego. Z drugiej strony pewne pozytywne czynniki mogą prowadzić do silniejszego niż oczekiwano zwiększenia wzrostu gospodarczego w Unii i na świecie spowodowanego niskimi cenami energii.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: