eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek nieruchomości w Europie: trendy 2015

Rynek nieruchomości w Europie: trendy 2015

2015-01-21 11:18

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Europie: trendy 2014


Jak wynika z raportu, pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej w Europie, nieruchomości stanowią interesującą opcję inwestycyjną. Aż 70% z ankietowanych inwestorów oczekuje, że w związku z przewidywaną walką o najlepsze nieruchomości, w najbliższym czasie wielkość zainwestowanego kapitału wzrośnie, a wraz z nim - zadłużenie. Inwestorzy spodziewają się nawet, że na rynku zabraknie aktywów, które mogą być przedmiotem obrotu — zdaniem 82% respondentów może być to większe wyzwanie w nadchodzącym okresie niż kwestie regulacyjne lub dostępność finansowania.
„Inwestorzy działający na rynku nieruchomości staną w 2015 roku przed trudnymi wyborami. Rynek jest obecnie zalewany kapitałem napływającym do Europy z całego świata. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to korzystna sytuacja, jednak należy spodziewać się także dalszego wzrostu cen z uwagi na niedobór aktywów” – podkreśla Kinga Barchoń. „Ponadto mimo niepewnego klimatu gospodarczego w Europie, inwestorzy będą musieli wyjść poza główne rynki i skoncentrować się na miastach i aktywach w ostatnim czasie uważanych za drugorzędne. Stanowi to w tym samym stopniu szansę, co wyzwanie” – kontynuuje.

Rośnie zainteresowanie sektorem mieszkaniowym


Jak wynika z raportu, po stronie inwestorów rośnie apetyt na inwestycje mieszkaniowe, stymulowany niedoborem na rynku mieszkaniowym, szczególnie obserwowanym w Londynie. Rynek najmu długoterminowego cieszy się silnym zainteresowaniem w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Coraz więcej inwestorów decyduje się na inwestowanie w portfele mieszkaniowe, w tym fundusze private eqity oraz kapitał instytucjonalny.
„W ostatnim roku obserwowaliśmy ogromne ożywienie na polskim rynku nieruchomości, napływ kapitału i poszukiwanie aktywów klasy A. Sektorami uważanymi za atrakcyjne są sektor ochrony zdrowia, sektor hotelowy oraz sektor logistyczny napędzany zmianami w zachowaniach konsumentów i wzrostem e-commerce. Szczególnie inwestycje nieruchomościowe w sektorze logistycznym postępują w ostatnim czasie bardzo prężnie w związku z korzystnym położeniem Polski oraz stabilnością gospodarczą, sprzyjającą inwestycjom na naszym rynku. Inwestorzy od pewnego czasu kierują także swoją uwagę w stronę segmentu inwestycji mieszkaniowych, który może stać się jeszcze bardziej interesujący za sprawą zachęt rządowych. Szczególnie atrakcyjnym– poza Warszawą – może być w tym aspekcie Wrocław” – mówi Jean Rossi, partner w kancelarii PwC Legal stojący na czele praktyki ds. rynku nieruchomości.

Zielone budownictwo


Ponad 70% respondentów tegorocznego badania przyznaje, że zrównoważony rozwój jest częścią ich strategii biznesowej. Wydaje się, że „zielone” inwestycje są czynnikiem wspierającym biznes oraz ułatwiającym pozyskanie najemcy, ale w mniejszym stopniu przekładają się na wysokość cen najmu. Choć 47% ankietowanych ma nadzieje na wyższe zyski z najmu, to jedynie 18% je uzyskuje.

Informacje o raporcie
Emerging Trends in Real Estate® Europe to coroczny raport publikowany od 2003 r. wspólnie przez Urban Land Institute (ULI) i PricewaterhouseCoopers (PwC). Raport podsumowuje perspektywy dla europejskiego rynku inwestycji w nieruchomości oraz opisuje przewidywane tendencje rozwoju, finansowania nieruchomości i rynków kapitałowych oraz tendencje w sektorze nieruchomości z podziałem na obszary geograficzne. Raport oparty jest na opiniach ponad 500 uznanych międzynarodowych ekspertów rynku nieruchomości, w tym inwestorów, deweloperów, dzierżawców, agentów i konsultantów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: