eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przywileje górnicze na razie bez zmian

Przywileje górnicze na razie bez zmian

2005-11-15 11:14

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza zdecydował, że wycofa z Trybunału Konstytucyjnego skargę na ustawę o emeryturach górniczych. Zdaniem ekspertów ustawa narusza konstytucyjną równość wobec prawa - czytamy w "Życiu Warszawy".

Przeczytaj także: Pracownicy niechętnie odchodzą z kopalni

Ustawa o emeryturach górniczych została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego w październiku przez rząd Marka Belki. Ustawa przyznająca górnikom prawo do przejścia na emeryturę po 25 latach pracy faworyzuję tę grupę zawodową i narusza zdaniem ekspertów konstytucyjną równość wobec prawa. Poza tym skutkiem ustawy są ogromne wydatki z budżetu – do 2020 roku to 93 mld złotych, co stanowi 10 proc. wszystkich wydatków na emerytury.

Wycofanie skargi z Trybunału Konstytucyjnego było przedwyborczą obietnicą złożoną przez PiS. Rząd Kazimierza Marcinkiewicza zamierza teraz obietnicy dotrzymać. Premier potwierdził to na spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości.

Z decyzji premiera Marcinkiewicza zadowoleni są oczywiście górnicy. Ale wycofanie skargi wcale nie oznacza, że przepisy o emeryturach górniczych nie będą zmieniane.

oprac. : Marta Kamińska / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: