eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Popularność smartfonów w firmach rośnie

Popularność smartfonów w firmach rośnie

2014-11-12 00:23

Przeczytaj także: BYOD - firmy bagatelizują bezpieczeństwo


I zaraz dodaje: - Niekiedy również potrzeba prostoty w obsłudze urządzenia sprawia, że chętniej używamy normalnych telefonów. Są one także mniej podatne na uszkodzenia, a ich koronną przewagą nad smartfonem jest czas działania i czuwania. Dopóki nie doczekamy się przełomu w technologii zasilania urządzeń mobilnych, czas działania będzie piętą achillesową wszystkich smartfonów. A to często stanowi kluczowy wymóg, zwłaszcza dla osób pracujących w terenie – mówi kierownik Działu Ofert i Analiz Biznesowych sieci Plus.

Cena jest kluczowa


Na co zatem najczęściej zwracają uwagę firmy wybierając smartfona? - Na naszym rynku cena nadal pozostaje głównym kryterium wyboru. Mocna bateria czy jasność wyświetlacza nie są obecnie brane pod uwagę. Na razie brak także wskazań co do dostępności LTE w terminalach. Bardzo możliwe, że ten akurat parametr zmieni się wraz z rozbudową sieci LTE. Dla specyficznych stanowisk ważna jest klasa odporności na wodę i kurz. Bardzo często klienci wskazują jednego producenta telefonów dla całej floty, a operator proponuje modele dla poszczególnych grup stanowisk - mówi Mikołaj Ratyński z Orange Polska.

- Już Napoleon docenił znaczenie sprawnej łączności, więc współczesne przedsiębiorstwa tym bardziej muszą zwracać uwagę na ten aspekt. Dla naszych klientów istotnym kryterium wyboru nie jest tylko specyfikacja urządzenia, ale przede wszystkim jakość i dostępność usług operatora. Oczywiście szeroka lista możliwości pociąga za sobą chęć zakupu sprzętu, który wykorzysta ten potencjał. Warto więc zwrócić uwagę na nowoczesne technologie transmisji danych, takie jak LTE, czy HSPA, ale także rozwiązania do łączności na krótkie odległości, jak Near Field Communication, Bluetooth, czy WiFi. Urządzenia wspierające te technologie mogą pełnić szereg funkcji, od mobilnych punktów dostępu do Internetu po substytut kart płatniczych. Inne istotne aspekty to pojemność i wydajność baterii oraz wskaźnik jakości urządzenia do jego ceny - mówi Janusz Orłowski z sieci Plus.

Bezpieczeństwo pracy


Jeśli chodzi o cechy urządzenia, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dostęp do szybkiego Internetu z dobrym pakietem danych i odpowiednio dużym wyświetlaczem. - To umożliwia wygodne korzystanie z urządzenia. Oczywiście nie każdy pracownik potrzebuje rozwiązania z najwyższej półki, więc dla firm ważne jest portfolio produktów: od prostych do bardzo zaawansowanych, które między sobą będą płynnie współpracować. Jednocześnie jedna rodzina produktów pozwala na skuteczniejsze zarządzanie flotą produktów i wprowadzenie różnych zasad bezpieczeństwa dla różnych pracowników. Takim wymaganiom odpowiada między innymi system Windows Phone 8.1, dający szansę operowania poszczególnymi uprawnieniami pracowników. Tu istotną rolę odgrywa także kompatybilność z systemami IT, działającymi w formach na laptopach czy desktopach, przechowywanie dokumentów w chmurze oraz bezproblemowe otwieranie i edytowanie ich w smartfonach – dodaje R. Siewierski z Microsoft Devices Polska.

- Jako najważniejsze kryteria możemy wymienić bezpieczeństwo, niezawodność oraz możliwość pracy mobilnej. Samsung Knox pozwala na bezpieczne posługiwanie się krytycznymi biznesowymi narzędziami na smartfonach. Co do niezawodności mamy tu na myśli wytrzymałość baterii. Model Samsung Galaxy S5 oprócz baterii o dużej mocy wyposażony został także w energooszczędny tryb Ultra Power Saving, który przełącza wyświetlacz w tryb czarno-biały, wyłączając wszelkie drugorzędne funkcje i minimalizując pobór mocy z akumulatora, co pozwala wydłużyć możliwość wykonywania połączenia nawet o kilka dni. Warto zwrócić uwagę na zaawansowane elementy funkcji LTE, parametry Wi-Fi, szybki transfer. My udostępniamy np. Download Booster – technologię Wi-Fi przyspieszającą transfer danych poprzez równoczesne korzystanie z Wi-Fi i LTE – radzi Olaf Krynicki z Samsunga.

Sprawne zarządzanie


Niektóre firmy pozwalają pracownikom wybierać aparaty. - Obecne propozycje ofertowe dla największych klientów opierają się na rozwiązaniach budżetowych. Nabywcom pozostawia się dowolność w wyborze aparatów w ramach określonej w umowie kwoty. Zarząd i wysocy menedżerowie zwykle wskazują terminale Apple, którego można traktować bardziej w kategorii religii niż technologii. Pozostali pracownicy natomiast mogą poruszać się w sztywno określonych ramach wewnętrznych, wskazujących jednoznacznie ich służbowe wyposażenie. Dla smartfonowych flot korporacyjnych nową zasadą jest utrzymanie swego rodzaju jednorodności tzn.: jeden model telefonu i jeden producent dla wszystkich pracowników. Kryterium takie ułatwia zarządzanie smartfonami, co można porównać do zarządzania komputerami w domenie firmowej - mówi Mikołaj Ratyński z Orange Polska.

Poza tym firmy stosują wspomnianą już wcześnie strategię BYOD - możliwość używania przez pracowników własnych urządzeń. - Korzeni pewnie można się doszukiwać w gwałtownym wzroście popularności iPhone’ów, w sytuacji, gdy biznes używał głównie urządzeń BlackBerry. To wtedy zaczął się pojawiać nacisk na pracodawców, by ci umożliwiali dostęp do szerszego portfolio urządzeń. Obecnie mamy na rynku kilka wiodących rozwiązań technologicznych, a na tej bazie kilkadziesiąt rozwiązań producenckich. Stąd pozostawienie pracownikom pełnej dowolności w wyborze sprzętu, będzie się kończyło jego wielką różnorodnością. A ta może spędzać sen z powiek osobom odpowiedzialny w firmach za usługi telekomunikacyjne. W dzisiejszym świecie występuje szereg zagrożeń dla użytkowników łączności cyfrowej. Dlatego profesjonalne zabezpieczenie łączności w firmie wymaga większej lub mniejszej unifikacji sprzętu – dodaje J. Orłowski z sieci Plus.

poprzednia  

1 2

oprac. : Tomasz Czarnecki / FlotaAutoBiznes FlotaAutoBiznes

Więcej na ten temat: smartfony, telefony, telefony komórkowe, BYOD

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: