eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Prudential House i przedwojenne polisy przetrwały

Prudential House i przedwojenne polisy przetrwały

2014-09-25 10:14

Przeczytaj także: Prudential - nieprzedawnione obietnice


Wojna nie zniszczyła zobowiązań


„Prudential House” ucierpiał w czasie II wojny światowej. Podczas Powstania Warszawskiego został trafiony pociskiem kalibru 600 mm o masie 2 ton, z samobieżnego moździerza typu Karl (o nazwie Ziu). Moździerz miał swoje stanowisko na betonowej podstawie tuż obok wejścia do dzisiejszego Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Budynek, na złość okupantom, wytrzymał wybuch pocisku. Jego stalowa konstrukcja przetrwała, przez kilka lat, będąc żywym symbolem zniszczeń. Sylwetkę jego ruiny wykorzystano w antywojennych plakatach, ale to właśnie Prudential stał się symbolem nieugiętości i walki Warszawy.

Z zachowanych akt biura londyńskiego Prudential Assurance Company Limited wynika, że w 1939 roku w Polsce zostało sprzedanych 4623 ubezpieczeń na życie. Pomimo znacznych braków w dokumentacji, wynikających ze zniszczeń wojennych, od początku lat 50. XX wieku towarzystwo uregulowało zobowiązania wynikające z ponad 44 proc. z ogólnej liczby polis. Mimo przedawnienia roszczeń, towarzystwo działające obecnie w Polsce poszukuje właścicieli zawartych przed wojną ubezpieczeń lub ich spadkobierców i wypłaca należne świadczenia.

Lista zawierająca nazwiska osób, które zawarły umowy ubezpieczenia w Polsce przed II wojną światową została przekazana do Międzynarodowej Komisji do spraw Roszczeń Ubezpieczeniowych Ofiar Holokaustu (International Commission Holokaust Era Insurance Claims - ICHEIC) dla zapewnienia uzasadnionych wypłat środków finansowych uprawnionym osobom.

Od 2013 roku, kiedy to ubezpieczyciel powrócił do Polski, „Prudential” uruchomił w Polsce 13 placówek. Firma planuje zwiększyć liczbę oddziałów do 20 oraz liczbę współpracujących konsultantów. Do 2015 roku akcjonariusz towarzystwa zamierza zainwestować w Polsce 150 mln zł, które przeznaczy na rozwój oddziałów, pozyskanie konsultantów, infrastrukturę IT, ale również na markę i jej rozpoznawalność.

Socrealistyczny image


Zmiany ustrojowe w Polsce po 1945 roku uniemożliwiły dalszą działalność firmy. Budynek „Prudentialu” został odbudowany w socrealistycznym kostiumie i otrzymał nowe „zadanie” (autorem nowego projektu był również Marcin Weinfeld). W 1954 roku rozpoczął działalność w tym budynku Hotel Warszawa. Do dyspozycji gości było: 375 miejsc noclegowych (pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, 1 apartament), 200 miejsc w restauracji, 100 w kawiarni, 20 w lokalu nocnym. Od 2010 roku jest prowadzony generalny remont budynku. Rewaloryzacja ma polegać na przywróceniu form oryginalnych. Socrealistyczne elementy mają w większości zniknąć, przywrócony ma być wygląd elewacji sprzed II wojny światowej. Wnętrza zostaną wykończone w stylu lat 30. XX wieku – art deco.

Historie


Pan Jacek z Łodzi – Interesuję się historią swojej rodziny. Podczas przeglądania stron w internecie, znalazłem na stronie firmy „Prudential” listę osób ubezpieczonych w tej firmie przed II wojną światową. Było na niej imię i nazwisko mojego dziadka. Po kilku tygodniach od zgłoszenia, pieniądze z polisy dziadka trafiły na moje konto.

Izabela Ponińska – Jakiś czas temu dowiedziałyśmy się z mamą, że towarzystwo „Prudential” poszukuje spadkobierców przedwojennych polis. Okazało się, że taką polisę wykupił pradziadek Eugeniusz. Nikt w rodzinie o tym nie wiedział! Udało mu się nas zaskoczyć po 83 latach. Na wieść o tym moja cioteczna babcia Halina zawołała: „O! Tata sobie o nas przypomniał z nieba!”

poprzednia  

1 2

oprac. : Małgorzata Dygas / Gazeta Bankowa Gazeta Bankowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: