eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy Polacy wiedzą jak oszczędzać energię?

Czy Polacy wiedzą jak oszczędzać energię?

2014-09-10 11:38

Czy Polacy wiedzą jak oszczędzać energię?

Wiedza na temat form oszczędzania energii coraz większa © pix4U - Fotolia.com

Zamieniamy żarówki na energooszczędne, wyłączamy ładowarki z sieci po naładowaniu sprzętu i unikamy niepotrzebnego włączania światła. Wiedza Polaków na temat form oszczędzania energii rośnie. Tak przynajmniej wskazują wyniki badań realizowanych w ramach kampanii „Inteligentne sieci energetyczne – dla domu, środowiska i gospodarki”.

Przeczytaj także: LED czy żarówka tradycyjna?

Zakończył się II etap badań społecznych konsumentów energii, realizowanych w dwóch budynkach demonstracyjnych w Kaliszu w ramach kampanii „Inteligentne sieci energetyczne – dla domu, środowiska i gospodarki”. Jego wyniki wskazują, że w porównaniu do wyników I etapu z września i października 2013 r., pod wpływem działań edukacyjnych o prawie 50 proc. wzrosła świadomość i wiedza respondentów na temat form oszczędzania energii.

Badania społeczne były elementem działań edukacyjno-badawczych prowadzonych od jesieni zeszłego roku w dwóch budynkach demonstracyjnych, w których zainstalowane zostały liczniki zdalnego odczytu energii – tzw. liczniki inteligentne, będące jednym z elementów inteligentnej sieci energetycznej (ISE). Pierwszy etap badań odbył się we wrześniu i październiku zeszłego roku. Objął on 425 gospodarstw domowych i dotyczył postaw konsumentów energii, zagadnień związanych z inteligentnymi licznikami, użytkowaniem sprzętu AGD oraz akcją edukacyjną. W marcu 2014 roku rozpoczęto II etap badań na próbie 386 gospodarstw domowych.

W międzyczasie – od października 2013 r. do marca 2014 r. połowa uczestniczących w projekcie gospodarstw domowych została objęta akcją informacyjną. Ich mieszkańcy otrzymywali m.in. broszury i ulotki z informacjami na temat sposobów oszczędzania energii elektrycznej oraz redukcji zużycia energii przy wykorzystaniu możliwości, jakie dają inteligentne liczniki. Porównanie wyników obydwu etapów daje możliwość zbadania nie tylko stanu wiedzy i świadomości ekologicznej konsumentów energii, lecz także skłonności konsumentów do zmiany nawyków pod wpływem działań informacyjno-edukacyjnych.

fot. pix4U - Fotolia.com

Wiedza na temat form oszczędzania energii coraz większa

Najbardziej wzrosła ilość osób, które wymieniły żarówki na energooszczędne, a także osób deklarujących, że po naładowaniu sprzętu wyłączają ładowarkę z sieci.


Wyniki II etapu badań wskazują, że w porównaniu z I etapem badania zdecydowanie wzrósł odsetek uczestników badania świadomych co do ilości zużywanej przez nich energii – z 7 proc. do ponad 56 proc. Jednocześnie z 7 proc. do ponad 24 proc. powiększył się odsetek badanych, którzy przyznali, że zużywają za dużo prądu.

W II etapie badania okazało się też, że w ciągu kwartału poprzedzającego badanie, badani najczęściej kontrolowali właśnie zużycie energii – zadeklarowało tak aż 86,5 proc. ankietowanych. Mniej osób kontrolowało zużycie innych mediów: wody i gazu, a także ilość rozmów telefonicznych (odpowiednio ok. 73, 70 i 70 proc.). Wzrósł także odsetek osób, które deklarowały, że potrafią obniżyć koszty energii (z 84 proc. do 87 proc.), byłyby skłonne zmienić nawyki związane z użytkowaniem energii elektrycznej (z prawie 44 proc. do prawie 50 proc.) i uważały, że mają bezpośredni wpływ na rachunek za energię (z ponad 71 proc. do ponad 77 proc.).

Optymistycznie prezentują się również wyniki dotyczące rzeczywistych działań podejmowanych przez konsumentów w celu oszczędzania energii. Najbardziej – z 67 proc. do prawie 76 proc. – wzrosła ilość osób, które wymieniły żarówki na energooszczędne, a także osób deklarujących, że po naładowaniu sprzętu wyłączają ładowarkę z sieci – z prawie 78 proc. do 83,5 proc. Najczęściej deklarowanym działaniem prooszędnościowym pozostało unikanie niepotrzebnego włączania światła (nieznaczny wzrost z ponad 93 proc. w I etapie badań do prawie 95 proc. w II etapie). Odsetek respondentów, którzy nie potrafili lub nie chcieli określić, jak oszczędzają energię, spadł z ponad 10,5 proc. do 4 proc.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: