eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w II kw. 2014 r.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w II kw. 2014 r.

2014-08-18 11:18

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w II kw. 2014 r.

Biurowiec © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Knight Frank prezentuje najnowszy raport poświęcony analizie rynku komercyjnego w Polsce w II kwartale 2014 roku. Opracowanie dostarcza informacji dotyczących sytuacji na rynku biurowym w Warszawie i innych dużych miastach regionalnych oraz podsumowuje stan rynku handlowego i inwestycyjnego w naszym kraju.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w I kw. 2014 r.

Rynek biurowy

„W przeciwieństwie do tendencji obserwowanych w Warszawie, po II kwartale 2014 roku sytuacja na największych regionalnych rynkach biurowych przedstawia się optymistycznie. Podaż powierzchni biurowej w sześciu największych ośrodkach (Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi) nie przestaje rosnąć, popyt utrzymuje się na stabilnym poziomie, a współczynnik pustostanów zmniejszył się w minionym kwartale na wszystkich badanych rynkach.

fot. mat. prasowe

Nowa podaż na wynajem w Warszawie

W II kw. 2014 roku na warszawskim rynku biurowym obserwowano kontynuację rosnącej dostępności powierzchni biurowej.


W głównych miastach regionalnych w II kwartale 2014 roku deweloperzy oddali do użytku osiem projektów o łącznej powierzchni biurowej 47.900 m2.

Popyt na powierzchnię biurową na największych rynkach regionalnych w Polsce utrzymywał się na stabilnym poziomie. W II kwartale 2014 roku w miastach regionalnych wynajęto łącznie około 81.500 m2, to wynik zbliżony do kwartalnej średniej z trzech ostatnich lat (80.500 m2).

Znaczący popyt wpłynął na obniżenie współczynnika pustostanów, który spadł na wszystkich badanych rynkach regionalnych. Jednakże, w związku z wysokim poziomem podaży w budowie, na większości rynków spodziewany jest wzrost współczynnika pustostanów w momencie oddania tych projektów do użytku.”

Rynek handlowy

„Podobnie jak w poprzednim kwartale w sektorze handlowym odnotowano ograniczoną aktywność deweloperską na największych rynkach, natomiast powiększyły się zasoby handlowe małych ośrodków. W II kw. 2014 roku zrealizowano w Polsce dwa centra handlowe oraz cztery parki handlowe o łącznej powierzchni około 85.000 m2. Wszystkie nowe projekty zlokalizowane są w miastach o populacji nie przekraczającej 100.000 osób. Dodatkowo, w II kw. 2014 roku rozpoczęto realizację projektów o łącznej powierzchni około 160.000 m2, z czego największe to Zielone Arkady w Bydgoszczy (48.000 m2) oraz Galeria Galena w Jaworznie (32.500 m2).

fot. mat. prasowe

Zasoby oraz nasycenie powierzchnią handlową w 8 głównych aglomeracjach

6,3 mln m2 przypadało na 8 największych aglomeracji, 3,1 mln m2 na rynki średniej wielkości (100.000-400.000 mieszkańców).


Zainteresowanie rynkiem handlowym ze strony najemców stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Marki, które podpisały umowy w nowych lokalizacjach to m.in. Michael Kors (pierwszy butik na Pomorzu), New Balance (pierwszy sklep we Wrocławiu), Instytut Kosmetyczny dr Irena Eris oraz C&A (Gliwice), Media Markt (Elbląg).”

Rynek inwestycyjny

„Rynek inwestycyjny w Polsce nie traci tempa. W pierwszym półroczu 2014 całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął wartość 1,4 mld EUR, czyli o ok. 30% większą niż w porównywalnym okresie 2013 roku.

fot. mat. prasowe

Udział wolumenu transakcji wg sektora

W pierwszym półroczu 2014 całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął wartość 1,4 mld EUR, czyli o ok. 30% większą niż w porównywalnym okresie 2013 roku.


W II kw. 2014 w Polsce zawarto transakcje inwestycyjne o łącznej wartości 496,5 mln EUR. Pod względem wartości w tym okresie dominowały transakcje na rynku nieruchomości magazynowych, które stanowiły ok. 44% wartości wszystkich umów. Na drugim miejscu znalazły się zakupy obiektów biurowych z udziałem na poziomie 41%. Inwestorzy byli aktywni zarówno na rynku stołecznym, jak i w miastach regionalnych.”

fot. mat. prasowe

Podstawowe dane

Najbardziej zwiększyły się zasoby biurowe Trójmiasta, gdzie zrealizowany został czwarty etap Olivia Business Park firmy TPS - Olivia Four w Gdańsku (14.700 m2).



Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku w

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: