eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek private equity w Polsce

Rynek private equity w Polsce

2014-06-06 11:13

Przeczytaj także: Rynek private equity w Polsce 2016: trendy i szanse


Sektory medyczny i dóbr konsumpcyjnych będą najatrakcyjniejszymi celami dla funduszy private equity

Wyniki badań wykazały, że w latach 2004-2013 najpopularniejszymi branżami dla inwestorów PE działających w Polsce były technologie informacyjne, media i komunikacja (19%), produkcja przemysłowa (18%), sektor medyczny (13%) oraz handel detaliczny (12%). Wskazane branże odpowiadały za 62% wszystkich inwestycji w spółki portfelowe dokonanych w badanym okresie.

W ocenie przyszłości zdecydowanie dominuje opinia, iż polski rynek private equity posiada bardzo dobre perspektywy rozwoju. Blisko 70% badanych funduszy jest zdania, że w najbliższych latach liczba atrakcyjnych celów przejęć wzrośnie, a żaden fundusz nie liczy się ze spadkiem.

- Respondenci uważają, że najbardziej atrakcyjnymi sektorami inwestycyjnymi w nadchodzących latach będą medycyna oraz dobra konsumpcyjne. W opinii funduszy Polacy w przyszłości będą coraz częściej korzystać z prywatnych usług medycznych, a ponadto w branży tej tkwi jeszcze duży potencjał konsolidacyjny. Bogacenie się społeczeństwa stymulować będzie generalny wzrost konsumpcji, co zdaniem funduszy stworzy idealne warunki dla rozwoju firm działających w obszarze dóbr konsumpcyjnych. Za atrakcyjne sektory uznane zostały też usługi dla biznesu oraz technologia i media, w szczególności obszary związane z outsourcingiem i rozwiązaniami IT dla firm - mówi Rafał Wiza, dyrektor w dziale audytu, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Prognozowana liczba atrakcyjnych celów przejęć w 2014 i 2015 r. w porównaniu z 2013 r.

Blisko 70% badanych funduszy jest zdania, że w najbliższych latach liczba atrakcyjnych celów przejęć wzrośnie, a żaden fundusz nie liczy się ze spadkiem.


Polski rynek PE ma już za sobą ponad 20 lat sukcesów i bardzo dobrą perspektywę rozwoju. Posiada wiele atutów, które w najbliższej przyszłości będą przyciągać coraz większą liczbę inwestorów z całego świata, ale także z regionu CEE i Polski.

O RAPORCIE:
„Rynek Private Equity w Polsce: fakty a opinie” to pierwsza edycja raportu KPMG na temat funkcjonowania funduszy private equity (PE) na polskim rynku. Celem raportu jest przedstawienie możliwie pełnego obrazu rynku PE w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem jego znaczenia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Głównym wnioskiem płynącym z raportu jest fakt, że Polska zajmuje szczególne miejsce w CEE będąc pierwszym wyborem dla funduszy PE działających w tym regionie. Raport został oparty o analizę danych wtórnych publikowanych przez Eurostat, Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejskie Stowarzyszenie Private Equity & Venture Capital (EVCA), analizę 177 inwestycji w spółki portfelowe znajdujące się w portfolio 28 funduszy private equity działających w Polsce na przestrzeni ostatnich 10, jak również badanie ankietowe przeprowadzone w okresie od lutego do kwietnia 2014 r. wśród 21 funduszy PE działających w Polsce. Raport powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Inwestorów Kapitałowych PSIK.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: