eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2014

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2014

2014-04-30 11:20

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2013


Średnie tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja, wyniosło w okresie od stycznia do marca 0,6 proc., przy czym na koniec marca wyniosło ono 0,7 proc. (w skali roku). W pierwszym kwartale, w porównaniu z sytuacją sprzed roku, najbardziej wzrosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), wydatków związanych z rekreacją i kulturą (o 2,6 proc.) oraz wydatków związanych z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośników energii (o 2,3 proc.). Najbardziej spadły ceny wydatków edukacyjnych (o 6,2 proc.), odzieży i obuwia (o 4,6 proc.) oraz łączności (o 3,8 proc.).

Stopa bezrobocia na koniec pierwszego kwartału wyniosła 13,5 proc. Oznacza to jej wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z końcem 2013 roku oraz spadek o 0,8 punktu procentowego w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Wzrost stopy bezrobocia w porównaniu z końcem poprzedniego kwartału tłumaczyć należy efektem sezonowości. Zauważyć trzeba jednak, że zazwyczaj ma on znacznie większą skalę. Podstawowym czynnikiem wpływającym na zachowanie stopy bezrobocia miała zatem poprawa na rynku pracy wynikająca z ożywienia gospodarczego, co potwierdza spadek stopy bezrobocia w porównaniu z końcem pierwszego kwartału 2013 roku.

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia w Polsce

Stopa bezrobocia na koniec pierwszego kwartału wyniosła 13,5 proc. Oznacza to jej wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z końcem 2013 roku oraz spadek o 0,8 punktu procentowego w porównaniu z sytuacją sprzed roku


Prognoza na lata 2014 – 2015

Prezentowana prognoza została opracowana przy następujących założeniach:
  • w latach 2014-2015 możliwe jest nieznaczne zaostrzenie polityki monetarnej w Polsce
  • tempo wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej w latach 2014-2015 mieścić się będzie w przedziale od 1,5 do 2,5 procent.

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2014 roku wyniesie w Polsce 3,1 proc., co oznacza, że będzie ono wyraźnie wyższe niż w roku ubiegłym. Według prognozy IBnGR, w kolejnych kwartałach bieżącego roku wzrost gospodarczy będzie przyspieszał, ale różnice między kwartałami będą nie-wielkie – w pierwszym kwartale PKB wzrósł o 2,9 proc., a w czwartym wzrośnie o 3,3 proc. W roku 2015 prognozowane jest dalsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego, który wynieść może 3,8 proc.

fot. mat. prasowe

Kwartalne tempo wzrostu PKB

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2014 roku wyniesie w Polsce 3,1 proc., co oznacza, że będzie ono wyraźnie wyższe niż w roku ubiegłym.


W 2014 roku wartość dodana w przemyśle wzrośnie, według prognozy IBnGR, o 4,8 proc. Tempo wzrostu w przemyśle powinno być przez cały rok względnie stabilne i wynosić kwartalnie w granicach 4-5 proc. Według prognozy Instytutu, poprawi się wyraźnie koniunktura w sektorze budowlanym, w którym wartość dodana wzrośnie o 6,8 proc, po spadku w roku ubiegłym o 9,0 proc. Stabilizacji wzrostu oczekiwać należy natomiast w sektorze usług rynkowych, gdzie prognozowany przyrost wartości dodanej w tym roku wynosi 2,6 proc. W 2015 roku nadal poprawiać się będzie sytuacja w przemyśle, w którym, według prognozy IBnGR, wartość dodana wzrośnie o 5,6 proc. W sektorze budowlanym koniunktura będzie się nadal poprawiać – wartość dodana wzrośnie o 8,5 proc. W 2015 roku na koniunkturę w budownictwie coraz wyraźniej oddziaływać będą pozytywnie inwestycje infrastrukturalne finansowane w ramach nowej perspektywy budżetowej UE.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: