eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Większe państwowe zapasy paliw

Większe państwowe zapasy paliw

2014-04-29 15:34

Większe państwowe zapasy paliw

Gaz © Andrei Merkulov - Fotolia.com

Państwo za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych częściowo przejmie od firm komercyjnych obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów ropy i paliw - zakłada ustawa przyjęta przez Sejm. Pozwoli to krajowym firmom naftowym zmniejszyć koszty funkcjonowania i produkcji.

Przeczytaj także: Ceny paliw w dół. Będzie jeszcze taniej?

Polska ma obowiązek utrzymywać 90-dniowe zapasów ropy i paliw. Według obecnie obowiązującego prawa, za utrzymanie 76-dniowych zapasów odpowiadają przedsiębiorcy tego sektora, a pozostałe 14 dni zapewnia Agencja Rezerw Materiałowych (ARM). Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada coroczne obniżanie obowiązku po stronie przedsiębiorców, a zwiększanie po stronie ARM.

Zaproponowane w ustawie rozwiązania z jednej strony zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej zaś (poprzez ograniczenie obowiązkowych, a kosztownych w utrzymaniu zapasów) wzmocni konkurencyjność polskiego sektora naftowego i wpłynie na obniżenie cen paliw.

Ustawa ma również zmniejszyć zjawisko szarej strefy w sektorze paliwowym poprzez ograniczenie nielegalnego obrotu paliwami. Oprócz już istniejących koncesji na obrót paliwami, ustawa wprowadza koncesje na obrót paliwami z zagranicą. Zdaniem Sejmu takie rozwiązanie ma ograniczyć nielegalne wprowadzanie do obrotu paliw ciekłych przywożonych z innych państw.

Ustawa zwiększa ponadto karę grzywny za prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa energetyczne bez wymaganej koncesji. Obecnie kara wynosi 5 tys. zł, sejmowy projekt ustawy o zapasach ropy naftowej i paliw płynnych podwyższa ją zaś do wysokości od 200 tys. do 1 mln zł.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: paliwa, benzyna, ropa naftowa, rezerwy strategiczne

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: