eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Majówka 2014: dokąd wybierają się Polacy?

Majówka 2014: dokąd wybierają się Polacy?

2014-04-19 00:40

Przeczytaj także: Majówka 2014: gdzie lecieć?


Podróże do egzotyki a produkty bankowe

Jak prognozują eksperci, na „egzotyczną majówkę” z roku na rok wyjeżdżać będzie coraz więcej rodaków.

Jarosław Sadowski, Expander: – W tym i kilku kolejnych latach nasza gospodarka będzie w dobrej formie. W rezultacie istnieje spora szansa na to, że nasze pensje będą rosły szybciej niż dotychczas. Poprawi się również sytuacja na rynku pracy. Spadnie bezrobocie, a więc zaczniemy czuć się bezpieczniej w zakresie finansowym. To będzie z pewnością czynnikiem sprzyjającym wydawaniu więcej na konsumpcję, w tym m.in. wypoczynek.

To dobra informacja – nie tylko dla biur turystycznych i ubezpieczycieli, ale i konsumentów, którzy
w przyszłości będą otrzymywać lepiej dopasowane do nich oferty. Expander sprawdził, jak wygląda oferta kart płatniczych skierowana do wyjeżdżających za granicę. Porównania dokonaliśmy na podstawie tego, ile kosztuje klienta przewalutowanie transakcji dokonanych w różnych walutach.

Jarosław Sadowski, Expander: – Wśród ofert obecnych na rynku, dedykowanych osobom zarabiającym miesięcznie powyżej 8 tys. zł netto, wyróżnić można cztery karty: Złotą Kartę Kredytową Visa ING Banku Śląskiego, Kartę kredytową Inteligo Mastercard Paypass, Visa Gold Perfect Euro Banku oraz Złotą Kartę Kredytową PKO BP. To produkty oferujące korzystne przeliczenia walut, zarówno egzotycznych (oferta ING, Inteligo oraz PKO BP) jak i euro (Euro Bank, Inteligo oraz PKO BP). Do kart dołączone są także pakiety ubezpieczeń, co wzmacnia ich wartość dla podróżników ceniących sobie bezpieczeństwo.

fot. mat. prasowe

Karty godne polecenia osobom płacącym w walutach egzotycznych

Wśród ofert obecnych na rynku, dedykowanych osobom zarabiającym miesięcznie powyżej 8 tys. zł netto, wyróżnić można cztery karty: Złotą Kartę Kredytową Visa ING Banku Śląskiego, Kartę kredytową Inteligo Mastercard Paypass, Visa Gold Perfect Euro Banku oraz Złotą Kartę Kredytową PKO BP.

fot. mat. prasowe

Karty godne polecenia osobom płacącym w euro

Do kart dołączone są także pakiety ubezpieczeń, co wzmacnia ich wartość dla podróżników ceniących sobie bezpieczeństwo.


W jakim standardzie?

Tegoroczna majówka polaryzuje zwyczaje wyjazdowe Polaków. Najzamożniejsi turyści nie rezygnują z wysokiego standardu i wybierają hotele 5*. Natomiast ci, którzy dotychczas jeździli do hotelu 4*, wyraźnie zmienili preferencje, wybierając miejsca pobytu o niższym standardzie.

Radosław Damasiewicz, Traveplanet.pl: – Podobne zjawisko występuje wśród klientów, którzy jeździli do hoteli 1-2*, popularność tych obiektów również zmniejszyła się. Mimo to odsetek turystów wybierających hotele najniższej kategorii i nieskategoryzowane wciąż oscyluje wokół 8%
a tych jeżdżących do hoteli 3-4* wynosi ok. 57%.

Długi weekend to także odpoczynek w wydaniu All Inclusive. Wciąż siedmiu na dziesięciu polskich turystów decyduje się na taką formę posiłków. Taki sam odsetek wypoczywa w hotelach 4- i 5- gwiazdkowych. Mocno wzrosła popularność wypoczynku z wykupionymi śniadaniami i obiadokolacjami, za to radykalnie spadła gotowość do jadania „na mieście”, czyli wypoczywanie w obiektach z wykupionymi śniadaniami (BB)

fot. mat. prasowe

Majówkowy nocleg pod gwiazdami

Długi weekend to także odpoczynek w wydaniu All Inclusive. Wciąż siedmiu na dziesięciu polskich turystów decyduje się na taką formę posiłków. Taki sam odsetek wypoczywa w hotelach 4- i 5- gwiazdkowych.


Turyści, którzy decydują się na wyżywienie typu AI i HB podczas tegorocznej majówki stanowią w sumie 89,4% wyjeżdżających w tym okresie.

Radosław Damasiewicz, Travelplanet.pl: – Turyści dochodzą do wniosku, że w ogólnym rozrachunku wypoczynek BB okaże się droższy od pozornie kosztowniejszej oferty z obiadokolacjami, a nawet z napojami i drinkami w cenie, zwłaszcza jeśli podczas majówki nie planujemy ograniczania takich wydatków. Standard hotelu może być niższy, bo turyści wychodzą z założenia, że i tak cały dzień spędzają poza pokojem hotelowym. Jednak wykupywanie ofert ASI i HB wynika nie z rozpasania, lecz właśnie z oszczędności.

Źródło nieplanowanych wydatków

Nieplanowane wydatki to zmora niejednego podróżnika. Pomimo starannych przygotować nie zawsze można się przed nimi uchronić. Wiele możliwości, a co za tym idzie i kosztów, pojawia się bowiem dopiero po przyjeździe na miejsce.

Jarosław Sadowski, Expander: – Polacy stają się świadomymi konsumentami. Porównują koszty poszczególnych ofert i znajdują najbardziej korzystne propozycje. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Obce destynacje oferują liczne atrakcje, o których dowiadujemy się często dopiero po przyjeździe. Spontaniczne wydatki, jak te na nieznane przysmaki, krajoznawcze wycieczki czy pamiątki, potrafią wypełnić nawet kilkadziesiąt procent kosztów wyjazdu. Wyjeżdżając, warto więc zaopatrzyć się w niskooprocentowany limit w koncie, który pomoże cieszyć się z pobytu, nie martwiąc o konsekwencje dodatkowych wydatków.

Metodologia
Niniejsza analiza stanowi ekspercki opis majówkowych wyjazdów Polaków, łączący dane pochodzące z rynku turystycznego oraz finansów. Jego autorami są liderzy w swoich branżach: serwis Travelplanet.pl, największy polski multiagent turystyczny oraz serwis rezerwacyjny, oferujący m.in. bilety lotnicze, hotele czy ubezpieczenia podróżne, pośredniczący w podróżach ponad 500 000 klientów oraz Expander Advisors, największy niezależny doradca finansowy, posiadający w swojej ofercie setki funduszy i produktów inwestycyjnych jak również ubezpieczenia. Przedstawione dane pochodzą z analizy rezerwacji na wyjazdy dokonanych w serwisie Travelplanet.pl do 15 marca na dzień 20 stycznia 2014 roku oraz analizy oferty bankowej i dostępnych rozwiązań finansowych. Opracowanie opisuje więc deklarowane zachowania Polaków wyjeżdżających z biurem podróży oraz wskazuje najbardziej korzystne dla nich produkty finansowe.

Jarosław Sadowski główny analityk
Radosław Damasiewicz dyrektor marketingu i e-commerce

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: