eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Strefa euro bez ożywienia?

Strefa euro bez ożywienia?

2014-04-01 13:34

Przeczytaj także: Francja: więcej upadłości firm


Wsparcie rządów

Jedną z szans dla wzrostu gospodarczego jest zmiana w polityce gospodarczej rządów. Mniejsza presja ze strony rynków finansowych i Komisji Europejskiej może prowadzić do rozluźnienia polityki fiskalnej przez poszczególne rządy. Jeśli towarzyszyć temu będą strukturalne reformy, które będą sprzyjać m.in. obniżeniu, a następnie stabilizacji długu publicznego w relacji do PKB, to w rezultacie pojawią się większe wydatki, które pobudzą wzrost w sektorze prywatnym.

Zdaniem autorów raportu, euro będzie się osłabiać do dolara - obecnie jest przeszacowane przez rynek o ok. 10% - co pozytywnie przełoży się na dynamikę eksportu.

Wysokie koszty kredytu dla firm

Kryzys finansowy nadszarpnął zaufanie do kredytobiorców. Mimo że różnice w rentowności obligacji państw strefy euro spadają, nie obserwuje się podobnej zależności na rynku kredytów dla przedsiębiorstw. Wartość tzw. złych kredytów sprawiła, że firmy w Portugalii, Grecji, czy Hiszpanii muszą ponosić wysokie koszty finansowania. W krajach peryferyjnych średnie oprocentowanie kredytu dla firm jest na poziomie z 2009 roku i w Portugalii, czy Grecji przekracza 6%.

- Wyższe koszty kredytu dla przedsiębiorców mogą oznaczać spadek inwestycji, a także wolniejszy rozwój firm i w konsekwencji gospodarek. Taka sytuacja może trwać do momentu odzyskania zaufania na rynku bankowym – tłumaczy Iwona Kozera, Partner Zarządzający Grupą Rynków Finansowych EY w Europie Środkowej i Południowej.

Młodzi bez pracy

Poważnym zagrożeniem dla wzrostu w strefie euro jest wysokie bezrobocie. Obecnie bez pracy pozostaje 12% mieszkańców eurolandu. Perspektywa powolnego wzrostu gospodarczego, a także obecna sytuacja przedsiębiorstw, które usiłują poprawić wyniki przy jednoczesnym utrudnionym dostępie do kredytów, przekładać się będzie na bardzo powolny spadek bezrobocia w ciągu kolejnych dwóch lat. Stopa bezrobocia w Grecji w tym roku może sięgnąć 28%, a w Hiszpanii 25%. Z kolei w Niemczech i Austrii stopa bezrobocia wyniesie po ok. 5% w kolejnych latach. Największym problemem pozostaje obecnie wysokie bezrobocie wśród młodych, zwłaszcza w Hiszpanii i Grecji, gdzie jego poziom przekracza 50%. Z kolei na Słowacji, we Włoszech, czy w Portugalii odsetek ten sięga 30%.

fot. mat. prasowe

Strefa euro: stopa bezrobocia wśród młodych w III kw. 2013 r.

Największym problemem pozostaje obecnie wysokie bezrobocie wśród młodych, zwłaszcza w Hiszpanii i Grecji, gdzie jego poziom przekracza 50%. Z kolei na Słowacji, we Włoszech, czy w Portugalii odsetek ten sięga 30%.


Podsumowanie

W bieżącym roku strefa euro wreszcie odnotuje wzrost. Istnieją jednak ryzyka związane m.in. z rosnącym zróżnicowaniem wzrostu wśród głównych graczy strefy euro, utrzymującym się wysokim bezrobociem czy potencjalną deflacją. W efekcie, fundamenty wzrostu gospodarczego w strefie euro nie są jeszcze stabilne, a prognozy wzrostu w średnim i długim okresie, na tle danych historycznych, pozostają niskie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: