eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Monitoring mediów: cytowania I-II 2014 r.

Monitoring mediów: cytowania I-II 2014 r.

2014-03-17 12:37

Monitoring mediów: cytowania I-II 2014 r.

Gazeta Wyborcza najczęściej cytowanym dziennikiem w lutym i w styczniu © svort - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (13)

W styczniu bieżącego roku najczęściej cytowanym dziennikiem była Gazeta Wyborcza – wynika z najnowszego Rankingu Cytowań i Informacji NEWTON Media. Tuż za nią uplasowała się Rzeczpospolita. Oba tytuły dominowały również w lutym. W przypadku tygodników ogólnopolskich w ciągu dwóch analizowanych miesięcy na podium nie doszło do żadnych przetasowań. Najczęściej powoływano się na informacje pochodzące z Wprost, Polityki oraz Newsweeka.

Przeczytaj także: Najczęściej cytowane media I 2014

Wraz z początkiem roku twórcy Rankingu Cytowań i Informacji zdecydowali się na dość istotne zmiany w metodologii przeprowadzanych badań - do tej pory w analizach uwzględniano cytowania wewnętrzne. Od tego roku NEWTON Media postanowiło skupić się na zainteresowaniu, jakie wzbudza dany tekst wśród mediów, które nie należą do tej samej grupy medialnej. Tym samym w rankingu nie brane są m.in. wzajemne cytowania Dziennika Gazeta Prawna, Faktu, Newsweeka oraz Przeglądu Sportowego czyli tytułów należących do Ringier Axel Springer Polska.

Ranking cytowań - styczeń

W styczniu liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (226). Powoływano się między innymi na doniesienia Gazety dotyczące śmierci bliźniąt we Włocławku, w tym informacje na temat badań USG, jakie przechodziła matka dzieci oraz braku zapisów z tych badań w pamięci urządzeń („Bliźnięta zmarły, ich badania zniknęły”, 27.01.14). Głośna okazała się także publikacja GW informująca o istnieniu poufnego raportu dotyczącego stanu wojskowych służb specjalnych. Dokument miał zostać sporządzony w styczniu 2007 r. przez Zbigniewa Wassermanna („Macierewicz rozbroił wywiad”, 28.01.14).

Drugie miejsce zajęła Rzeczpospolita (187), na trzecim uplasował się Przegląd Sportowy (84). Na kolejnych pozycjach znalazły się: Fakt (48), Super Express (45), Dziennik Gazeta Prawna (43), Puls Biznesu (26), Gazeta Polska Codziennie (25), Nasz Dziennik (14), Polska The Times (11), Dziennik Trybuna (5), Metro (4) oraz Parkiet (1).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich I 2014

W styczniu liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (226). Powoływano się między innymi na doniesienia Gazety dotyczące śmierci bliźniąt we Włocławku.


Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Dziennik Polski (10). Drugie miejsce zajął Polska Głos Wielkopolski (9), a trzecie Polska Dziennik Bałtycki (8).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań dzienników regionalnych I 2014

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Dziennik Polski (10). Drugie miejsce zajął Polska Głos Wielkopolski (9), a trzecie Polska Dziennik Bałtycki (8).


Wśród tygodników ogólnopolskich pierwsze miejsce zajęło Wprost (103). Zdecydowanie najczęściej powoływano się na kolejny artykuł tygodnika dotyczący Tomasza Kaczmarka. Według publikacji poseł, znany też jako agent Tomek, jeszcze do niedawna miał kontakty z osobami związanymi z warszawskimi agencjami towarzyskimi („Agent Tomek i niegrzeczne towarzystwo”, 7-12 stycznia 2014 r.). Przywoływano także głośną publikację Wprost z końca kwietnia ubiegłego roku podającą, że były minister transportu, poseł Sławomir Nowak, wymieniał się zegarkami z jednym z biznesmenów i nie poinformował o tym w oświadczeniu majątkowym.

Drugie miejsce zajęła Polityka (55), a trzecie przypadło Newsweekowi Polska (47).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich I 2014

Wśród tygodników ogólnopolskich pierwsze miejsce zajęło Wprost (103). Zdecydowanie najczęściej powoływano się na kolejny artykuł tygodnika dotyczący Tomasza Kaczmarka.


Ranking cytowań i informacji - styczeń

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (371). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (215), na trzecim zaś Przegląd Sportowy (112). Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (145).

Nazwa dziennika pojawiała się między innymi w publikacjach dotyczących redaktora naczelnego Adama Michnika (informowano m.in. o uzyskaniu przez niego tytułu laureata Nagrody Kisiela 2013), wydawcy (Agora) oraz działalności (redakcyjnej i pozaredakcyjnej) dziennikarzy Gazety. Tytuł dziennika wielokrotnie występował w sformułowaniach typu: „środowisko Gazety Wyborczej”, „otoczenie Gazety Wyborczej”, „krąg Gazety Wyborczej” „media na czele z Gazetą Wyborczą” itd. W styczniu 2014 roku nazwa dziennika licznie padała też w kontekście książki „Resortowe dzieci”.

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich I 2014

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (371). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (215), na trzecim zaś Przegląd Sportowy (112).


Wśród dzienników regionalnych najczęściej pisano na temat Dziennika Polskiego i Polski Dziennika Bałtyckiego (po 14). Na drugim miejscu znalazła się Polska Gazeta Wrocławska (12), a na trzecim Echo Dnia (11). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Polski Dziennika Bałtyckiego oraz Kuriera Szczecińskiego (po 6).

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań i informacji na temat dzienników regionalnych I 2014

Wśród dzienników regionalnych najczęściej pisano na temat Dziennika Polskiego i Polski Dziennika Bałtyckiego (po 14).


Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (147), na drugim – Wprost (115), a na trzecim – Tygodnik Powszechny (77). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Polityki (92). Nazwa tygodnika padała m.in. w kontekście publikacji dotyczących książki „Resortowe dzieci”, w tym opisujących sądowy zakaz sprzedaży książki z wizerunkiem Jacka Żakowskiego (publicysta Polityki) na okładce.

fot. mat. prasowe

Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich I 2014

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (147), na drugim – Wprost (115), a na trzecim – Tygodnik Powszechny (77).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: