eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Elastyczna praca ułatwia powrót po macierzyńskim

Elastyczna praca ułatwia powrót po macierzyńskim

2014-03-10 11:04

Elastyczna praca ułatwia powrót po macierzyńskim

Elastyczna praca ułatwia powrót po macierzyńskim © Iurii Sokolov - Fotolia.com

Sheryl Sandberg w swojej książce "Włącz się do gry" pisze, że prawdziwą równość płci osiągniemy dopiero wówczas, gdy połową krajów i przedsiębiorstw będą zarządzać kobiety, a połową gospodarstw domowych zajmą się mężczyźni. Najnowsze badanie wykonane na zlecenie firmy Regus, dostawcy rozwiązań w zakresie elastycznych form pracy, potwierdza, że sposób myślenia pracodawców szybko się zmienia. Aż 85% polskich firm uważa, że przedsiębiorcy, którzy nie chcą zatrudniać kobiet wracających po urlopie macierzyńskim, sporo na tym tracą.

Przeczytaj także: Mama wraca do pracy: jakie uprawnienia zyskuje?

Jak twierdzą przedstawiciele 71% polskich przedsiębiorstw, kobiety po urlopie macierzyńskim wnoszą do firmy cenne umiejętności i doświadczenie. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez firmę Regus na podstawie opinii przeszło 19 tysięcy właścicieli firm i przedstawicieli kadry kierowniczej z 98 krajów. Respondenci stwierdzili, że elastyczne godziny, praca bliżej domu, a także możliwość organizowania wideokonferencji zamiast części podróży służbowych to najlepsze sposoby na zachęcenie mam do powrotu do firmy.

Inne ciekawe wnioski płynące z badania:
  • 66% respondentów z Polski informuje, że coraz więcej kobiet po powrocie z urlopu macierzyńskiego prosi o możliwość pracy z domu
  • 27% badanych przypuszcza, że kobiety decydują się na krótsze urlopy macierzyńskie (trwające poniżej 3 miesięcy) z uwagi na rosnącą presję finansową
  • 51% ankietowanych uważa, że praca bliżej domu jest najlepszą motywacją do powrotu do firmy
  • 36% badanych potwierdza, że możliwość organizowania wideokonferencji zamiast podróży służbowych jest dobrym rozwiązaniem w przypadku mam powracających do pracy.

fot. Iurii Sokolov - Fotolia.com

Elastyczna praca ułatwia powrót po macierzyńskim

Coraz więcej mam prosi o możliwość elastycznej pracy. Może ona dotyczyć elastycznych godzin, pracy bliżej domu i rodziny przynajmniej od czasu do czasu lub alternatywy dla podróży służbowych w postaci wideokonferencji.


„Mamy już do dyspozycji raporty potwierdzające, że nieobecność kobiet w gospodarce kosztuje niektóre państwa nawet 27% PKB per capita oraz że firmy, w których zarządzie zasiada więcej kobiet, przynoszą większe zyski . Mając to wszystko na uwadze, można stwierdzić, że nadszedł czas, aby firmy zmierzyły się z wyzwaniem dostosowania warunków pracy do potrzeb pracujących mam.” – mówi Ruud Doggen, Managing Director CEE Regus. „Firmy cenią pracujące matki, ale kobietom wracającym do pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka często bardzo trudno jest pogodzić obowiązki służbowe z życiem prywatnym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mam prosi o możliwość elastycznej pracy. Może ona dotyczyć elastycznych godzin, pracy bliżej domu i rodziny przynajmniej od czasu do czasu lub alternatywy dla podróży służbowych w postaci wideokonferencji. Takie rozwiązania są najlepszym sposobem na zachęcenie większej liczby kobiet do powrotu do kariery zawodowej i pozwalają na stworzenie nowoczesnego miejsca pracy”. – dodaje Ruud Doggen.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: