eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam z ofertą pożyczkową

Spam z ofertą pożyczkową

2014-03-03 11:04

Przeczytaj także: Globalny spam w IV kw. 2013


Kto oferuje kredyty?

Spam kredytowy jest wysyłany w imieniu pożyczkodawców, których można sklasyfikować do kilku kategorii:

1. Rzekomo oficjalna instytucja kredytowa

Tego rodzaju wiadomości zawierają przykuwające wzrok reklamy z firmowym logo. Pożyczkodawcy podają swoje dane kontaktowe – adres zarejestrowanej siedziby, numery telefonu i adres e-mail. Do wiadomości często załączona jest broszura, w której powtórzone są dane kontaktowe firmy oraz znajdują się bardziej szczegółowe informacje dotyczące oferowanych usług. Odbiorca może ubiegać się o pożyczkę, dzwoniąc na podany numer lub wysyłając e-mail na wyszczególniony adres (który może różnić się od adresu nadawcy pierwotnego e-maila).

fot. mat. prasowe

Rzekomo oficjalna instytucja kredytowa

Tego rodzaju wiadomości zawierają przykuwające wzrok reklamy z firmowym logo. Pożyczkodawcy podają swoje dane kontaktowe – adres zarejestrowanej siedziby, numery telefonu i adres e-mail.


2. Brokerzy kredytowi

Nadawcy niechcianych wiadomości często przedstawiają się jako pośrednicy, którzy mogą pomóc odbiorcy w uzyskaniu pożyczki. Takie organizacje wykonują całą robotę papierkową i zwykle posiadają kontakty z niektórymi pożyczkodawcami. Aktywnie szukają potencjalnych klientów dla swoich partnerów i pracują za prowizję, która zwykle zawiera się w oprocentowaniu kredytu. W tym przypadku, klient ryzykuje tym, że „złapie się” na niekorzystną transakcję i uzyska pożyczkę po zawyżonych kosztach.

fot. mat. prasowe

Brokerzy kredytowi

Nadawcy niechcianych wiadomości często przedstawiają się jako pośrednicy, którzy mogą pomóc odbiorcy w uzyskaniu pożyczki.


3. Osoby fizyczne

Oferta kredytowa od osoby fizycznej rozpoczyna się zwykle od informacji prezentujących samego nadawcę i wygląda mniej więcej tak: „Jestem Panem takim a takim, prywatnym inwestorem. Udzielam pożyczek na niskie oprocentowanie. Jeżeli jesteś zainteresowany moją ofertą, skontaktuj się ze mną za pośrednictwem e-maila, podaj swoje dane osobowe i określ kwotę pożyczki oraz jej oprocentowanie”. Jest to jeden z najczęstszych rodzajów spamu kredytowego. Niezależnie od języka, w którym napisane są takie e-maile, ich twórcy trzymają się powyższego szablonu.

fot. mat. prasowe

Osoby fizyczne

Oferta kredytowa od osoby fizycznej rozpoczyna się zwykle od informacji prezentujących samego nadawcę i wygląda mniej więcej tak: „Jestem Panem takim a takim, prywatnym inwestorem. Udzielam pożyczek na niskie oprocentowanie. Jeżeli jesteś zainteresowany moją ofertą, skontaktuj się ze mną za pośrednictwem e-maila, podaj swoje dane osobowe i określ kwotę pożyczki oraz jej oprocentowanie”.


Prywatni pożyczkodawcy wysyłają swoje oferty do odbiorców na całym świecie, powielając tekst oryginalnego e-maila w różnych językach. Treść wiadomości jest zazwyczaj tłumaczona z języka angielskiego przy pomocy Tłumacza Google lub podobnych serwisów. W efekcie, słowa i zdania w takich wiadomościach nie są poprawne pod względem stylistycznym czy gramatycznym, jednak ogólne znaczenie jest zrozumiałe dzięki takim frazom jak "the loan to anyone who needs it". Z kontekstu można również wywnioskować, jakie są sposoby skontaktowania się z potencjalnym pożyczkodawcą: Send your request to ххххх@live.com" lub "Please send back the information if you're interested in the offer".

4. Organizacje charytatywne

Niektórzy nadawcy przedstawiają się jako organizacje charytatywne lub chrześcijańskie, które niosą pomoc potrzebującym. Takie wiadomości mogą zawierać cytaty z Biblii, dzięki którym wyglądają na bardziej wiarygodne.

fot. mat. prasowe

Organizacje charytatywne

Niektórzy nadawcy przedstawiają się jako organizacje charytatywne lub chrześcijańskie, które niosą pomoc potrzebującym. Takie wiadomości mogą zawierać cytaty z Biblii, dzięki którym wyglądają na bardziej wiarygodne.


5. Anonimowi nadawcy

Niezwykle powszechne są również całkowicie bezosobowe wiadomości zawierające wyrażenia w rodzaju: "giving out money" lub "We offer credit". Najwyraźniej, odbiorca dowie się, kim są tajemniczy „my” i jakie są warunki udzielenia pożyczki, dopiero gdy podejmie ryzyko i odpowie na taką podejrzaną ofertę.

fot. mat. prasowe

Anonimowi nadawcy

Niezwykle powszechne są również całkowicie bezosobowe wiadomości zawierające wyrażenia w rodzaju: "giving out money" lub "We offer credit".

Przeczytaj także: Globalny spam w I kw. 2015 Globalny spam w I kw. 2015

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: