eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ewolucja złośliwych programów

Ewolucja złośliwych programów

2005-08-08 00:45

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania 2008


Inne platformy - .NET, Unix i Symbian

Przestępstwa cybernetyczne nieustannie ewoluują, a twórcy wirusów uważnie monitorują przejście użytkowników na nowe platformy. Coraz większą popularnością cieszy się wśród cyber-przestępców platforma .NET; chociaż liczba tworzonych dla niej złośliwych programów jest wciąż nieznaczna, stale wzrasta. Wygląda na to, że twórcy wirusów monitorują obecnie tę platformę, chociaż nie uważają jej jeszcze za poważny cel.

Liczba złośliwych programów dla Uniksa (zobacz tabela 3) wzrasta proporcjonalnie do wzrostu popularności Uniksa. Tym samym obalony zostaje mit, że Unix jest niepodatny na ataki, potwierdzona natomiast hipoteza, że liczba ataków na określoną platformę jest proporcjonalna do jej popularności.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Wzrost złośliwych programów atakujących Uniksa.

Tabela 3. Wzrost złośliwych programów atakujących Uniksa.


W ciągu ostatnich lat cyber-przestępcy skierowali swoją uwagę w kierunku urządzeń przenośnych działających pod kontrolą Symbiana. Podczas gdy w zeszłym roku średnia liczba złośliwych programów dla tej platformy wykrywanych w ciągu miesiąca wynosiła 1,42, w tym roku liczba ta wynosi już 7,4. Świadczy to o znacznym wzroście zainteresowania tą platformą, które prawdopodobnie zwiększy się w przyszłości.

Będziemy świadkami prawdziwego boomu złośliwych programów dla urządzeń przenośnych, gdy użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli uzyskać dostęp do systemów płatności i kont bankowych on-line. Jest to powód do niepokoju zważywszy na obecny poziom bezpieczeństwa systemów operatorów telefonii komórkowych połączony z brakiem świadomości użytkowników telefonów komórkowych. Pierwsza globalna epidemia złośliwych programów dla urządzeń przenośnych może z łatwością spowodować załamanie sieci.

Tworzenie wirusów: biznes, który się rozwija

Pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia i na początku obecnego wielu analityków twierdziło, że twórcy wirusów nie mają przed sobą żadnej przyszłości, ponieważ rekrutowali się głównie spośród nastolatków albo studentów nie posiadających rzeczywistych środków finansowych. Jednak do roku 2005 sytuacja zmieniła się diametralnie; obecnie pisaniem złośliwych programów zajmują się "profesjonalni przestępcy", którzy liczą na konkretne korzyści finansowe. Potwierdzają to następujące fakty:

• Wzrost liczby złośliwych programów rozsyłanych przy użyciu technik spamowych w porównaniu z klasycznymi robakami zdolnymi do samoczynnego rozprzestrzeniania się, co znalazło odbicie w statystykach dotyczących kategorii TrojWare i VirWare. Na przykład, autorzy robaka Bagle stopniowo odchodzą od pisania nowych wersji robaków pocztowych Bagle na rzecz Trojan-PSW.Win32.LdPinch. Ten koń trojański jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia botnetów.

• Wzrost liczby złośliwych programów używanych do uzyskania bezprawnego dostępu do danych użytkownika, takich jak hasła sieciowe i ICQ, informacje finansowe itd. w celu nielegalnego wykorzystania tych informacji.

• Lawina nowych programów adware.

Powyższe fakty potwierdzają, że brak środków finansowych nie stanowi żadnego problemu, ponieważ tworzenie złośliwych programów stało się teraz lukratywnych zajęciem. Obecnie branża antywirusowa jest w stanie sprostać postępom, których dokonali twórcy wirusów, dzięki wykorzystywaniu infrastruktury, stworzenie której zajęło lata i pozwalającej na bardzo szybkie reagowanie na nowe zagrożenia. Monitorowanie podziemia wirusowego potwierdziło jednoznacznie, że twórcy wirusów również monitorują branżę antywirusową. Rozwijają własną strukturę w celu skanowania i infekowania nowych komputerów ofiar.

Cyber-przestępcy coraz częściej stosują pakery w celu ukrycia swoich złośliwych programów.

fot. mat. prasowe

Tabela 5. Wzrost liczby spakowanych szkodników w stosunku do innych złośliwych programów

Tabela 5. Wzrost liczby spakowanych szkodników w stosunku do innych złośliwych programów


poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: