eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka światowa 2014 wg prognoz Euler Hermes

Gospodarka światowa 2014 wg prognoz Euler Hermes

2014-02-07 13:46

Przeczytaj także: Prognozy dla gospodarki i firm na rok 2012


Punkt Zwrotny 6: Państwa peryferyjne: unikają kryzysu płynności, korzystają z ożywienia

W 2014 r. Ameryka Łacińska i wschodzące gospodarki europejskie powinny skorzystać na ożywieniu w Stanach Zjednoczonych i strefie Euro. Jednocześnie odnotujemy ożywienie popytu na eksport. W krajach o niestabilnej sytuacji politycznej, takich jak Argentyna, Turcja, Ukraina czy Wenezuela, najpoważniejszym problemem pozostanie płynność.

Punkt Zwrotny 7: Rynki wschodzące: słabość jest kwestią polityki

Na rynkach wschodzących polityka monetarna pozostaje równie poważnym problemem, co płynność, jako że niektóre państwa nie są w stanie skutecznie amortyzować niekorzystnych czynników zewnętrznych. Narzędzia, takie jak interwencje walutowe i korekty stóp procentowych będą kluczem do przetrwania wszelkich spadków koniunktury. Ten rodzaj proaktywnych działań był wyraźnie widoczny w Brazylii i Tajlandii w ubiegłym roku.

Punkt Zwrotny 8: Stare i nowe ryzyka polityczne w roku 2014

Bliski Wschód i Afryka Północna pozostaną obszarem największych przemian politycznych i społecznych. Proces zmian politycznych rozpoczął się już w Egipcie, Libii i Tunezji. Wojna domowa w Syrii nie pozostanie bez wpływu na sytuację w sąsiednim Libanie i Iraku. Inne problematyczne regiony to Azja Środkowa, Korea Północna, Bangladesz i Wenezuela. Wiele z tych zagrożeń było znanych już wcześniej, jednak zbliżające się wybory w Brazylii, Indiach, Indonezji, RPA i Turcji, państwach słynących z dość nieprzewidywalnego elektoratu, są nowym źródłem niepewności.

Punkt Zwrotny 9: „Budowanie z klocków”: nowa postać protekcjonizmu?

Zawieranie sojuszy handlowych, takich jak Sojusz Pacyficzny czy wspólnota ASEA, jest zwykle oceniane pozytywnie, jednak trzeba pamiętać o trudnościach, jakie mają tego rodzaju partnerstwa przy eliminowaniu barier pozataryfowych. To szczególnie istotna obawa, jaka pojawia się przy tworzeniu wspólnot handlowych. Raport Banku Światowego z 2013 r. podaje, że usunięcie barier dla łańcuchów dostaw może być sześciokrotnie bardziej skuteczne niż eliminacja taryf.

Punkt Zwrotny 10: Globalne wyrównanie: nie stawiać wozu przed koniem

Podczas gdy udział rynków wschodzących w globalnym PKB w ostatnim dziesięcioleciu był wyższy niż udział gospodarek rozwiniętych, obecnie obserwujemy zmianę dotychczasowego układu sił. W 2014 r. udział gospodarek wschodzących wyniesie prawdopodobnie 55%, a gospodarek rozwiniętych – 45%. To znacząca zmiana w stosunku do 2008 roku, gdy udziały obydwu grup państw wynosiły odpowiednio 98% i 2%. Ważną rolę w tej konsolidacji odegrała normalizacja sytuacji gospodarczej w Chinach, a utrzymanie nowej równowagi będzie wymagało silnych fundamentów politycznych i odpowiednich reform strukturalnych.

– Ogółem nasza prognoza na 2014 rok jest pozytywna, choć ożywienie światowej gospodarki jest w dalszym ciągu obciążone wysokim ryzykiem – dodaje Ludovic Subran. – Stabilność polityczna i rozsądna polityka są równie ważne co elastyczne banki centralne i przyjazne stosunki handlowe.

– W miarę jak poprawie ulegać będzie sytuacja kolejnych gospodarek Unii Europejskiej, będących głównymi partnerami handlowymi polskich eksporterów, spodziewać się możemy dalszego wzrostu eksportu, bazującego zarówno na wzmocnieniu wynikającego z poprawy sytuacji popytu konsumenckiego jak i odradzających się inwestycji. Znacznie jednak ciekawszym i długoterminowo istotniejszym trendem wydaje się być rosnąca rola pozaeuropejskich kierunków polskiego eksportu. W konsekwencji kryzysu w Europie, wiele polskich firm zostało zmuszonych do poszukiwania partnerów handlowych w krajach słabo przez nich do tej pory spenetrowanych. Nawiązane w ten sposób relacje i podpisane kontrakty zaowocują zapewne dalszym wzrostem wartości eksportu, a co nawet istotniejsze, znacząco zwiększą jego dywersyfikację, redukując tym samym ryzyko wynikające z uzależnienia się od niewielkiej liczby partnerów handlowych – uważa Tomasz Starus, Członek Zarządu, Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: