eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość: globalne straty są ogromne

Cyberprzestępczość: globalne straty są ogromne

2013-09-12 09:12

Cyberprzestępczość: globalne straty są ogromne

Globalne straty związane z cyberprzestępczością są ogromne © ra2 studio - Fotolia.com

Cyberprzestępczość i cyber-szpiegostwo mogą powodować w USA straty wynoszące nawet 100 mld dolarów rocznie, a to z kolei przekłada się na utratę ponad 500 tys. potencjalnych miejsc pracy. W ujęciu globalnym, według szacunków waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) oraz firmy McAfee, może być to nawet suma cztery razy większa. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte jest to problem na tyle poważny, że powinno się go traktować i walczyć z nim jak z handlem narkotykami czy innymi konwencjonalnymi rodzajami przestępstw i zjawisk, mających duże konsekwencje społeczne.

Przeczytaj także: Cyberprzestępczość - aresztowania VIII 2013

Podanie wiarygodnej wysokości strat finansowych, jaką powodują ataki cyberprzestępców od dawna jest dla ekspertów dużym problemem. Wynika to m.in. z tego, że nikt nie jest w stanie oszacować rzeczywistych kosztów, jakie ponoszą w związku z tym rodzajem przestępczości banki oraz inne firmy prywatne, które z obawy przed utratą reputacji często nie ujawniają takich informacji. Prawdopodobnie straty samych banków i innych instytucji finansowych można liczyć w setkach milionów dolarów. Poza tym kradzież takich wartości, jak własność intelektualna jest także trudna do oszacowania.

Eksperci firmy McAfee i CSIS usystematyzowali dostępne dane i wzięli pod uwagę sześć czynników, na podstawie których można wyliczyć wiarygodne koszty związane z cyberatakami . Są to: utrata wartości intelektualnej i poufnych danych; kradzież informacji gospodarczych i wynikających z nich manipulacji na giełdzie; koszty alternatywne, jak zakłócenia w pracy czy związane z zmniejszonym zaufaniem do działalności online; koszty zabezpieczeń i polis ubezpieczeniowych oraz utrata reputacji. Sumując te czynniki można wywnioskować, że rocznie straty z tytułu cyberprzestępczości oraz cyber-szpiegostwa tylko w USA wynoszą 100 mld dolarów rocznie, na świecie może być to suma pomiędzy 300 a 400 mld rocznie. Dla porównania w USA podobną kwotę w tym samym czasie przeznacza się rocznie na badania i rozwój. „Bank Światowy szacował, że w 2011 globalny PKB wynosił 70 bilionów dolarów. Straty związane z atakami w cyberświecie stanowią więc bardzo niewielki, ale wciąż rosnący promil w przychodach światowej gospodarki. Na pewno więc nie można tego problemu lekceważyć” – wyjaśnia Cezary Piekarski, Starszy Menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

fot. ra2 studio - Fotolia.com

Globalne straty związane z cyberprzestępczością są ogromne

Rocznie straty z tytułu cyberprzestępczości oraz cyber-szpiegostwa tylko w USA wynoszą 100 mld dolarów rocznie, na świecie może być to suma pomiędzy 300 a 400 mld rocznie.


Dla porównania globalne straty wynikające z nielegalnego handlu narkotykami wynoszą około 600 mld dolarów rocznie. Eksperci porównują ryzyko związane z rozwojem technologicznym, a tym samym także cyberprzestępczości, do rosnącej liczby wypadków samochodowych wynikającej ze stale zwiększającej się liczby będących w użyciu aut. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych koszty ponoszone w związku z wypadkami samochodowymi w zależności od źródła ocenia się na 100 mld- 168 mld dolarów (2010).

Według wyliczeń Uniwersytetu w Cambridge, na które powołuje się McAfee, kradzież danych osobowych kosztuje jej ofiarę średnio 572 dolary. Miliardy dolarów strat powoduje natomiast kradzież własności intelektualnej i poufnych informacji. Cyberprzestępczość ma wpływ także na bezpieczeństwo narodowe. Kradzież wojskowych technologii może wpłynąć na bezpieczeństwo danego kraju i osłabić jego pozycję wobec przeciwników. Nie bez znaczenia są też koszty związane z utraconymi miejscami pracy na skutek przestępczej działalności w sieci. Chodzi o posady, które ze względu na straty finansowe muszą zostać zlikwidowane lub takie, które w ogóle nie powstaną. W USA może być to nawet 508 tys. stanowisk rocznie.

„Te liczby prawdopodobnie nie oddają pełnego obrazu zjawiska cyberprzestępczości. Niewątpliwie jednak ma ona coraz większy negatywny wpływ na gospodarkę światową. Ataki w sieci spowolniają tempo innowacji, zakłócają handel i powodują niemałe koszty społeczne. Politycy i liderzy biznesu powinni dokładnie się im przyjrzeć, aby uświadomić sobie, że trzeba się temu zjawisku stanowczo przeciwstawić” – podsumowuje Cezary Piekarski.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: