eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w V 2013 r.

Spam w V 2013 r.

2013-06-27 12:49

Przeczytaj także: Spam w I kw. 2013 r.


W ostatni poniedziałek maja w Stanach Zjednoczonych obchodzi się Dzień Pamięci – narodowe święto upamiętniające osoby, które poległy podczas służby wojskowej. W tym roku święto to było powiązane z wiadomościami spamowymi zawierającymi reklamy internetowych wyprzedaży samochodów. Należy zauważyć, że nawet te niewinnie wyglądające wiadomości spamowe mogą być wykorzystywane do przechwytywania danych osobistych, w tym szczegółów dotyczących płatności bankowych. Ponadto wykryliśmy wysyłkę z ofertą zakupu „Like’ów” na Facebooku, która również była związana z Dniem Pamięci.

fot. mat. prasowe

Spam - wiadomość

Wysyłki z ofertą zakupu „Like’ów” na Facebooku, która była związana z Dniem Pamięci


Rozkład geograficzny źródeł spamu

W maju trójka największych źródeł spamu na świecie nie odnotowała żadnych zmian. Na pierwszym miejscu utrzymały się Chiny, które odpowiadały za 21,4% całego rozprzestrzenianego spamu, co stanowi spadek o 2,5 punktu procentowego.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu na świecie według państwa

Na pierwszym miejscu utrzymały się Chiny, które odpowiadały za 21,4% całego rozprzestrzenianego spamu


Udział spamu wysyłanego ze Stanów Zjednoczonych to 16,3%, co pozwoliło temu państwu zachować drugie miejsce w rankingu. W maju wkład Korei Południowej do globalnego spamu nadal zwiększał się i wyniósł 12%. Łącznie, te trzy państwa wygenerowały prawie połowę globalnego spamu.

W pierwszej piątce pozostały Tajwan (5,9%) oraz Wietnam (5%). Ukraina uplasowała się na 6 miejscu, odpowiadając za 4,8% całkowitej dystrybucji spamu. Kazachstan (4,3%) awansował o jedną pozycję w stosunku do ósmego miejsca w kwietniu, zwiększając swój udział w globalnym przepływie spamu o prawie jeden punkt procentowy. Rosja (2,2%) odnotowała spadek o 1,1 punktu procentowego i znalazła się na 10 miejscu.

Największy wzrost w maju odnotowała Kanada, która awansowała z 20 miejsca w rankingu na 11, a jej wkład w całkowitym rozprzestrzenionym spamie wynosił 1,8%, o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim miesiącu.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu w Europie według państwa

Największy wzrost w maju odnotowała Kanada, która awansowała z 20 miejsca w rankingu na 11


Korea Południowa pozostała głównym źródłem spamu wysyłanego do użytkowników europejskich w maju (45,7%): jej udział wzrósł o 2,3 punktu procentowego. Stany Zjednoczone utrzymały drugie miejsce (5,8%), chociaż ich udział zmniejszył się o 0,9 punktu procentowego. Podobnie jak w zeszłym miesiącu, na trzecim miejscu znalazł się Wietnam, z którego wysłano 5,8% niechcianych wiadomości do użytkowników europejskich, co stanowi wzrost o 0,6 punktu procentowego.

Z kolei udział Chin zmniejszył się o 1,1 punktu procentowego, przez co państwo to spadło z 5 pozycji w rankingu na 8. Wkład Niemiec pozostał niezmieniony i wynosił 1,2%, jednak ze względu na wahania w przepływie spamu z innych państw kraj ten spadł z 13 miejsca na 16.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu

Azja (56,1%) pozostała czołowym źródłem spamu według regionu: w maju jej udział zwiększył się o 0,4 punktu procentowego w porównaniu z poprzednimi miesiącami


Azja (56,1%) pozostała czołowym źródłem spamu według regionu: w maju jej udział zwiększył się o 0,4 punktu procentowego w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Podobnie jak w kwietniu, w pierwszej trójce znalazła się również Ameryka Północna (18,1%) i Europa Wschodnia (14,6%).

Szkodliwe załączniki w wiadomościach e-mail

W maju szkodliwe załączniki zostały wykryte w 2,8% wiadomości e-mail, co stanowi wzrost o 0,4 punktu procentowego w stosunku do kwietnia.

fot. mat. prasowe

10 szkodliwych programów najczęściej rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail w maju 2013

W maju najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym programem pozostał Trojan-Spy.html.Fraud.gen


W maju najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym programem pozostał Trojan-Spy.html.Fraud.gen. Szkodnik ten jest wykorzystywany na stronach HTML podszywających się pod formularze rejestracyjne znanych banków lub systemów e-płatności i kradnie dane uwierzytelniające użytkowników do systemów bankowości online.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: