eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ranking spółek giełdowych EVA®

Ranking spółek giełdowych EVA®

2013-06-18 13:17

Ranking spółek giełdowych EVA®

Giełda © AshDesign - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Value Based Advisors Sp. z o.o. (VBA) na podstawie danych dostarczonych przez firmę Notoria sporządziła ranking niefinansowych spółek giełdowych w oparciu o wskaźnik Ekonomicznej Wartości Dodanej – EVA®.

Przeczytaj także: Banki na GPW: ranking BEVA

EVA® wskazuje na spadek fundamentalnej wartości Spółek na rynku kapitałowym w roku 2012

W 2012 roku 24% analizowanych spółek wykazywało dodatnią EVA®, a więc kreowało wartość, co oznacza pogorszenie w stosunku do roku 2011, w którym 35% spółek wykazywało pozytywną EVA®. Sumaryczna wartość EVA® w roku 2012 wyniosła -23 mld PLN i jest diametralnym pogorszeniem do roku poprzedniego, w którym wartość ta była na plusie. Spadek wartości EVA® może wskazywać na pogarszającą się sytuację na rynku kapitałowym. Odmienny sygnał daje wartość rynkowa (kapitalizacja) spółek notowanych na GPW. Sumarycznie spółki z rankingu z roku poprzedniego zwiększyły swoją kapitalizację o 20 mld PLN, co stanowi wzrost na poziomie 5,5%.

Zakłady Mięsne Henryk Kania spółką najlepiej wykorzystującą swój kapitał w 2012 roku

Liderem w zestawieniu w roku 2012 została spółka Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. – jeden z największych producentów wyrobów wędliniarskich i mięsa konfekcjonowanego w Polsce. Dwie spółki utrzymały się w pierwszej dziesiątce w porównaniu do roku poprzedniego. Są to AS Silvano Fasion Group oraz Europejskie Centrum Odszkodowań. W pierwszej dziesiątce dominują spółki związane z sektorem spożywczym. 41% spółek poprawiło swoją pozycję w rankingu.

fot. mat. prasowe

Spółki najlepiej gospodarujące powierzonym kapitałem

Liderem w zestawieniu w roku 2012 została spółka Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. – jeden z największych producentów wyrobów wędliniarskich i mięsa konfekcjonowanego w Polsce.


Zakłady Mięsne Henryk Kania awansowały o 68 pozycji w porównaniu do roku poprzedniego. Na wzrost kreowanej wartości dodanej wpływ miała przede wszystkim konsekwentnie realizowana od kilku lat strategia rozwoju, opierająca się na wzroście sprzedaży produktów w oparciu o nowoczesne kanały dystrybucji.
  • Spektakularny awans w rankingu zanotowała druga w zestawieniu spółka Investment Friends Capital (awans o 340 pozycji), venture capital zajmująca się inwestycjami na rynku kapitałowym. Awans w rankingu wynika głównie z poprawy wyników z działalności operacyjnej.
  • Najmniejszą efektywnością pod względem Ekonomicznej Wartości Dodanej charakteryzowały się spółki ABM Solid (grupa spółek budowlanych), Hydrobudowa Polska (od dnia 26 marca 2013 akcje zostały wycofane z obrotu, w związku z upływem 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o likwidacji spółki), One-2-One (rozwiązania dla sektora mediów i usług marketingowych).

CEZ spółką generującą największą Ekonomiczną Wartość Dodaną
  • W pierwszej dziesiątce dominują spółki przemysłu chemicznego, handel detaliczny oraz sektor mediów. Pod względem wartości EVA® niekwestionowanym liderem w 2012 r. jest spółka CEZ. Wartość wygenerowanej EVA® przez CEZ stanowi 30% łącznej wartości EVA®. Mimo, że w porównaniu do poprzedniego roku spółka zanotowała dwa razy mniejszy zysk ekonomiczny, to i tak pozwoliło to na powrót na fotel lidera w zestawieniu. Również wartość rynkowa CEZ spadła o 19%, z 73 do 59 mld PLN.

fot. mat. prasowe

Spółki o największych zyskach i stratach ekonomicznych w 2012 roku [w tys. PLN]

Pod względem wartości EVA® niekwestionowanym liderem w 2012 r. jest spółka CEZ. Wartość wygenerowanej EVA® przez CEZ stanowi 30% łącznej wartości EVA®.


  • Drugą spółką w tym zestawieniu jest ubiegłoroczny zwycięzca pod względem wielkości EVA® - KGHM. W porównaniu do roku 2011 wartość dodana spadła prawie piętnastokrotnie, na co złożyły się niższe wyniki firmy w porównaniu do roku poprzedniego (spadek EBIT o prawie 50%), przy wzroście zaangażowanego na początku okresu kapitału. Niższy wynik operacyjny w porównaniu do roku poprzedniego to przede wszystkim efekt sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych w roku 2011 oraz wzrost kosztów wsadów obcych i wprowadzenia podatku od wydobycia niektórych kopalin. W tym samym czasie kapitalizacja spółki wzrosła z 22 do 38 mld PLN, czyli o przeszło 70%.
  • Największą utratę wartości w zestawieniu zanotowała spółka PBG, świadcząca usługi w obszarach: gazu ziemnego, ropy naftowej i wody (projektowanie, wykonawstwo, remonty, eksploatacja, serwis). Spółka w 2012 roku zanotowała stratę operacyjną w wysokości ponad 3,5 mld PLN. W dniu 13 czerwca 2012 roku sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

Przemysł surowcowy najatrakcyjniejszym sektorem pod względem wielkości EVA®
  • Globalnie tylko 4 sektory w 2012 roku osiągnęły dodatnią wartość EVA®. W kolejności malejącej są to:
    • Media;
    • Przemysł spożywczy;
    • Inwestycje;
    • Przemysł – inne.
  • Największą zmianę bezwzględną in plus w stosunku do roku 2011 zanotował sektor handlu hurtowego – wzrost o 4 mld PLN. Po drugiej stronie zestawienia są sektory:
    • Przemysł surowcowy – 9,1 mld PLN straty;
    • Budownictwo – 6,7 mld PLN straty.

fot. mat. prasowe

Spółki o największej wartości EVA® [w mln PLN]

Drugą spółką w tym zestawieniu jest ubiegłoroczny zwycięzca pod względem wielkości EVA® - KGHM. W porównaniu do roku 2011 wartość dodana spadła prawie piętnastokrotnie, na co złożyły się niższe wyniki firmy w porównaniu do roku poprzedniego (spadek EBIT o prawie 50%), przy wzroście zaangażowanego na początku okresu kapitału.



Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: