eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a franczyza

Polacy a franczyza

2012-11-07 11:53

Polacy a franczyza

Jakiego wsparcia od franczyzodawcy oczekiwał(a)by Pan(i) przed rozpoczęciem współpracy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Osoby, które rozważają założenie własnej firmy w ramach franczyzy oczekiwałyby od franczyzodawcy przede wszystkim wsparcia marketingowego i wyposażenia lokalu. Większość z nich zainwestowałaby też nie więcej niż 50 tys. złotych - wynika z ankiety Pracuj.pl, przeprowadzonej w związku z wydarzeniem on-line Znajdź pomysł na biznes, które odbędzie w dniach 12-25 listopada.
Wsparcia marketingowego i wyposażenia oraz odbioru technicznego lokalu oczekiwałoby aż 7 na 10 ankietowanych. Nieco mniej, bo 43% wskazało na szkolenia z prowadzenia własnego biznesu, natomiast 37% liczy na pomoc prawną, związaną z uruchomieniem i prowadzeniem biznesu, a prawie co czwarty na pomoc w znalezieniu lokalu.

Jak podaje w swoim raporcie firma doradcza Profit System, w 2011 roku w naszym kraju działało 746 systemów i ponad 42,5 tys. placówek franczyzowych, czyli o ponad 5 tys. więcej niż rok wcześniej. Eksperci tego rynku szacują, że w tym roku liczba oddziałów prowadzonych przez franczyzobiorców może wzrosnąć nawet do 50 tysięcy. Tylko na Pracuj.pl w III kwartale tego roku było ponad 1000 nowych ofert z propozycjami założenia własnego biznesu.

fot. mat. prasowe

Jakiego wsparcia od franczyzodawcy oczekiwał(a)by Pan(i) przed rozpoczęciem współpracy?

Osoby, które rozważają założenie własnej firmy w ramach franczyzy oczekiwałyby od franczyzodawcy przede wszystkim wsparcia marketingowego i wyposażenia lokalu.


Z ww. raportu wynika też, że duża część z franczyzodawców, bo 40% z nich wymaga stosunkowo niewielkiego kapitału na wejście, do 50.000 zł, a ponad połowa nie pobiera opłaty za przystąpienie do ich sieci. To dobra wiadomość dla szukających swojego szczęścia w takim biznesie, bo jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej w serwisie Pracuj.pl 66% zapytanych osób było skłonnych zainwestować właśnie do tej sumy, a tylko 14% mogłoby przeznaczyć na rozwój biznesu więcej pieniędzy.

fot. mat. prasowe

W jakiej branży najczęściej szuka Pan(i) ofert współpracy biznesowej?

Respondenci najchętniej zainwestowaliby w biznes gastronomiczny (17%), finansowy (12%), a także w sektor modowy (11%).


Respondenci najchętniej zainwestowaliby w biznes gastronomiczny (17%), finansowy (12%), a także w sektor modowy (11%). W tych obszarach, wg danych z raportu Profit System, działa też najwięcej systemów franczyzowych. Warto jednak zauważyć, ze blisko 1/3 z badanych odpowiedziała, że istotniejsze są dla nich konkretne warunki oferty, niż branża, której oferta dotyczy.

Informacja o badaniu
Badanie Question Pro zostało przeprowadzone wśród użytkowników Pracuj.pl zapisanych na powiadomienia o ofertach franczyzowych, w październiku 2012. W badaniu wzięło udział 406 osób.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: