eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy przedsiębiorcy narzekają na system podatkowy

Polscy przedsiębiorcy narzekają na system podatkowy

2012-06-22 13:29

Polscy przedsiębiorcy narzekają na system podatkowy

Czym stresują się przedsiębiorcy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

325 godzin poświęca rocznie polski przedsiębiorca na sprawy związane z płaceniem podatków, wynika z raportu Banku Światowego Doing Business 2011. Przyjmując, że tydzień pracy to 40 godzin - polski przedsiębiorca poświęca na sprawy podatkowe 2 miesiące w ciągu roku. Dla porównania przedsiębiorca w Luksemburgu poświęca na nie około 1,5 tygodnia (59 godzin), w Estonii 2 tygodnie (81 godzin), a w Wielkiej Brytanii niecałe 3 tygodnie (110 godzin) - podaje Risk Partner.

Przeczytaj także: Firmy w SSE a zwolnienia podatkowe

„Ten czas, mógłby zostać przez przedsiębiorców wykorzystany znacznie lepiej np. na działania związane z poszukiwaniem klientów, poprawianiem oferty i rozwojem firmy”– uważa Michał Pastuszka z RiskPartner. Gorzej od Polski mają jedynie przedsiębiorcy w Bułgarii (616) i w Czechach (557).

Przeciętnego polskiego przedsiębiorcę czeka średnio 22 płatności podatkowe rocznie (związane z prowadzeniem działalności gospodarczej). Średnia liczba płatności podatkowych dla krajów OECD wynosi 14. Liderują Szwedzi - jedynie 2 i Norwegowie 4, a np. w Wielkiej Brytanii ilość ta wynosi 8. Wśród państw Unii Europejskiej więcej niż Polsce razy płacą podatki rocznie jedynie Słowacy (31).
Jednocześnie Polska ma najbardziej kosztowany system zbierania podatków w całej OECD- jeśli weźmie się pod uwagę stosunek jej kosztu do wpływów budżetowych. Nasza administracja jest dwa razy droższa niż np. niemiecka, fińska, czy austriacka i trzy razy droższa niż amerykańska, norweska, czy estońska.

W 2011 koszt utrzymania administracji skarbowej wyniósł - 4,92 mld zł. Od 2006 roku koszt utrzymania przez podatników tej administracji systematycznie rośnie. W ciągu ostatnich 6 lat wzrósł o blisko miliard zł.

Wśród pierwszej piętnastki czynników najbardziej stresujących dla przedsiębiorców aż siedem związana jest z działalnością państwa – opłaty na rzecz państwa (82%), zmieniające się przepisy (78%), sytuacja gospodarcza (77%), kontrole ZUS i US (65%), kontakty z administracją (59%), ewentualne kary (59%), rozliczenie podatków (47%) - wynika z realizowanego przez 4P research mix wspólnie z Risk Partner badania Small Business DNA.

fot. mat. prasowe

Czym stresują się przedsiębiorcy?

Wśród pierwszej piętnastki czynników najbardziej stresujących dla przedsiębiorców aż siedem związana jest z działalnością państwa

„Państwo postrzegane jest przez przedsiębiorców jako coś opresyjnego, czego należy się obawiać.” – twierdzi Michał Pastuszka z Risk Partner – „Ilość stresujących obszarów na styku administracja/fiskus – przedsiębiorca skłania do ponownego głośnego stawiania pytania jak daleko nam jeszcze do obiecanego ‘ przyjaznego państwa’".

Aż 87% badanych przedsiębiorców uznało polski system podatkowy za skomplikowany. Jedynie 7% przedsiębiorców uważa, że jest on prosty. Pytani o to co zmienić w systemie podatkowym 34% przedsiębiorców w pierwszej kolejności uprościłaby system podatkowy, 29% obniżyłaby podatki, a 15% zmniejszyłoby ilość podatków i opłat quasi podatkowych.

fot. mat. prasowe

Co pilnie zmienić w systemie podatkowym?

34% przedsiębiorców w pierwszej kolejności uprościłaby system podatkowy


Informacje o badaniu
Badanie Small Business DNA zrealizowane zostało przez 4P research mix we współpracy z RISKPARTNER. Badanie zostało zrealizowane na losowej próbie 616 mikro i małych przedsiębiorstw zatrudniających od 0 do 49 osób z terenu całej Polski. Firmy takie stanowią przeszło 99% firm działających w Polsce. Badanie zostało zrealizowane na przełomie marca i kwietnia 2012.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: