eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy w SSE a zwolnienia podatkowe

Firmy w SSE a zwolnienia podatkowe

2010-12-13 13:52

Firmy w SSE a zwolnienia podatkowe

Sektory deklarujące pełne lub prawie pełne wykorzystanie zwolnienia podatkowego © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Jak wynika z analiz Firmy Doradczej KPMG, stopień wykorzystania zwolnienia z podatku dochodowego w specjalnych strefach ekonomicznych kształtuje się różnie w zależności od sektora, w którym działa dane przedsiębiorstwo. Zdecydowanym liderem jest branża ceramiczna, w której 54% przedsiębiorców planuje pełne bądź prawie pełne (90-100%) wykorzystanie zwolnienia podatkowego. Na czołowych pozycjach znalazł się także sektor budowlany (47%) oraz papierniczy i poligraficzny (45%).

Przeczytaj także: Polskie firmy a system podatkowy

fot. mat. prasowe

Sektory deklarujące pełne lub prawie pełne wykorzystanie zwolnienia podatkowego

Sektory deklarujące pełne lub prawie pełne wykorzystanie zwolnienia podatkowego

W sektorze ceramicznym jedynie 15% firm przewiduje wykorzystanie poniżej 50% przysługującego zwolnienia. Wśród wszystkich branż najmniej przedsiębiorców – tylko 14% – zadeklarowało minimalne wykorzystanie zwolnienia podatkowego z branży metalowej. Z kolei najwięcej przedsiębiorców (43%), którzy wykorzystają mniej niż połowę zwolnienia podatkowego pochodzi z sektora motoryzacyjnego. Na drugim miejscu znalazł się sektor maszyn i urządzeń (35%) oraz sektor tworzyw sztucznych (33%).

fot. mat. prasowe

Sektory, w których największy odsetek firm deklaruje wykorzystanie mniej niż 50% dostępnego zwolnien

Sektory, w których największy odsetek firm deklaruje wykorzystanie mniej niż 50% dostępnego zwolnienia podatkowego

„W sektorach, które mają największy udział w inwestycjach na terenie SSE działa jednocześnie najwięcej przedsiębiorców, którzy deklarują wykorzystanie zwolnienia podatkowego poniżej 50%. Choć wykorzystanie zwolnienia podatkowego jest bardziej indywidualną sprawą każdej z firm funkcjonujących na terenie SSE, niż grup przedsiębiorstw reprezentujących poszczególne branże, to znaczna liczba podmiotów, które w małym stopniu prognozują wykorzystanie oferowanego wsparcia, może wynikać nie tylko ze słabszych wyników osiąganych przez spółki, ale także z problemów związanych z interpretacją przepisów podatkowych”, ocenia Paweł Barański, dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego w Firmie Doradczej KPMG.

Analiza sektorowa przedsiębiorstw działających na terenach SSE wskazała, że kwestia rozdzielenia kosztów i przychodów wymieniana jest jako najczęściej występujący problem związany ze zwolnieniami podatkowymi w pięciu branżach: motoryzacyjnej, maszyn i urządzeń, ceramicznej, chemicznej oraz tworzyw sztucznych. W sektorze budowlanym oraz technologii informacyjnych i mediów wypowiedzi inwestorów wskazały na brak jakichkolwiek problemów związanych ze zwolnieniem podatkowym. We wszystkich pozostałych branżach najczęściej wymienianym problemem była interpretacja przepisów podatkowych.

fot. mat. prasowe

Stopień wykorzystania zwolnienia podatkowego w SSE wg podziału sektorowego (wysoki 90 – 100%,

Stopień wykorzystania zwolnienia podatkowego w SSE wg podziału sektorowego (wysoki 90 – 100%, średni 50 – 89%, niski poniżej 50%)

„Obserwując firmy działające na terenie SSE można wyraźnie zauważyć dwie dominujące grupy problemów związanych ze zwolnieniami podatkowymi: niejasność przepisów podatkowych oraz trudności w rozdzieleniu przychodów i kosztów opodatkowanych oraz przychodów i kosztów zwolnionych”, komentuje Paweł Barański. „Niektóre branże potrafią sobie poradzić, np. w branży budowlanej nie tylko problemy z przepisami podatkowymi są marginalne, ale blisko połowa inwestorów planuje w pełni skorzystać z dostępnego zwolnienia”.

Z innych form pomocy niż zwolnienie z podatku dochodowego najczęściej korzystają inwestorzy z sektora drzewnego (71%) oraz dóbr konsumpcyjnych (64%) i branży ceramicznej (62%). W najmniejszym stopniu z dodatkowych form pomocy publicznej korzystają przedsiębiorcy z sektora poligraficznego i papierniczego (18%) oraz technologii informacyjnych i mediów (8%). We wszystkich sektorach najczęściej wskazywaną formą dodatkowej pomocy były dotacje na inwestycje.

„Choć analiza sektorowa pokazała znaczne zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi branżami, ogółem przedsiębiorcy są zadowoleni z funkcjonowania na terenie stref – w pięciu analizowanych sektorach inwestorzy najczęściej wskazywali osiągnięcie korzyści zarówno w wymiarze finansowym, jak i organizacyjnym. Uważam, że w następnej edycji badania ten odsetek będzie jeszcze większy ze względu na wzrost deklarowanych inwestycji w drugiej połowie 2010 roku”, podsumowuje Paweł Barański.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: