eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lotnicze podróże świąteczne

Lotnicze podróże świąteczne

2011-12-23 13:00

Kolejne raporty świąteczne podają ile zapłacimy za tegoroczne święta. Karp? Choinka? A podróże umożliwiające spędzenia Wigilii w rodzinnym gronie? Czy spotkanie z bliskimi będzie bardziej kosztowne? Dane Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl wskazują, że ceny wzrosły tylko na niektórych kierunkach. Ciekawym zjawiskiem, które nasiliło się prawdopodobnie po ubiegłorocznych problemach z koleją, jest o 25 proc. zwiększona liczba świątecznych lotów wewnątrzkrajowych.

Przeczytaj także: Dziecko w samolocie: codzienność czy rzadkość?

Liczba osób podróżujących w okresie świątecznym od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Zmieniają się jednak trendy. Nadal znaczna liczba Polaków lata do Wielkiej Brytanii ze wszystkich lotnisk polskich największy odsetek podróżnych uda się do Londynu Luton. Do tego jednak dochodzą nowe kierunki w tegorocznej czołówce najpopularniejszych miejsc znalazła się m.in. Lizbona. Sprzedaliśmy też sporo biletów na Teneryfę i do Kapsztadu, który w tym roku jest najpopularniejszy wśród miast egzotycznych – komentuje Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl.

Koszty podróży na najpopularniejszych trasach wzrosły wraz z tym, jak podrożały ceny paliw. Po przeanalizowaniu tego zjawiska widzimy, że lot np. do Londynu Luton od zeszłych świąt podrożał o 13 proc. w tym roku średni koszt biletu w dwie strony to 676,31 PLN, a w ubiegłym 593,94 PLN. Ceny te obowiązywały przy przelocie z Warszawy, podróżni kupujący bilet z regionalnych portów lotniczych sporo zaoszczędzili średnia cena biletu w dwie strony z Wrocławia to 420,26 PLN, z Gdańska to 451,38 PLN, a z Poznania to 518,76 PLN. Należy zaznaczyć, że są to koszty podróży tanimi liniami. W przypadku linii regularnych, latających na lotnisko Londyn Heathrow, średnia cena wyjazdu to 939,95 PLN w dwie strony.

Koszty te, choć wysokie, nie są tak duże jak te, które ponieśli emigranci wracający z Wielkiej Brytanii do Polski na święta. Średnia cena przelotu z Luton do Warszawy to 801,58 PLN za bilet w dwie strony, jeszcze drożej jest w przypadku lotnisk regionalnych, przykładowo pasażerowie lecący do Gdańska zapłacili średnio 844,94 PLN w dwie strony czyli prawie dwa razy tyle, co ci lecący na w odwrotnym kierunku (Gdańsk – Luton – Gdańsk). Zjawisko to spowodowało, że w tym roku jest zdecydowanie większy odsetek Polaków wyjeżdżających na Wyspy, by tam spędzić święta z rodziną 28 proc. biletów zakupionych na okres świąteczny, niż tych, którzy wracają stamtąd, by przy świątecznym stole zasiąść w naszym kraju zaledwie 9 proc. wszystkich rezerwacji.

Wielka Brytania nie jest jednak reprezentacyjnym przykładem. Z danych serwisu eSKY.pl wynika, że kolejne pod względem popularności są następujące kraje: Niemcy i Włochy ex aequo po 12 proc. złożonych rezerwacji świątecznych, Hiszpania 9 proc., Francja 8 proc. Na tych kierunkach podrożały wyłącznie bilety tanich linii, natomiast średni koszt przelotu linią regularną pozostał na podobnym poziomie lub zmniejszył się o kilka procent. Przykładowo średnia cena biletu do Paryża to 906,13 PLN w przypadku regularnych linii czyli o 3 proc. mniej niż przed rokiem kiedy za bilet płacono 931,27 PLN w obu sytuacjach koszt dotyczy przelotu w dwie strony. Natomiast analizując ceny biletów na przelot linią low-cost to zapłacono za nie średnio 460,09 PLN czyli o 23 proc. więcej niż w roku ubiegłym (wówczas średnia cena wynosiła 356,07 PLN). Podobnie jest w przypadku podróży do Rzymu. W tym roku średnia cena biletu regularnego przewoźnika to 816,03 PLN czyli o 16 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy to za przelot płacono 961,61 PLN w dwie strony. Natomiast w przypadku tanich linii średni koszt biletów znowu jest o kilkanaście procent wyższy 613,81 PLN w tym roku w stosunku do 462,26 PLN za podróż w dwie strony.

Z czego to może wynikać? Czy problemem są wyłącznie rosnące ceny paliw? Powszechnie wiadomo, że koszt biletów zmienia się w zależności od tego, z jak dużym wyprzedzeniem dokonywana jest rezerwacja. Tu warto zwrócić uwagę, że w przypadku linii regularnych rezerwacji dokonujemy średnio na 66 dni przed podróżą, natomiast jeżeli chodzi o low-cost to robimy to na 45 dni przed wyjazdem. Odstęp ten jest bardzo duży, zwłaszcza w przypadku tak newralgicznego czasu jakim są święta.

W tym roku pierwszy raz bardzo widoczny jest trend podróży wewnątrzkrajowych. Dotychczas pokutowało stwierdzenie, że loty samolotem po Polsce są bardzo drogie, jednak w kontekście zeszłorocznych problemów z przedświątecznymi podróżami zatłoczonymi, bardzo opóźnionymi pociągami, w tym roku liczba sprzedanych biletów na przeloty do poszczególnych polskich miast wzrosła aż o 25 proc. – mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl

Jak wynika z analizy serwisu eSKY.pl osoby, które zdecydowały się na podróż samolotem do innego miasta w Polsce poniosły koszt porównywalny do tego, który będzie się wiązał z wyprawą innym środkiem lokomocji. Biorąc pod uwagę tylko te trasy, na których droga może być długa i uciążliwa np. Warszawa – Rzeszów, bilet w dwie strony ze stolicy na Podkarpacie kosztował średnio 222,43 PLN za przelot w dwie strony, jeszcze mniej zapłacono lecąc z Rzeszowa do Warszawy i z powrotem 174,16 PLN. Popularne, i w zbliżonych cenach, są również połączenia na trasach Warszawa – Kraków, Kraków – Warszawa, Warszawa – Wrocław. Dużo rezerwacji zostało zrobione również na przelot z Warszawy do Gdańska, i na odwrót, jednak koszt tych biletów był wyższy. Za podróż z Mazowsza na Pomorzę i z powrotem zapłacono średnio 418,13 PLN, z kolei za lot Gdańsk – Warszawa – Gdańsk 353,61 PLN. Bilety na trasach krajowych stanowiły 10 proc. wszystkich świątecznych rezerwacji zrobionych w tym roku.

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: