eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Innowacje podnoszą konkurencyjność Polski

Innowacje podnoszą konkurencyjność Polski

2011-10-21 10:16

19 października w Warszawie zaprezentowane zostały wyniki badania Barometr Innowacji GE 2011 (GE Innovation Barometer), przeprowadzonego przez niezależną firmę badawczą StrategyOne. Celem raportu było zbadanie innowacyjności gospodarek 13 wybranych krajów, przy czym Polska jest jedynym reprezentantem regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Barometr Innowacji 2011 jest drugim raportem zainicjowanym przez GE, którego celem jest zbadanie aktualnego postrzegania innowacyjności oraz wypracowanie możliwie lepszych sposobów wspierania innowatorów i innowacyjnych przedsiębiorstw na wielu rynkach.

Przeczytaj także: Firmy technologicznie innowacyjne nie boją się kryzysu

Polska część tegorocznego badania, będąca rozszerzeniem raportu globalnego, została zrealizowana w czerwcu 2011 r.. Zawiera ona informacje z ankiet wypełnionych przez 100 polskich menedżerów wyższego szczebla bezpośrednio zaangażowanych w kształtowanie i wdrażanie strategii innowacyjności w swoich firmach.

Firma GE zleciła wykonanie tego badania, aby poznać, jak polscy liderzy opinii oceniają obecną politykę Unii Europejskiej w zakresie innowacji, która jest jednym z kluczowych punktów rozwoju Wspólnoty do roku 2020. Wkrótce także Komisja Europejska opublikuje swoją Strategię Innowacji. Wśród respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, znaleźli się m.in. przedstawiciele polskich instytucji, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw. Pełna wersja raportu zawierająca szczegółowe informacje ze wszystkich 13 przebadanych rynków zostanie zaprezentowana w styczniu 2012 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

„Jestem dumny z faktu, że my, Polacy, podchodzimy do innowacji z tak dużym entuzjazmem. Podobne podejście cechuje firmę GE, której historia zaczęła się od jej założyciela - Thomasa Edisona, jednego z największych wynalazców. Innowacyjność wymaga jednak specyficznego otoczenia, którego najważniejsze elementy to umiejętności, współpraca i rynek. Dziś musimy zadać sobie pytanie, jak zatrzymać utalentowanych innowatorów w kraju i jak poprawić tutejsze warunki dla rozwoju innowacyjności? GE może służyć przykładem. Będąc firmą globalną, to w Warszawie GE ulokowało swoje Engineering Design Center, powstałe we współpracy z Instytutem Lotnictwa. 1 300 inżynierów pracuje dziś w nim nad projektami najnowszych technologii. GE opiera się więc na polskim dorobku i rozwija go na światową skalę. Z kolei globalny ośrodek technologiczny działu GE Lighting i regionalne centrum GE Healthcare znajdują się w Budapeszcie, w Pradze powstają natomiast nowe silniki turbośmigłowe” — powiedział Lesław Kuzaj, dyrektor generalny GE na Europę Środkową.

„Innowacje są jednak uzależnione od kondycji rynków. Europa Środkowo-Wschodnia musi w najbliższej perspektywie stworzyć innowacyjną infrastrukturę energetyczną, transportową i medyczną. Musi pozyskać międzynarodowych inwestorów, wybrać najlepsze dostępne technologie, maksymalnie wykorzystać dostępne unijne fundusze i rozwinąć możliwości współpracy ze środowiskiem akademickim, aby w 2020 r. stać się naprawdę silnym regionem w Unii Europejskiej” — dodał Lesław Kuzaj.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: