eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2010

Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2010

2011-09-02 09:49

Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2013


fot. mat. prasowe

Czas oczekiwania na świadczenia medyczne w 2010 r. (w %)

Czas oczekiwania na świadczenia medyczne w 2010 r. (w %)

  • Według ogólnej oceny 62% pacjentów jakość opieki zdrowotnej nie zmieniła się w 2010 r., według 21% - pogorszyła, według 5% - poprawiła. Opinia na temat dostępności do opieki lekarskiej w domu jest podzielona symetrycznie; po 34 % respondentów uważało, że dostęp do tej formy opieki jest raczej trudny bądź raczej łatwy; zdaniem 16% osób dostęp do opieki lekarskiej w domu jest bardzo łatwy i niemal tyle samo uważało, że jest bardzo trudny. Podobne stanowiska prezentowali respondenci wobec dostępu do opieki pielęgniarskiej w domu.
  • Według opinii niemal 95% pacjentów, na wizytę u lekarza POZ trzeba było czekać nie dłużej niż tydzień. Niepokojący jest fakt, że według ponad 16 % pacjentów na wizytę u lekarza specjalisty oczekuje się 3-6 miesięcy. Czas oczekiwania na wizytę u dentysty, tylko według niespełna 24 % badanych nie przekraczał tygodnia, a 57% badanych na wizytę musiało czekać powyżej 2 tygodni.
  • Generalnie pacjenci zadowoleni byli z dokonanego wyboru lekarza pierwszego kontaktu; dla niemal 19% wybór ten był bardzo zadowalający, dla 68% - raczej zadowalający. Tylko niewiele ponad 2% osób było niezadowolonych z wyboru lekarza.
  • Z badania wynika, że nierówne traktowanie pacjentów podczas korzystania z usług opieki zdrowotnej, zarówno w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jak i poza nim występuje sporadycznie: około 2% respondentów spotkało się z oznakami dyskryminacji względem siebie z powodu wieku lub statusu ekonomicznego. Natomiast względem innych osób oznaki dyskryminacji z powodu wieku zaobserwowało 4% respondentów, ze względu na status ekonomiczny 3%, ze względu na niepełnosprawność prawie 2% badanych.
  • Okazuje się, że w 3% badanych gospodarstw znajdują się osoby, które doświadczyły zdarzeń niepożądanych podczas korzystania z usług medycznych w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Z opinii gospodarstw domowych wynika, że 40% tych zdarzeń dotyczyło diagnozy, 17% - podania leku.

fot. mat. prasowe

Zalecenia lekarskie, emocjonalne problemy pacjentów oraz czas wizyt lekarskich w opiniach respondent

Zalecenia lekarskie, emocjonalne problemy pacjentów oraz czas wizyt lekarskich w opiniach respondentów w 2010 r. (w %)


Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 4658 gospodarstw domowych liczących 13236 osób. Zrealizowane było metodą wywiadu bezpośredniego, przez ankieterów uczestniczących w badaniu budżetów gospodarstw domowych. Narzędziem badawczym były dwa kwestionariusze: wspólny - dla gospodarstwa domowego i indywidualny - dla poszczególnych członków gospodarstwa domowego. W przypadku gospodarstwa domowego pytania dotyczyły przede wszystkim zakupu leków i innych artykułów medycznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, korzystania z wybranych usług medycznych niefinansowanych ze środków publicznych i motywów korzystania z tych usług, subiektywnej oceny publicznej opieki zdrowotnej oraz problemu opieki nad chorym w domu i związanymi z tym wydatkami. Pytania zawarte w kwestionariuszu indywidualnym obejmowały zagadnienia stanu zdrowia, pobytu w szpitalach lub innych stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej, korzystania z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, zakupu leków i dóbr medycznych, oceny wybranych elementów systemu opieki zdrowotnej, wysokości i struktury wydatków ponoszonych na ochronę zdrowia przez gospodarstwa domowe. Zastosowane w badaniu pojęcia, definicje, klasyfikacje w zakresie usług oraz wydatków umożliwiają porównania prezentowanych wyników z rezultatami wcześniejszych badań modułowych ochrony zdrowia w gospodarstwach domowych i równocześnie umożliwiają wykorzystanie jego wyników w rachunkach zdrowia, wykonywanych według wspólnej metodologii OECD/Eurostat/WHO.

Oprac. Natalia Koehne, Ewa Malesa

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: