eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza wg MŚP II kw. 2011

Koniunktura gospodarcza wg MŚP II kw. 2011

2011-06-21 12:52

Koniunktura gospodarcza wg MŚP II kw. 2011

Czy Pani/Pana zdaniem koniunktura gospodarcza w najbliższych miesiącach? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Maison Institute począwszy od I kwartału 2011 zaczęły prowadzić badanie wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Barometr gospodarczy ZPP jest publikowany co kwartał. Z II fali tego badania za II kwartał 2011 roku wynika, że barometr Gospodarczy ZPP w badanym okresie wyniósł 53,35 pkt (skala 1 - 100 pkt) i wzrósł w stosunku do ubiegłego kwartału o ponad 10 punktów.
Małe i średnie firmy to najczulszy barometr polskiej gospodarki – pierwsze wyczuwają zagrożenia i pierwsze ruszają do inwestycji. Jest to najlepszy wskaźnik wyprzedzający polskiej gospodarki. MSP w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

fot. mat. prasowe

Czy Pani/Pana zdaniem koniunktura gospodarcza w najbliższych miesiącach?

Czy Pani/Pana zdaniem koniunktura gospodarcza w najbliższych miesiącach?


fot. mat. prasowe

Wartość Barometru

Wartość Barometru


W porównaniu do I kwartału Barometr Gospodarczy ZPP wzrósł o ponad 10 punktów, co oznacza znaczny wzrost nastrojów optymistycznych wśród małego i średniego biznesu. Optymiści uzyskali przewagę liczebną nad pesymistami. Jeśli w kolejnym kwartale ten trend się utrzyma będzie to oznaczało, że małe i średnie firmy przejdą do bardziej ofensywnej działalności, po pewnej stagnacji, która była obserwowana w poprzednich miesiącach.

- Gospodarka jest organizmem. Lepsze samopoczucie i optymistyczne nastawienie bezpośrednio przekłada się na zachowania, chęć inwestowania, rozpoczynania nowych projektów, zatrudniania pracowników– powiedział Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak. - Nie należy jednak przesadzać. Wskaźnik koniunktury jest na poziomie zaledwie 53 punkty, co w skali 100 stopniowej, oznacza, że próg optymizmu został przekroczony o zaledwie 3 punkty. Zatem w porównaniu do poprzedniego kwartału nastąpiła znacząca poprawa nastrojów, ale w firmach nadal dominuje nastrój wyczekiwania i obserwowania sytuacji na rynku. Więcej będziemy wiedzieć po kolejnej fali badania.


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Wyniki Megapanel IV 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: