eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Akcyza - tak, VAT - nie

Akcyza - tak, VAT - nie

2004-12-15 00:05

Polacy generalnie uważają akcyzę od alkoholu i papierosów za sprawiedliwy podatek, akceptujemy również opodatkowanie dochodów firm i zysków na giełdzie. Za niesprawiedliwe uznajemy opodatkowanie artykułów dla dzieci - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez sopocką Pracownię Badań Społecznych.
Polacy akceptują akcyzę na alkohole i wyroby tytoniowe (51 i 47 procent wskazań). W przypadku podatku dochodowego od firm ocena "sprawiedliwy" (37 proc.) pojawia się dziesięć razy częściej niż opinia przeciwna. Większą akceptację niż sprzeciw budzi podatek drogowy, podobnie jest z podatkiem od nieruchomości.

Ponad jedna czwarta ankietowanych za "niesprawiedliwe" uważa opodatkowanie darowizn, spadków i odsetek bankowych, akcyzę na energię i paliwa, a także VAT na materiały budowlane. VAT na artykuły budowlane szczególny sprzeciw budzi wśród rolników i zatrudnionych w gospodarstwach rolnych.

Podatek od dochodów osobistych za niesprawiedliwy uważa prawie 25 proc. Polaków, za sprawiedliwy zaś jedynie 17 proc. Za "sprawiedliwy" uważają go przede wszystkim członkowie kadry kierowniczej i pracownicy umysłowi. Podatku PIT nie akceptują rolnicy , robotnicy wykwalifikowani i bezrobotni.

Oceń

2 2

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: