eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek fuzji i przejęć dynamiczny

Polski rynek fuzji i przejęć dynamiczny

2010-07-20 13:51

Brak wiary w poprawę sytuacji rynkowej jest główną barierą opóźniającą przewidywane odbicie na światowym rynku fuzji i przejęć (M&A). Wartość rynku osiągnęła już swoje minimum, lecz skłonność do zawierania transakcji jest nadal niska, na co wskazuje spadek prognoz wskaźników ceny do zysku (P/E) o 20%. Kontynuacja spadkowego trendu (również o 20%) przez wskaźniki zadłużenia do EBITDA sygnalizuje większą zdolności do przeprowadzania transakcji. Na tym tle rynek polski wykazuje znacznie większą aktywność od rynków zagranicznych - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG "KPMG Global M&A Predictor".
Opublikowany w styczniu 2010 r. poprzedni raport „KPMG Global M&A Predictor” zakładał wzrost wskaźników P/E o 7% i spadek wskaźników zadłużenia o 18%, co sugerowało, że rynek M&A powróci do aktywności. W ostatnich sześciu miesiącach można było jednak zaobserwować wstrzymanie środków zgromadzonych na transakcje.

„Rynek M&A zawsze bazował na zaufaniu, a ostatnie analizy pokazały, że wśród inwestorów brakuje wiary w ten rynek. To, co pół roku temu wskazywało na bliskie ożywienie, dziś wygląda na falstart”, mówi Krzysztof Klamut, Partner, Szef Zespołu ds. fuzji i przejęć, Firma Doradcza KPMG. „Głęboko wierzę, że obserwowany spadek zainteresowania transakcjami wynika bezpośrednio z obaw o drugą falę recesji, a także z osiągnięcia przez obligacje skarbowe niektórych krajów statusu obligacji śmieciowych”.

Jedną z przyczyn problemu są utrzymujące się spadki na światowych giełdach. Pomimo podniesienia przez analityków między grudniem 2009 r. a czerwcem 2010 r. prognoz zysków na rok 2010 o 18%, ceny akcji spadły średnio o 5%. Spowodowało to obniżenie prognozowanych wskaźników P/E do 11,9x w czerwcu 2010 r., co oznacza spadek o 20% – z 14,8x prognozowanych w grudniu 2009 r.

Jedynymi regionami, które nie ucierpiały z powodu spadających wartości indeksów giełdowych były Afryka i Bliski Wschód. W Ameryce Północnej poziom cen akcji był stabilny. Z raportu KPMG wynika, że pozostałe regiony zanotowały spadki: największe w Europie, średnio o 11%.

„Pozytywnym zjawiskiem na rynku są zwiększone oczekiwania odnośnie zysków i obniżenie prognozowanych wskaźników zadłużenia, co wskazuje na budowanie podwalin dla przyszłej działalności transakcyjnej. Przewidywane przez nas na początku roku przebudzenie na rynku fuzji i przejęć prawdopodobnie nastąpi później, niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Czy będzie to jeszcze 2010 rok, zależy od poprawy atmosfery panującej wśród inwestorów oraz rozwiązania bieżących problemów makroekonomicznych, w tym nadmiernego zadłużenia państw”, dodaje Krzysztof Klamut.

Polska na czele

Analiza KPMG wskazuje, że Polska na tle innych gospodarek pozostaje rynkiem dobrze się rozwijającym. Aktywność transakcyjna zaczęła odżywać już pod koniec minionego roku, zaś obecny 2010 rok charakteryzuje wyraźna dynamika. Czynnikiem determinującym rozwój polskiego rynku M&A jest skala transakcji – nawet największe z przeprowadzanych transakcji są w stanie zainteresować fundusze private equity średniej wielkości.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: