eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy dojazd do pracy wpływa na lojalność pracownika?

Czy dojazd do pracy wpływa na lojalność pracownika?

2010-03-10 13:18

Przeczytaj także: Czy warto często zmieniać pracę?


Powiązania pomiędzy elastycznymi formami pracy i umiejętnością zatrzymania pracowników

Zarówno dla dużych jak i małych firm podjęcie decyzji o odejściu od tradycyjnego podejścia do nieruchomości i przestrzeni biurowej wymaga przedstawienia dodatkowych dowodów potwierdzających, że długi czas dojazdu do pracy zwiększa prawdopodobieństwo rezygnacji pracownika ze stanowiska. Aby dostarczyć dowodów Regus zlecił przeprowadzenie badań wśród ponad 11 000 firm w 13 krajach na całym świecie. Ich celem było zdobycie twardych danych.

Wyniki wykazały silną zależność pomiędzy długością czasu dotarcia do pracy a prawdopodobieństwem rezygnacji z posady. Ogólne wyniki pokazują, że prawie co piąty respondent (18,5%) w ciągu ostatnich dwóch lat poważnie zastanawiał się nad odejściem z pracy z powodu zbyt długiego czasu dojazdu z domu do biura. W większości krajów odsetek takich odpowiedzi wahał się w granicach 15-20%. Wyższy odsetek można jednak spotkać w Indiach, gdzie co czwarta przepytana osoba (25,1%) rozważała zmianę pracy z powodu dojazdów. W RPA i Chinach liczba podobnych odpowiedzi wyniosła odpowiednio oszołamiające 31,6 i 31,7%.

Związek pomiędzy czasem dojazdu do pracy a prawdopodobieństwem rezygnacji z niej staje się jeszcze bardziej wyraźna, gdy pod uwagę weźmiemy wyłącznie osoby, które na codzienną podróż w jedną stronę poświęcają więcej niż godzinę. Średnia liczba pracowników dojeżdżających do biura dłużej niż godzinę i poważnie zastanawiających się nad zmianą pracy, w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła do 39%, w porównaniu z ogólną średnią na poziomie 19%. Co ciekawe, poza problemem z dojazdami, wiele tych osób cechuje podwyższony poziom satysfakcji z pracy. Można więc wywnioskować, że mimo lubianego stanowiska oraz szczęśliwego i stymulującego środowiska pracy, długi czas dojazdu może doprowadzić pracownika do rezygnacji z posady, mimo ogólnie wysokiej satysfakcji z wykonywanej funkcji.

Podsumowanie

Podsumowując, wyniki ostatnich badań dowodzą, że na całym świecie czas dojazdu do pracy ma nieproporcjonalnie duży wpływ na lojalność pracowników. Szczęśliwi i usatysfakcjonowani pracownicy z dużo większym prawdopodobieństwem zrezygnują z posady, jeżeli na dojazd do biura muszą poświęcić ponad godzinę. Już czas dojazdu przekraczający pół godziny zaczyna mieć istotny wpływ na prawdopodobieństwo rezygnacji z obecnego stanowiska.

Elastyczne formy pracy umożliwiające pracownikom częściowo lub całkowicie zdalne wykonywanie powierzonych zadań oraz możliwość korzystania przez pracodawcę z elastycznych rozwiązań wynajmu powierzchni biurowych oferujących usługi hot desk, sale konferencyjne i biura, cieszą się coraz większą popularnością. Dotyczy to nie tylko małych przedsiębiorstw, lecz również wielkich międzynarodowych korporacji i organizacji z sektora publicznego.

W sytuacji, gdy brak wykwalifikowanych rąk do pracy staje się ogólnoświatowym problemem, zatrzymanie kluczowych pracowników zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza, gdy firmy pragną przyspieszyć swój rozwój po okresie zastoju. Dlatego z pewnością można stwierdzić, że rynek elastycznych rozwiązań wynajmu powierzchni biurowych oraz wspierających je elastycznych form pracy w ciągu kilku najbliższych lat czeka znaczny rozwój - podsumowuje Regus.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: