eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaPorady dla pracodawcy › Dofinansowanie z zfśs: kryteria dyskryminujące

Dofinansowanie z zfśs: kryteria dyskryminujące

2010-02-01 10:32

Przeczytaj także: Dofinansowanie z zfśs a niepełny wymiar czasu pracy


Dyskryminujące kryterium stażu pracy

Niedopuszczalne jest również uwarunkowanie otrzymania świadczeń określonym stażem pracowniczym. Pracodawca nie może w treści regulaminu wskazać np., że prawo ubiegania się o wsparcie z funduszu przysługuje jedynie tym pracownikom, którzy legitymują się co najmniej rocznym stażem pracy. Pogląd ten znajduje swoje potwierdzenie w orzecznictwie- w wyroku z 16 sierpnia 2005 r. (I PK 12/05) SN jasno wskazał, iż wydatkowanie środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z zastosowaniem kryterium stażu pracy, bez uwzględnienia kryterium socjalnego i sprzecznie z zakładowym regulaminem świadczeń socjalnych, jest niezgodne z ustawą w rozumieniu art. 8 ust. 3 ustawy.

Zatrudnienie w dwóch firmach bez znaczenia

Szef nie powinien też wprowadzać w regulaminie funduszu zapisów, z których wynikałoby, że o pomoc mogą starać się jedynie osoby, dla których dany zakład jest podstawowym miejscem pracy. Barierą w ubieganiu się o świadczenia nie może być zatrudnienie u innego pracodawcy.

Żądanie zaświadczeń o sytuacji materialnej nie dyskryminuje

Niejednokrotnie pracodawcy uzależniają otrzymanie świadczeń z funduszu od przedłożenia dokumentów obrazujących sytuację materialną osoby uprawnionej do skorzystania z pomocy. W regulaminach zfśs pojawiają się np. postanowienia, zgodnie, z którymi pracownik ubiegający się o dofinansowanie zobowiązany jest przedstawić roczne rozliczenie podatkowe czy zaświadczenie o dochodach uzyskiwanych w innym miejscu pracy. Żądania w tym zakresie ani nie godzą w obowiązujące przepisy, ani też nie są dyskryminujące.

Biorąc bowiem pod uwagę, że możliwość korzystania z funduszu uzależniona jest wyłącznie od kryteriów o charakterze socjalnym, to nie może być obojętne, czy i jakie dochody pracownik osiąga poza zakładem pracy, w którym ubiega się o świadczenie oraz jaka jest sytuacja życiowa członków jego rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe (por. uzasadnienie wyroku SN z 8 maja 2002 r., I PKN 267/01).

We wspomnianym wyroku podkreślono również, że szef, który w regulaminie zfsś zobowiązuje pracownika do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy nie narusza dóbr osobistych pracownika (art. 23 K.c., art. 47 i art. 51 ust. 1 i 2 Konstytucji RP).

Reasumując, pracownik może być pewien, że ani niepełny wymiar pracy, ani krótki staż pracy, ani też zatrudnienie w innej firmie nie stanowią przeszkody w staraniach o dofinansowanie z zfsś. Musi jednak liczyć się, że skuteczność jego starań może zależeć od przedłożenia pracodawcy stosownych dokumentów, potwierdzających jego sytuację ekonomiczną.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: