eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatrudnienie absolwenta - przyczyny

Zatrudnienie absolwenta - przyczyny

2009-11-18 00:54

Zatrudnienie absolwenta - przyczyny

Co skłania pracodawcę do zatrudniania absolwentów? © fot. mat. prasowe

Nie elastyczność, wiedza czy chęć rozwoju zawodowego, ale niskie oczekiwania finansowe absolwentów przesądzają o ich zatrudnieniu - tak twierdzą inżynierowie, którzy wzięli udział w sondażu Banku Danych o Inżynierach.

Przeczytaj także: Absolwenci i ich oczekiwania finansowe

Obecnie rynek pracy nie jest łaskawy dla absolwentów poszukujących swojej pierwszej pracy w wyuczonym zawodzie. Co piąty bezrobotny to osoba poniżej 25 roku życia – takie dane szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ofert pracy dla nich jest o wiele mniej niż jeszcze przed rokiem. Pracodawcy, którzy szukają pracowników z nawet krótkim stażem przeważnie rozpatrują tych kandydatów, którzy mogą się pochwalić pewną praktyką zawodową. To wszystko powoduje, iż absolwentom, również kierunków technicznych, nie jest tak prosto w krótkim czasie otrzymać ciekawą propozycję pracy.

Bank Danych o Inżynierach zapytał inżynierów (nie tylko absolwentów) jakie czynniki mogą przeważyć na korzyść zatrudnienia absolwenta przy ubieganiu się o stanowisko.

Dużą przewagą głosów inżynierowie wskazali na czynnik finansowy, który przemawia za zatrudnieniem osoby bez dużego doświadczenia zawodowego. Aż 63% biorących udział w sondażu uważa, iż niskie oczekiwania finansowe młodych inżynierów przechylają szalę na korzyść absolwentów. Z tym wynikiem polemizuje Joanna Cich - Starszy konsultant ds. rekrutacji w BDI twierdząc, że „analizy wynagrodzeń inżynierów pokazują, iż pensje młodych inżynierów wcale nie należą do najniższych z medianą na poziomie 2900 brutto, w stosunku do ich rzeczywistej produktywności na danym stanowisku”.

fot. mat. prasowe

Co skłania pracodawcę do zatrudniania absolwentów?

Co skłania pracodawcę do zatrudniania absolwentów?

Z kolei inżynierowie uznali pozostałe elementy przewagi absolwentów, jak mobilność oraz wiedza wyniesiona ze studiów za najmniej istotne w procesie podejmowania decyzji o ich zatrudnieniu. Jedynie 1,9% respondentów uważa gotowość do przeprowadzki za argument przemawiający na ich korzyść. Odpowiednio 2,7% osób widzi przewagę na rynku pracy w ich wiedzy nabytej podczas studiów.

„Rzeczywiście daje się zauważyć spadek jakości kształcenia inżynierów, co powoduje, iż coraz częściej pracodawcy poszukują absolwentów tylko wybranych uczelni technicznych, cieszących się dobrą renomą” - dodaje Joanna Cich z Banku Danych o Inżynierach.

Stosunkowo mała liczba respondentów opowiedziała się za przewagą absolwenta w postaci jego elastyczności (15,3%) oraz chęci podnoszenia kwalifikacji (16,8%).

Informacje o badaniu
Sondaż publikowany był na stronie Banku Danych o Inżynierach w dniach 6.10.2009 – 5.11.2009 r. W badaniu udział wzięło 590 inżynierów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: