eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Tańsze Athlony 64

Tańsze Athlony 64

2004-03-17 00:02

AMD zwiększa dostawy układów Athlon 64 z rdzeniem Newcastle.
Układy Newcastle to Athlony 64 z oznaczeniami 2800+, 3000+, a wkrótce także 3200+. W porównaniu z innymi 64-bitowymi Athlonami mają dwukrotnie mniej pamięci cache L2 – 512kB. Newcastle to bowiem w dużej części zwykłe układy Athlon 64, w których cała pamięć cache nie funkcjonowała prawidłowo. Dzięki temu AMD może zwiększyć produkcję i wykorzystać dotychczasowe "odrzuty".

Według przedstawicieli AMD, klienci nie powinni odczuć "cięcia" cache'u - różnice w wydajności wyrównywane są taktowaniem. I tak układ 3200+ w wersji Newcastle będzie pracować z zegarem 2,2GHz, podczas gdy dotychczasowy Athlon 3200+ z 1MB cache L2 pracował z częstotliwością 2GHz.

Oczywiście układy z rdzeniem Newcastle są nieco tańsze od standardowych Athlonów 64, co ma być kolejnym krokiem w stronę popularyzacji 64-bitowych procesorów AMD.

Procesory Newcastle to nie jedyny przykład, w którym AMD wykorzystuje mniej udane egzemplarze – innym może być wykorzystywany już przez HP procesor Athlon XP-M 3000+, czyli mobilny Athlon 64 z obniżoną częstotliwością, mniejszą ilością pamięci cache i wyłączoną częścią funkcji. AMD nie zaprzestaje jednak prac nad zwiększaniem wydajności swoich układów. Jeszcze w marcu do sprzedaży trafi super-wydajny procesor Athlon 64 FX-53.

Firma wkrótce wprowadzi też do swoich układów nową, 939-pinową obudowę z dwukanałowym kontrolerem pamięci. Dzięki tej innowacji i podnoszeniu taktowania, AMD będzie mogło w najbliższych miesiącach dotrzeć do poziomu 3800+. Później – z pewnością jeszcze przed końcem roku – firma będzie musiała rozpocząć produkcję z użyciem procesu 90 nanometrów.

oprac. : Beata Szkodzin / 4Press

Więcej na ten temat: athlony, athlon

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Intel w ślady AMD?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: