eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Imigranci w Polsce 2008

Imigranci w Polsce 2008

2008-12-31 00:25

Przeczytaj także: Zatrudnienie Ukraińca: uproszczenie procedur to kropla w morzu potrzeb


Jako przyczynę przyjazdu do Polski imigranci wskazywali najczęściej naukę/studia (61%). Druga co do liczebności grupa imigrantów przyjechała do Polski w celu podjęcia pracy. Ta przyczyna została wymieniona przez 1/3 imigrantów.

Znaczna część (około 38%) imigrantów w wieku 15 lat i więcej wykonywało w Polsce pracę, ale prawie 57% imigrantów określiło się jako osoby bierne zawodowo. Ponad 3% pracujących pracowało na własny rachunek, pozostali byli pracownikami najemnymi. Spośród pracujących na własny rachunek najwięcej było obywateli Chin (43%). Około 1/3 pracujących imigrantów była zatrudniona w rolnictwie, 18% – w budownictwie, 16% – w przetwórstwie przemysłowym, a 13% – w edukacji.

Pracujący imigranci wskazywali bardzo różne zawody wykonywane aktualnie w Polsce. Najczęściej wymienianym zawodem był robotnik pomocniczy w rolnictwie, ale na drugim miejscu pod względem częstości – nauczyciel szkół wyższych, na trzecim – robotnik budowlany.

fot. mat. prasowe

Imigranci w wieku 5 lat i więcej według znajomości języka polskiego – w odsetkach ogółem

Imigranci w wieku 5 lat i więcej według znajomości języka polskiego – w odsetkach ogółem

Z ogółu imigrantów objętych badaniem bardzo dobrą znajomość języka polskiego zadeklarowało ponad 19% migrantów, a 1/4 – jako dobrą. Większość osób, dla których język polski nie stanowił przeszkody w kontaktach codziennych pochodziła z Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, Białorusi i Rosji. Najczęściej te osoby mają polskie korzenie. Jednak aż ponad 30% imigrantów miało trudności w porozumiewaniu się w języku polskim.

Ponad 65% imigrantów przebywało w Polsce po raz pierwszy, pozostali przebywali w Polsce wcześniej raz lub wielokrotnie. Po raz kolejny przybywały najczęściej osoby z Ukrainy, Białorusi, Chin, Niemiec i Kazachstanu.

Zdecydowana większość imigrantów przebywających w Polsce czasowo nie zamierza mieszkać w naszym kraju na stałe. O zamiarze pozostania poinformowało tylko 18,6% migrantów, niecałe 5% miało trudności ze sprecyzowaniem swoich zamiarów (odpowiedziało – nie wiem). Odsetek osób przebywających czasowo zamierzających pozostać w Polsce na stałe wzrasta wraz z długością okresu przebywania w Polsce – zamiar taki ma prawie 26% osób przebywających w Polsce co najmniej rok.

Dodatkowo Urząd do Spraw Cudzoziemców przekazał dane o cudzoziemcach ubiegających się o status uchodźcy i objętych pomocą socjalną. Każdy cudzoziemiec ubiegający się o nadanie statusu uchodźcy może złożyć wniosek o przyznanie mu pomocy socjalnej. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na dzień 6 sierpnia 2008 roku – 6,9 tys. osób miało przyznaną pomoc socjalną (w tym 3,4 tys. dzieci) Pomoc ta obejmuje: umieszczenie cudzoziemca w ośrodku pobytowym dla cudzoziemców lub przyznanie świadczenia pieniężnego na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub udzielenie opieki medycznej i pomoc w dobrowolnym wyjeździe z terytorium Polski. W praktyce większość pomocy jest realizowana poprzez umieszczenie cudzoziemca w ośrodku. Zapewnia się jemu i jego rodzinie zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną, naukę języka polskiego oraz asystę pracownika socjalnego. W końcu 2007 roku w 21 ośrodkach dla cudzoziemców było zakwaterowanych 6,3 tys.
cudzoziemców.

Jednakże osoby, które zdecydowały się na pomoc pieniężną i nie mieszkają w ośrodkach dla cudzoziemców mogły zostać objęte badaniem w innych obiektach zbiorowego zakwaterowania lub w mieszkaniach. Z tego względu dane te nie powinny być sumowane z liczba osób zbadanych w obiektach zbiorowego zakwaterowania z udziałem ankietera.

Największą liczebnie grupę cudzoziemców, którzy korzystają z pomocy socjalnej stanowią osoby pochodzące z Republiki Czeczeńskiej Federacji Rosyjskiej – prawie 93% (ponad 47% mężczyzn i 45% kobiet ).

Populacja cudzoziemców objętych pomocą jest bardzo młoda - ponad 50% osób nie skończyło jeszcze 18 lat, a prawie 20% to dzieci w wieku 0-4 lata. Z kolei aż 45,5% to osoby w wieku produkcyjnym mobilnym tj. 18-44 lata.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: