eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Ochrona własności intelektualnej z HASP SRM

Ochrona własności intelektualnej z HASP SRM

2007-07-05 11:20

Izraelska firma informatyczna Aladdin wprowadziła na polski rynek HASP SRM (Software Rights Management) - nowe rozwiązanie wspomagające zarządzanie dostępem do oprogramowania oraz zabezpieczenie go przed piractwem i niekontrolowanym wykorzystywaniem.

Przeczytaj także: Prawo autorskie wg rządu

HASP SRM jest skierowany do producentów oprogramowania, jak również dystrybutorów i wydawców. Rozwiązanie HASP SRM oparte jest na technologii Cross-Locking, która zabezpiecza dostęp do oprogramowania jednocześnie na dwóch poziomach: sprzętowym (Hardware Locking, HL) i programowym (Software Locking, SL). HASP SRM udzieli dostępu do zabezpieczonej aplikacji tylko wtedy, gdy klucz zabezpieczający znajduje się w komputerze końcowego użytkownika. Może to być zarówno klucz sprzętowy, indywidualne urządzenie szyfrujące USB (HASP HL), jak również elektroniczny klucz programowy (HASP SL).

Rozwiązania oparte na kluczach szyfrujących, takie jak HASP, umożliwiają zabezpieczenie oprogramowania przed piractwem, co ma znaczenie dla producentów z Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie poziom kradzieży oprogramowania jest wciąż wysoki.

HASP SRM wprowadza także szereg możliwości zarządzania procesem licencjonowania produktów informatycznych, opartych na systemie indywidualnych kluczy dostępu oraz różnego rodzaju licencji: czasowych, ograniczonej funkcjonalności, wersji demo, ograniczonej liczby użytkowników. Nowe opcje dają vendorom wsparcie w modelowaniu procesów bezpiecznej dystrybucji ich oprogramowania, włączając w to planowanie sprzedaży gotowych rozwiązań informatycznych przez Internet lub np. w oparciu o marketing szeptany.

HASP SRM oparty jest na koncepcji „Zabezpiecz raz – Dostarczaj Wiele Razy”, zgodnie z którą zabezpieczenie oprogramowania jest oddzielone od następujących po nim procesów biznesowych. Technologia Cross-Locking pozwala modelować systemy licencjonowania oraz określać modele klucza zabezpieczającego już po uprzednim zabezpieczeniu oprogramowania przez programistów. Proces zabezpieczania (szyfrowania) jest jednorazowy, po którym menedżerowie produktu i marketingu mogą wprowadzać dowolną liczbę modeli licencjonowania i wskazywać rodzaj klucza zabezpieczającego (sprzętowy lub programowy) dla całego cyklu życia produktu. Dzięki temu wydawcy oprogramowania mogą regulować poziom bezpieczeństwa w zależności od sytuacji rynkowej: budżetu, wartości aplikacji, segmentów rynku, wersji oprogramowania itd.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: