eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Citizendium - nowy rywal Wikipedii?

Citizendium - nowy rywal Wikipedii?

2006-10-20 00:54

Larry Sanger, współtwórca popularnej wolnej encyklopedii internetowej Wikipedia, która powstała w 2001 roku, postanowił wprowadzić nową społecznościową encyklopedię Citizendium, w ramach której każdy będzie mógł dodać swoje definicje i treści, jednak będą one podlegały większej, niż u konkurenta, kontroli.
Citizendium ma ruszyć w ciągu najbliższych kilku dni. Początkowo dostęp do edytowania będzie ograniczony, pełny dostęp do zamieszczania swoich treści zostanie zapewniony pod koniec roku.

Wikipedia, w ramach której dostępnych jest 1,4 mln haseł, umożliwia każdemu użytkownikowi dodawanie swoich opracowań do istniejących lub nowych haseł. Naturalną tego konsekwencją jest brak pewności co do merytorycznej jakości, co stało się kilkukrotnie obiektem krytyki Wikipedii. Propozycje Sangera, dotyczące wprowadzenia szerszej kontroli nad publikowanymi treściami zostały odrzucone, przyczyniając się jego odejścia już po pierwszym roku istnienia portalu.

Citizendium zostało tak zaprojektowane, by wyeliminować wszystkie krytykowane w Wikipedii elementy, zachowując jednocześnie najważniejsze jej zalety. Użytkownicy nowego portalu będą mogli zamieszczać w encyklopedii swoje opracowania, jednak przed publikacją będą one kontrolowane i autoryzowane przez zatrudnionych redaktorów. Rozwiązanie to ma zapewnić fachowość i legalność dodawanych treści.

oprac. : Mediarun.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: