eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska gospodarka: niższy wzrost przy wyższej inflacji

Polska gospodarka: niższy wzrost przy wyższej inflacji

2020-02-25 13:29

Polska gospodarka: niższy wzrost przy wyższej inflacji

Gospodarka rośnie wolniej przy wyższej inflacji © vege - Fotolia.com

Styczniowe dane z polskiej gospodarki wpisały się w oczekiwania co do wolniejszego wzrostu w całym 2020 r. Dane z poszczególnych sektorów nie zaskakiwały istotnie ani na plus, ani na minus. Za najważniejszy odczyt uważamy inflację, bowiem po raz pierwszy od września 2012 r. wzrosła ona powyżej górnego celu inflacyjnego NBP.

Polska gospodarka w styczniu 2020 r.Produkcja przemysłowa
(w cenach stałych, niewyrównana sezonowo, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w styczniu 2020 r. zanotowała wzrost o 1,1 proc. r/r, co było o 1,2 pkt proc. powyżej oczekiwań rynkowych. Największy wzrost miał ponownie miejsce w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (+9,3 proc. r/r), a z kolei największy spadek dotyczył wydobycia węgla kamiennego i brunatnego (-27,3 proc. r/r). Z kolei odczyt produkcji przemysłowej skorygowany o czynniki sezonowe zanotował wzrost o 3,5 proc. r/r.

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu wzrosła o 6,5 proc. w skali roku. Najsilniejszy wzrost (+17 proc. r/r) zanotowały jednostki specjalizujące się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Dwucyfrową dynamiką (+11 proc. w skali roku) mogły się także pochwalić przedsiębiorstwa zajmujące się specjalistycznymi robotami budowlanymi. Jedyną grupą, która zanotowała w styczniu spadek (-4 proc. r/r) była budowa budynków. Odczyt produkcji budowlano-montażowej skorygowany o czynniki sezonowe zanotował wzrost o 8,7 proc. r/r.

fot. vege - Fotolia.com

Gospodarka rośnie wolniej przy wyższej inflacji

Styczniowe dane z polskiej gospodarki wpisały się w oczekiwania co do wolniejszego wzrostu w całym 2020 r. Dane z poszczególnych sektorów nie zaskakiwały istotnie ani na plus, ani na minus.


Styczniowe dane z rynku deweloperskiego były przyzwoite. O 17 proc. r/r wzrosła liczba rozpoczętych budów. Z kolei liczba oddanych mieszkań zanotowała wzrost o 7 proc. w skali roku. Natomiast w przypadku liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym mieliśmy do czynienia ze spadkiem rzędu 9 proc. r/r.

W przypadku danych z rynku pracy mieliśmy do czynienia z zaskoczeniem w przypadku wynagrodzenia i rozczarowaniem w przypadku zatrudnienia. W styczniu 2020 r. średnie wynagrodzenie wyniosło 5 282,80 zł brutto miesięcznie, co oznacza wzrost o 7,1 proc. r/r, podczas gdy konsensus wynosił +6,7 proc. r/r. Z kolei zatrudnienie wzrosło do 6 440,9 tys. osób, a więc o 1,1 proc. r/r, tj. o 0,9 pkt proc. poniżej oczekiwań rynkowych.

Galopująca inflacja


Z opublikowanego przez GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wynika, że w styczniu 2020 r. inflacja CPI wyniosła +4,4 proc. w skali roku, a więc powyżej górnego celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (+3,5 proc.) po raz pierwszy od września 2012 r. Mimo galopujących cen, szef NBP uważa, że obecny wzrost cen ma charakter przejściowy i nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.

Sprzedaż detaliczna w styczniu 2020 r. w cenach stałych wzrosła o 3,4 proc. r/r (vs +4,4 proc. r/r konsensus), a w cenach bieżących o 5,7 proc. w skali roku (vs +6,6 proc. r/r konsensus). Największy wzrost sprzedaży w cenach stałych zanotowała kategoria „tekstylia, odzież, obuwie” (+10,5 proc. r/r).

GUS opublikował szacunki tempa wzrostu polskiej gospodarki - Produkt Krajowy Brutto w 4. kwartale 2019 r. wzrósł o +3,1 proc. r/r, a w całym minionym roku o +4,0 proc. r/r.

Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: