eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co daje firmom farmaceutycznym cyfryzacja działów compliance?

Co daje firmom farmaceutycznym cyfryzacja działów compliance?

2019-09-18 10:35

Co daje firmom farmaceutycznym cyfryzacja działów compliance?

Firmy farmaceutyczne nie wykorzystują w pełni możliwości technologii cyfrowych ©  motorlka - Fotolia.com

Niegdyś działy compliance kojarzyły się przede wszystkim z instytucjami finansowymi. Dziś coraz częściej pojawiają się w firmach niezwiązanych z finansami. Ich rola rośnie, a wpływ na to wywiera zarówno rozwój stosowanych przez regulatorów narzędzi do identyfikowania ryzyka i mnogość możliwych, niezgodnych z prawem zachowań, jak i pochodząca z wnętrza firmy presja na redukcję kosztów. Jest to wyraźnie widoczne na przykładzie, podlegającej wielu regulacjom zewnętrznym i wewnętrznym, branży farmaceutycznej. Deloitte w raporcie "Maintaining value in pharmaceutical compliance" wskazuje, że cyfryzacja działów compliance może przynieść dodatkowe, nawet 70-procentowe oszczędności.
Na potrzeby raportu eksperci Deloitte zasięgnęli opinii 16 osób odpowiedzialnych za zarządzanie obszarami compliance, handlowym i medycznym w 10 firmach z branży farmaceutycznej. Zebrane informacje wskazują, że w przypadku wszystkich badanych spółek działom compliance przypada w udziale strategiczna rola, a większość respondentów przyznaje, że nakłady pracy włożone w ich rozwój były istotne.

Wyjątek, nie reguła


W zakresie zainteresowania compliance znajduje się wiele obszarów – od zasobów ludzkich, poprzez korupcję, programy pomocy pacjentom, komunikację z pacjentami i pracownikami służby zdrowia, po raportowanie do organów regulacyjnych. W działalności compliance pomocne okazują się dane wykorzystywane również przez inne działy organizacji. Operacje dotyczące zgodności z przepisami najczęściej opierają się na procesach manualnych.

Jeśli wziąć pod uwagę liczbę osób zaangażowanych w te procesy to widać, że programy compliance rosną wraz z liczbą przypisanych do nich pracowników. Identyfikowanie i dostosowywanie potrzeb szkoleniowych, generowanie raportów oraz opracowywanie i zarządzanie politykami zgodności wymaga znacznych zasobów ludzkich. Technologie cyfrowe pozwalają odejść od rutynowych zadań, nadążać za rosnącą ilością danych i przekształcić działy compliance w zespoły, które mogą identyfikować ryzyka i zapobiegać takim zdarzeniom – mówi Andrea Bielska, Dyrektor w Forensic Solutions Center, Deloitte.

fot. motorlka - Fotolia.com

Firmy farmaceutyczne nie wykorzystują w pełni możliwości technologii cyfrowych

Firmy farmaceutyczne w ograniczony sposób korzystają z możliwości technologii cyfrowych, które poprawiają wydajność i jakość pracy. Tymczasem cyfryzacja działów compliance może przynieść nawet 70-procentowe oszczędności.


Angażujący charakter działań operacyjnych ogranicza czas, jaki kierownictwo zespołów compliance może poświęcić na zadania strategiczne. Mimo, że technologie cyfrowe gwarantują poprawę wydajności i jakości, firmy farmaceutyczne albo ich nie używają, albo robią to w ograniczonym zakresie, nie wykorzystując w pełni ich możliwości. Większość zaimplementowanych przypadków użycia technologii wspiera działania reaktywne, takie jak identyfikowanie i zgłaszanie zdarzeń, które już się wydarzyły.

Zmiana takiego myślenia wydaje się nieunikniona. Wymagania regulacyjne wciąż rosną, podobnie jak kompetencje organów regulacyjnych i ich narzędzia. Przedsiębiorcy potrzebują mieć pewne i szybko dostępne informacje z różnych dziedzin swojej działalności co pozwoli sprostać żądaniom organów np. w zakresie terminów w jakich realizowane i otrzymywane są płatności tak, aby uniknąć projektowanych kar za tworzenie zatorów płatniczych. Jeśli działy compliance nie będą lub będą zbyt wolno unowocześniać swoje procesy mogą mieć trudności z utrzymaniem strategicznej pozycji w firmie. To droga w jedną stronę – mówi Tomasz Rutkowski, Radca prawny, Partner Associate, Deloitte Legal.

Zdaniem ekspertów Deloitte warto, aby działy compliance posiadały strategię cyfrową. Jej implementację należy zacząć od podstawowych działań, czyli przygotowania systemów i procesów. W miarę postępu automatyzacji praca działów compliance może wyjść poza analizę przeszłych zdarzeń w kierunku generowania prognoz, co w oczywisty sposób pomoże przewidzieć i zapobiec kolejnym zagrożeniom.

Gdzie szukać możliwości digitalizacji


Jednym ze sposobów oceny ryzyka dla portfela produktów są wywiady z właścicielami firm, co jest bardzo czasochłonnym działaniem.

Zautomatyzowanie tego procesu pomaga na bieżąco uzyskiwać dane od interesariuszy, zapewniając przy tym odpowiednią częstotliwość oceny ryzyka. Dodatkową wartość mogą wnieść także algorytmy ważenia ryzyka, które pomogą w czasie rzeczywistym oszacować wyniki ankiety i zapewnić obiektywny obraz oceny zachodzących w organizacji zdarzeń – mówi Tomasz Borowy, Dyrektor w dziale konsultingu, Deloitte.

Jak zauważa ekspert, technologia może wyręczyć pracownika także w gromadzeniu danych. Dzięki zautomatyzowaniu tego procesu, można skupić się na analizie i wyciąganiu wniosków.
Odpowiednie algorytmy mogą również pomóc w przetwarzaniu licznych wniosków i próśb od zewnętrznych interesariuszy. Gdy firma przesyła żądanie za pośrednictwem portalu CRM lub podobnego systemu, algorytm wykonuje pierwszy poziom przeglądu. Specjalista do spraw compliance może zaakceptować dyspozycje proponowane przez algorytm lub przeprowadzić powtórny przegląd. Jego wyniki są ponownie analizowane przez algorytmy, które w ten sposób niejako uczą się i z biegiem czasu zwiększają swoją dokładność. Potencjalne oszczędności siły roboczej w pierwszym roku mogą wynosić do 50 proc. i z czasem wzrosnąć do nawet 70 proc.

Najpierw inwestycja, potem oszczędność


Ograniczenia budżetowe często stoją na przeszkodzie do unowocześnienia i tym samym usprawnienia procesów. Eksperci Deloitte rekomendują, aby firmy farmaceutyczne z uwagą podchodziły do działań, w realizacji których mogą pomóc rozwiązania techniczne i oceniły jaką wartość może przynieść poprawa prędkości i dokładności w zakresie zapobiegania, wykrywania lub reagowania na zagrożenia.

Istotna jest także relacja wpływu na operacje zgodności wewnętrznej z działalnością czysto biznesową. Jeśli zmiany istniejących procesów lub wdrożenie nowych mają wpływ na biznes, powinny one przynieść korzyści nie tylko działom complinace, ale także całej firmie – mówi Monika Wolska-Hertman, Menedżer w zespole Forensic, Deloitte.

Eksperci Deloitte wskazują także na konieczność oceny wykonalności wdrożenia rozwiązania technologicznego w konkretnym scenariuszu lub środowisku danych i systemów, a także jej szybkość i łatwość.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: compliance, firmy farmaceutyczne, cyfryzacja

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: