eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak różnią się ceny biletów do kina na świecie?

Jak różnią się ceny biletów do kina na świecie?

2019-09-11 09:32

Jak różnią się ceny biletów do kina na świecie?

Kino © danr13 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pierwszą w historii publiczną projekcję filmu obejrzało 35 osób. Od tego czasu upłynęły już 124 lata, na przestrzeni których kino zasłużyło sobie na miano masowej rozrywki. Raz, jak podczas Wielkiego Kryzysu, służąc ucieczce od szarej rzeczywistości, innym razem - stając się narzędziem propagandy.
Przedstawione poniżej wyniki badania Picodi.com nie są jednak poświęcone wpływowi, jakie kino wywarło na ludzi, ale kwestiom czysto finansowym i do tego współczesnym. Jego autorzy postanowili bowiem sprawdzić, jak prezentują się różnice pomiędzy cenami biletów na sense 3D i 2D oraz porównać koszty wejściówek do kina w dni powszednie i weekendy. Oto wyniki ich analizy.

Drogi dodatek


Jak się okazuje, we wszystkich analizowanych krajach na sense 3D należy wysupłać z portfela więcej niż na projekcje 2D. Dostrzegalne jest również odchodzenie od praktyki rozdawania okularów przed filmami w trójwymiarze. Część kin akceptuje widzów wyposażonych we własne okulary lub też umożliwia zakup nowych. Warto przy tym podkreślić, że bywa to całkiem spory wydatek, który może nawet pięciokrotnie przekraczać cenę hurtową.

W niektórych krajach różnica cen biletów do kina na seanse w 3D i w 2D sięga ponad 30%. Na przykład w Niemczech oprócz samej dopłaty za 3D w wysokości 3 € trzeba zapłacić jeszcze 1 € za okulary. Zatem różnica względem standardowego seansu będzie wynosić już 45%.

Dużą dopłatę za 3D odnotowaliśmy także w Luksemburgu (40%), Portugalii (38%), Słowenii (34%) i we Włoszech (31%).

W Polsce dopłata za 3D stanowi 14% ceny biletów do kina na seans w 2D. Za możliwość zobaczenia ulubionych aktorów w 3D najmniej trzeba dopłacić w Finlandii i w Indiach (po 7%).

fot. mat. prasowe

Różnica w cenie biletów 2D i 3D

Największą różnicę pomiędzy biletami na seanse 2D i 3D odnotowano w Niemczech.


Jeśli chodzi o ceny biletów do kina, to (po przeliczeniu cen z lokalnych walut w euro) najdrożej jest w Szwajcarii i Norwegii (17,5 € i 15,5 € odpowiednio za bilety w weekend w 2D), a najtaniej na Ukrainie i w Meksyku (3,7 € i 3,0 €).

Do kina w weekend czy nie?


W branży filmowej popularność poszczególnych tytułów jest mierzona głównie frekwencją i wpływami podczas weekendu otwarcia. Uzyskane przez nas dane z poszczególnych kin w Europie i na świecie również potwierdzają, że spośród wszystkich dni tygodnia to właśnie w weekendy sprzedaje się najwięcej wejściówek – na te dni przypada 55–65% gromadzonej przed ekranami kin widowni.

W Polsce weekendowe ceny biletów do kina są o 16% wyższe od tych, które obowiązują w tygodniu. Nie jest to duża dopłata, jak w Japonii czy Austrii (po 38%), niemniej jednak w większości zbadanych krajów koszt pójścia do kina w weekend jest taki sam, jak w zwykły dzień.

Statystyki europejskich kin


  • Spośród wszystkich miesięcy w roku największa liczba klientów odwiedza kina w grudniu; dwa znaczne szczyty frekwencji przypadają odpowiednio na końcówkę IV kwartału (premiery popularnych tytułów w okresie bożonarodzeniowym) oraz luty-marzec (Walentynki i Oscary);
  • Dla pracowników kin sobota jest najbardziej intensywnym dniem tygodnia; przy czym na cały weekend (piątek, sobotę i niedzielę) przypada do 65% sprzedawanych w tygodniu biletów;
  • Dniami o największej frekwencji w roku w ciągu ostatnich kilku lat były Walentynki (14 lutego) i weekendy poprzedzające lub następujące po dniu zakochanych;

fot. mat. prasowe

Różnica w cenie biletów w weekendy i dni powszednie

Polscy miłośnicy dużego ekranu za bilet do kina w weekend płacą 16% więcej względem dnia powszedniego.


Metodologia
Ceny pochodzą z oficjalnych stron internetowych kin sieciowych. W badaniu zostały pominięte kina studyjne, pokazy premierowe oraz wszelkie przypadki promocyjnej sprzedaży biletów. W próbie brały udział normalne bilety na seanse wieczorowe popularnych tytułów filmowych z repertuaru, dostępnego w lipcu 2019 roku w jednym ze stołecznych kin. Przy przewalutowaniu użyto średnich kursów za lipiec 2019 roku. Pozostałe statystyki pochodzą z wybranych kin kilku dużych europejskich miast.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kino, ceny biletów do kina, rozrywka

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: