eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › 3 zasady bezpiecznego korzystania z pendrive’a

3 zasady bezpiecznego korzystania z pendrive’a

2019-08-28 11:33

3 zasady bezpiecznego korzystania z pendrive’a

Pendrive © fot. mat. prasowe

Pendrive, a więc przenośna pamięć USB, to urządzenie wykorzystywane dziś wprost nagminnie. I jest to już wystarczający powód, aby dowiedzieć się, jak używać go bezpiecznie. Tym bardziej, że często służy on przechowywaniu bardzo cennych lub poufnych danych.

Przeczytaj także: TRANSCEND: pamięć JetFlash 700

Strzeż się nieznanych nośników pamięci


Badania pokazują, że niemal co druga z osób, która znajduje pendrive'a z nieznaną zawartością, bez wahania gotowa jest podłączyć go do komputera. Wyraźnie zatem widać, że ciekawość zwycięża tu rozsądek. Niestety może okazać się również przysłowiowym "pierwszym krokiem do piekła". Warto bowiem mieć świadomość, że w zawartości nieznanej pamięci USB może kryć się złośliwe oprogramowanie, za sprawą którego cyberprzestępcy mogą ukraść lub zablokować dane ofiary, czy też zacząć ją szpiegować.

Co zrobić, aby uniknąć takich konsekwencji? Przede wszystkim z dużą wstrzemięźliwością podchodzić do podłączania do komputera pendrive'a z zawartością, której nie jesteśmy pewni. Jeżeli już decydujemy się na taki krok, to warto poprzedzić go przeskanowaniem nośnika programem antywirusowym. W tym celu trzeba wyłączyć opcję automatycznego startu nośników danych w systemie.

Bezpieczeństwo danych w miejscach publicznych


Nie tylko korzystanie z nieznanych nośników może być niebezpieczne. Ryzykowne jest także podłączanie pendrive’a do komputerów w miejscach publicznych, takich jak punkt ksero, biblioteka lub szkoła. Wirusy mogą przenieść się na nasze urządzenie natychmiast po umieszczeniu w porcie USB. Najlepiej więc unikać podłączania swoich pendrive’ów do komputerów, z których korzystają nieznane nam osoby. Kiedy już musimy to zrobić, dobrze jest przeskanować podejrzany komputer za pomocą bezpłatnego programu antywirusowego lub skanera online.

Szyfrowanie


Poza zachowaniem ostrożności i kierowaniem się zdrowym rozsądkiem, warto też zabezpieczyć dostęp do naszych danych na nośniku.

Najpopularniejszym sposobem na ochronę informacji zapisanych na pamięci USB na wypadek kradzieży lub zgubienia jest szyfrowanie. Zastosowanie go uniemożliwia odczytanie zawartości nośnika osobie nieznającej hasła. Do szyfrowania może posłużyć darmowe oprogramowanie, na przykład DESlock+ lub BitLocker. Zaszyfrować można cały nośnik lub tylko te dane, na których szczególnie nam zależy.

Nieco wygodniejszą opcją jest zakup pamięci przenośnej, z własnym systemem szyfrowania. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie np. firma Transcend. JetFlash Vault 100 to pendrive, który poza tym, że posiada funkcję szyfrowania, jest też odporny na wstrząsy i wodę. Po 10 próbach wprowadzania błędnego hasła nośnik zostaje zablokowany. Wówczas, by go odblokować, pozostaje jedynie sformatowanie pamięci.

fot. mat. prasowe

Pendrive

Warto unikać podpinania swojej pamięci do komputerów, których nie jesteśmy pewni.


Podsumowanie


By ze spokojem korzystać z pamięci przenośnych, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:
  1. Nie korzystać z nieznanych nam nośników pamięci.
  2. Unikać podpinania swojej pamięci do komputerów, których nie jesteśmy pewni.
  3. Zabezpieczyć swój nośnik za pomocą szyfrowania – korzystając ze specjalnego oprogramowania lub funkcji wbudowanej w urządzenie.

Przeczytaj także: Pendrive JetFlash 600 Pendrive JetFlash 600

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: