eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kradzież tożsamości. Gdzie w Polsce jest najbezpieczniej?

Kradzież tożsamości. Gdzie w Polsce jest najbezpieczniej?

2019-04-10 12:10

Kradzież tożsamości. Gdzie w Polsce jest najbezpieczniej?

Dowód osobisty © MaxPolis - Fotolia.com

Jak wynika z danych plaformy ChronPESEL.pl, której celem jest przeciwdziałanie wyłudzeniom i ograniczenie ich negatywnych skutków, wśród osób korzystających z jej usług dominują mężczyźni (ponad 65%). 40% użytkowników ma od 26 do 35 lat, a co trzeci (ponad 31%) reprezentuje grupę wiekową 36-50 lat. Polacy po 50-tce to już tylko 14% klientów. Eksperci ChronPESEL.pl wskazują również na regiony Polski, w których oszustwa związane z kradzieżą tożsamości są stosunkowo najrzadsze.
Mimo licznych akcji informacyjnych i apeli policji, w naszym kraju wciąż dochodzi do oszustw finansowych. Statystyki zgromadzone na potrzeby projektu ChronPESEL.pl wskazują, że tylko w 2017 roku doszło do 47 000 prób wyłudzenia pieniędzy. Ich ofiary powinny odrobić lekcję z bezpieczeństwa.
Niestety, w dalszym ciągu widzimy niedostateczne zabezpieczenie przed niechcianymi kredytami czy pożyczkami wśród osób ze szczególnie narażonych grup społecznych, jak choćby polscy seniorzy. Obserwując zeszłoroczne trendy, należy spodziewać się wzrostu ogólnej liczby prób wyłudzeń związanych z kradzieżą tożsamości, ale osoby starsze będą tą grupą, która będzie szczególnie narażona. W ich przypadku wskazana by była, większa troska o własne bezpieczeństwo finansowe. Statystycznie rzecz biorąc do takiego zdarzenia dochodzi bowiem co 12 minut – zwraca uwagę Anna Marcinkowska, ekspert z serwisu ChronPESEL.pl. Powołując się na doświadczenia bardziej rozwiniętego rynku amerykańskiego i analizując raporty takie jak np. opracowanie Affinion Security Center, możemy również stwierdzić, że kobiety stanowią grupę, która częściej niż mężczyźni pada ofiarami kradzieży tożsamości. Jednocześnie kwoty pieniędzy, które tracą w następstwie przejęcia danych osobowych są wyższe niż w przypadku męskiej części internautów - dodaje Anna Marcinkowska.

fot. MaxPolis - Fotolia.com

Dowód osobisty

Według ChronPESEL.pl tylko w 2017 r. w związku z kradzieżą tożsamości dokonano 47 000 wyłudzeń, których wartość sięgnęła nawet 3 mld zł.


Jak wynika z statystyk prowadzonych przez ChronPESEL.pl, największe grono jej użytkowników (ponad 51%) to osoby zamieszkujące miejscowości do 50 tys. mieszkańców. 27% klientów pochodzi z miast powyżej 250 tys. Z usług zapewniających ochronę przed konsekwencjami utraty danych osobowych najczęściej korzystają przy tym mieszkańcy województwa mazowieckiego (18,59% uczestników platformy), śląskiego (12,55%) oraz dolnośląskiego (10,15%). Najrzadziej korzystają z nich mieszkańcy województwa podlaskiego, świętokrzyskiego i opolskiego, stanowiąc odpowiednio 1,83%, 2,11% oraz 2,22% klientów ChronPESEL.pl. Zestawione liczby pokrywają się w znaczącym stopniu z informacjami na temat udaremnionych kwot wyłudzeń na skradzione dane osobowe. Według najnowszych danych największe sumy w IV kwartale 2018 ujawniono m.in. na Mazowszu - 9,8 mln zł oraz w województwie śląskim i dolnośląskim - po 4,4 mln zł.
Cieszymy się, że lista województw, gdzie odnotowano największą skuteczność w walce z oszustami w dużym stopniu pokrywa się z obszarami, gdzie nasze usługi cieszą się największą popularnością. Pamiętajmy jednak, że w dalszym ciągu rośnie wartość wyłudzeń, które nie zostały wykryte w porę – mówi Anna Marcinkowska, ekspert z serwisu ChronPESEL.pl.

Według ChronPESEL.pl tylko w 2017 r. w związku z kradzieżą tożsamości dokonano 47 000 wyłudzeń, których wartość sięgnęła nawet 3 mld zł. Średnia kwota, którą próbowano wyłudzić to ponad 65 tys. zł.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: